TOPlist

Umělá borovice za 4 miliony! Operátoři si oblíbili vysílače, co vypadají jako falešné stromy

Umělá borovice s anténami
  • Operátoři využívají pro skrývání svých antén mnohdy bizarní způsoby kamufláže
  • Například umělé stromy, jejichž výstavba je dražší než samotné stožáry
  • V Česku jich najdete pár desítek, v Asii umisťují antény přímo do korun stromů

Základnové stanice slouží pro distribuci mobilního signálu do koncových zařízení uživatelů. Většinou jde o antény umístěné vysoko na střechách domů či na kovových věžích. Operátoři však mají i ryze nekonvenční řešení, které volí v extrémních případech, kdy vysílač nemůže být umístěn poblíž zástavby. Pracovně mu říkají borovice.

Technologiemi nabité borovice

Představte si situaci – vyrážíte do nedalekého lesa na houby, procházíte se mezi mechem, smrky a najednou… borovice. Přesně taková „borovice“ se nachází u obce Zavidov, nedaleko Rakovníka. V této lokalitě základnovou stanici provozuje operátor T-Mobile a infrastrukturu sdílí se společností Cetin.

Po bližším ohledání je naprosto patrné, že nejde o skutečný strom, nýbrž o pečlivě skrytou základnovou stanici na okraji lesa, která zásobuje mobilním signálem několik přilehlých obcí, konkrétně Zavidov, Všesulov a Křekovice. Z dálky byste ale o pravosti „borovice“ ani chvilku nepochybovali. Překvapí snad jen obvod kmenu a nestandardní dřevěná bouda pár metrů od ní.

Přesně to je účel. V tomto konkrétním případě si totiž obce a odbor ochrany životního prostředí nepřály, aby les hyzdila typická kovová věž s anténami. Celá konstrukce je tedy zakrytá precizní atrapou kůry, kterou pro T-Mobile vyrobila italská společnost Larus. Z detailního pohledu je replika skutečně k nerozeznání od živého stromu, masivně k tomu přispívá i fakt, že v lese, mezi mechem a dalšími stromy, plastová atrapa po čase obrůstá lišejníkem.

V Číně a Japonsku standard

Pro operátory je výstavba podobných designových stromů-vysílačů extrémně nákladná. Jedna „borovice“ vyjde klidně i na 4 miliony korun, zatímco postavit samotnou věž bez luxusního opláštění z umělé kůry stojí asi 2 miliony korun.

V České republice bychom podobných „telekomunikačních stromů“ našli několik desítek (T-Mobile sám jich má 13), i bez nich je ale Česko nadmíru dobře pokryté mobilním signálem. Na východ od nás, především pak na Blízkém východě a různě v jihovýchodní Asii, je však využívání stromů – pravda, spíše těch skutečných než falešných – k šíření signálu velmi obvyklé.

Například v Číně a Japonsku se mnohem častěji využívají pro distribuci signálu antény umístěné přímo v korunách stromů, včetně kabelů a veškeré techniky. Operátoři tímto způsobem snižují vizuální dopad na městské a přírodní prostředí. V některých městech může být několik desítek až stovek těchto struktur, v závislosti na velikosti a potřebách pokrytí signálem.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku