- Gemini získá možnost přistupovat k osobním datům v rámci účtu Google
- Dle šéfa Gemini je cílem udělat službu více personalizovanou a proaktivní
- AI by měla dostat přístup do Gmailu, YouTube, Fotek Google, Kalendáře a dalších služeb
V dnešní době, kdy jsou služby od jednoho poskytovatele typicky úzce provázané, může být až překvapující, že umělá inteligence Gemini od Googlu dosud neměla přístup k vašim e-mailům nebo událostem v kalendáři. Ač se to zdá neuvěřitelné, je tomu tak, ne však na dlouho.
Google se totiž chystá prostřednictvím AI Gemini udělat z vašeho Android telefonu skutečného osobního superasistenta. K tomu by mu měla dopomoci právě možnost nahlédnout do osobních dat uživatele a porozumět tak hlouběji jeho zájmům, potřebám a dotazům v různých oblastech života.
Z Gemini by se měl stát ultimátní osobní asistent
Josh Woodward, viceprezident Googlu zodpovědný za aplikaci Gemini a vedení Google Labs, nedávno poodhalil plány, jak z Gemini udělat toho „nejosobnějšího, nejproaktivnějšího a nejvýkonnějšího“ AI asistenta současnosti. Klíčovou změnou má být právě schopnost Gemini využívat data z vašeho osobního účtu Google k tomu, aby vám mohl efektivněji pomáhat.
Great software feels like an extension of you. We're building @GeminiApp to be the most PERSONAL, PROACTIVE, and POWERFUL assistant.
👀Here's the strategy:1/ PERSONAL: The best assistant gets you. It starts by knowing your past chats (launching soon), but we’ll go further:… pic.twitter.com/VJmuS3gkXy
— Josh Woodward (@joshwoodward) May 1, 2025
Woodward na sociální síti X představil koncept, kterému Google interně říká „pcontext“ neboli personalizovaný kontext. V praxi to znamená, že Gemini získá (samozřejmě s vaším svolením) přístup k podstatné části vašeho ekosystému Google. Konkrétně se mluví o Gmailu, Fotkách Google, Kalendáři Google a historii sledování na YouTube. Hlavní myšlenkou je, aby Gemini čerpal z těchto informací a poskytoval vám mnohem relevantnější a personalizovanější odpovědi.

Nejde ale jen o to, aby AI věděla, o čem jste si společně psali v minulosti. Cílem je, aby Gemini dokázal proaktivně předvídat vaše potřeby ještě dříve, než je sami vyslovíte. Woodward tento přístup nazývá „anticipační AI“. Představte si, že vám Gemini sám od sebe připomene důležitou schůzku z kalendáře nebo vám nabídne relevantní dokumenty k aktuálnímu úkolu, aniž byste jej o to museli žádat.
S Gemini si nově pokecáte i v Google Disku
K aplikacím, do kterých bude moci Gemini nahlédnout, by se pak mohl přidat i Google Disk, ačkoliv sám Woodward se o tom přímo nezmiňuje. Google Disk totiž sám o sobě nově disponuje integrací Gemini, a vy tak přímo ve webovém rozhraní aplikace můžete využívat služeb AI asistenta. Gemini přitom poměrně dobře chápe obsah souborů a jejich kontext, jak je možné vidět na snímku přiloženém níže. Novinku jsme si proklepli jednoduchým dotazem ve složce, kde se nachází fotografie z veletrhu IFA 2019.

Byť se ve všech složkách nachází jen fotografie, Gemini správně detekuje, že se jedná o snímky z berlínského veletrhu IFA 2019. V odrážkách následně bezchybně vyjmenovává jednotlivá zařízení, která zde byla představena a která se na fotografiích nacházejí.
Ať už je řeč o integraci do Google Disku, či jiných služeb, kde se nachází osobní data uživatelů, vyvstává otázka, jak to bude se soukromím a bezpečností. Google prozatím ujišťuje, že jakýkoliv přístup k osobním datům bude vyžadovat explicitní souhlas uživatele, přičemž více detailů by mělo být odhaleno na nadcházejícím Google I/O.