Unifikovaný operační systém Oppo a OnePlus zřejmě dorazí až s Androidem 13

OnePlus 8 OxygenOS

Značka OnePlus loni zahájila masivní slučování vývoje s mateřskou firmou Oppo. Telefony obou značek spolu sdílejí technologie (například v oblasti fotoaparátů či rychlého nabíjení) a v přípravě je i jednotný operační systém. Kdy se jej dočkáme?

Unifikovaný systém Oppo a OnePlus dorazí ještě letos

Donedávna platilo, že na telefonech OnePlus běžel operační systém Oxygen OS (v Číně jeho obdoba Hydrogen OS), zatímco telefony Oppo běžely na platformě Color OS. Značka OnePlus po oznámení sloučení slibovala, že oblíbený Oxygen OS zůstane zachován, avšak nakonec vyšlo najevo, že se chystá jeden unifikovaný systém pro obě značky. Přechod je ale mírně kostrbatý.

U telefonů OnePlus je situace následující: na čínském trhu byl Hydrogen OS nahrazen systémem Color OS od Oppo a na globálně prodávaných modelech stále běží Oxygen OS, jehož poslední verze je již zčásti založena na kódu Color OS. V tomto případě se ale nejedná o slibovaný unifikovaný systém, ale pouze o jakýsi mezikrok.

oneplus 10 pro

Plnohodnotný unifikovaný systém je podle informátora Yogeshe Brara stále v raných fázích vývoje, přičemž hotovo by mělo být někdy v druhé polovině letošního roku. Systém má být založen na Androidu 13, tedy na teprve připravované verzi, která bude uvolněna až někdy v srpnu nebo září letošního roku. Jak se bude nová platforma jmenovat, to zatím není jisté, ale spekuluje se o názvu H2O OS. Její premiéra by měla být spojena s odhalením nového vlajkového telefonu OnePlus.

Značka OnePlus by měla v horizontu několika příštích týdnů uvést na globální trh svojí aktuální vlajkovou loď OnePlus 10 Pro, která se zatím prodává pouze v Číně. Tam ho pohání Color OS. Na globální trh se s největší pravděpodobností dostane se systémem Oxygen OS 12 na základech Color OS.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku