Tvrdý úder na herní scénu v Rusku. Stáhli se výrobci konzolí i distributoři

Herní ovladače konzole PlayStation

Ruská federace svým útokem na Ukrajinu vyvolala velkou vlnu odporu po celém světě, což mělo za následek řadu ekonomických sankcí. K nim se připojily také firmy ze světa zábavního průmyslu, konkrétně výrobci konzolí a herní distributoři. Už dříve oznámil konec prodeje svého hardwaru a softwaru Microsoft a nyní se k němu přidávají také jeho konkurenti v podobě Nintenda i Sony.

Společnost Sony už minulý týden v Rusku odložila vydání očekávaného Gran Turisma 7. Nyní v rámci oficiálního prohlášení dokonce pozastavila veškerý prodej hardwaru i softwaru. Zároveň znemožnila přístup do PlayStation Store. Rusové si tak nebudou moci koupit konzole PlayStation, příslušenství ani hry, a to jak jejich fyzické kopie, tak i ty digitální.

PlayStation 5 recenze
Na nejnovější konzoli PlayStation 5 si Rusové musí nechat zajít chuť

„Společnost Sony Interactive Entertainment se připojuje k celosvětovému společenství a vyzývá k míru na Ukrajině. Na podporu humanitární pomoci oznámila společnost Sony Group Corporation dar ve výši 2 milionů dolarů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a mezinárodní neziskové organizaci Save the Children na podporu obětí této tragédie,“ říká se přesně v prohlášení.

Z Ruska se stahují i jednotliví videoherní distributoři

Nintendo také v minulém týdnu zavřelo svůj obchod s digitálními hrami v reakci na pozastavení transakcí v rublech od tamního poskytovatele plateb. Stejně tak odložilo vydání tahové strategické hry Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp, ke kterému mělo dojít 8. dubna.The Famous Saint Basil's Cathedral in RussiaNepřehlédněte

Svět vs. Putin: sestavili jsme přehled technologických firem, které to v Rusku zabalily

Mezi další firmy z videoherního průmyslu, které bojkotují ruský trh, patří například Nvidia, AMD, Epic Games, Rockstar Games, Take-Two Interactive, Ubisoft, Electronic Arts, CD Projekt RED nebo Bloober Team. Podle statistik výzkumné organizace Newzoo má celosvětový herní trh utržit v letošním roce až 196 miliard dolarů (cca 4,6 bilionů korun), tudíž se rozhodně nejedná o bezvýznamné odvětví.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku