Domů » Články » Tunely pražského metra se dočkají pokrytí signálem, pilotní provoz bude zahájen v průběhu roku

Tunely pražského metra se dočkají pokrytí signálem, pilotní provoz bude zahájen v průběhu roku

Operátoři letos zahájí pilotní provoz svých sítí v několika vybraných tunelech pražského metra. Blýská se konečně na lepší časy?

Pražské metro má oproti jiným světovým metropolím jeden zásadní problém – v tunelech zatím chybí pokrytí signálem operátorů a ve většině stanic se musíme spokojit jen s pomalým připojením přes EDGE. To by se ale konečně mělo začít měnit. Tuzemská trojice operátorů Vodafone, O2 a T-Mobile plánuje společnými silami pokrýt nově stavěné stanice a tunely na lince A pražského metra mobilním signálem a umožnit tak zákazníkům nejen volání ve stanicích a tunelech, ale hlavně rychlé připojení na internet. K vybudování kompletní sítě operátory přivedl společný zájem o celkově vyšší spokojenost  zákazníků, informuje Asociace provozovatelů mobilních sítí.

V rámci pokrytí celého metra jsou v plánu investice v řádu stovek milionů korun. Návratnost je ale v tomto případě sporná, tedy alespoň to tvrdí operátoři. V současné době je všech 56 stanic metra pokryto GSM signálem, ten však s ohledem na prudký vývoj mobilních technologií již není dostatečný. Pokrytí tunelů zatím chybí úplně. Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun.

Pilotní provoz na trase A

Cílem operátorů je v tuto chvíli pokrýt nově budované stanice a tunely metra A, jejichž otevření je plánováno ke konci roku 2014 a zde pak otestovat provoz pilotně. Konkrétně se bude jednat o tunely mezi stanicemi Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol (tyto názvy jsou pouze pracovní). Rozhodujícím úkolem je dosáhnout shody na platbách za umístění vyzařovacích kabelů, které pokrytí tunelů mobilním signálem umožní.


Zdroj vizualizace: metroweb.cz

Důležitost tématu pokrytí metra signálem deklaroval DPP již ve své tiskové zprávě z prosince roku 2012. Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla dal DPP operátorům pro realizaci standardní komerční podmínky pro umístění zařízení v prostorách metra.  Dopravní podnik neprojevil zájem se na budování sítí podílet. V případě, že současná jednání nepokročí, nebudou tunely mezi stanicemi pokryty mobilním signálem současně s uvedením nových stanic metra do provozu. Dodatečná instalace by pak byla zbytečně technologicky složitější a také zhruba dvakrát dražší, což by mohlo ohrozit její realizaci.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

11 komentářů

 1. Kamil (neregistrovaný)

  Nestačilo by to raději řádně pokrýt WiFi? Stejně skoro nikdo netelefonuje, jen „datuje“. Bylo by to předpokládám řádově levnější.

  • V čem by to mělo být levnější? Datovou infrastrukturu tam natáhnout budeš muset stejně, wifi vysílačů by muselo být víc. Navíc jak vyřešit zabezpečení, autentizaci a platbu za služby? To je vážně blbej nápad.

   Ve stanici by to ještě jakž takž šlo, ale v tunelech, kde se vozy pohybují až 80 km/h není wifi vhodná, na něco takového není konstruována.

   A můžeš mi prosím uvést nějaký věrohodný zdroj, kde se píše, že skoro nikdo netelefonuje? Nebo to jsou jen tvoje nepodložené domněnky???

  • Kamil (neregistrovaný)

   Jsou to samozřejmě domněnky, ale představa, že telefonují v narvaném metru/tramvaji mě moc ideální nepřipadá. Je to podle mě oproti „datování“ i dnes ve stanicích řádově menší činnost.

   A nemyslím si, že zasíťování přes WiFi by přišlo tak draho jako GSM/UMTS: „Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun.“. Asi nemůžou v tunelech dát přímo WiFi, to by asi technicky nešlo (v té rychlosti 80 km/h, nebo kolik to jezdí). Ale mohou využít nějakou proprietární technologii a ve vlaku ji převést na WiFi s vyšší kapacitou, než nějaké mini BTS. Ale jen můj „nepodložený“, amatérský a laický názor. Ale zase by si nenamastili kapsu operátoři :-)

  • Víš jak se toto řeší? Místo se pokryje GSM signálem, do vlaku se dá Wifi a data putují do vlaku přes mobilní síť…

  • Kamil (neregistrovaný)

   Myslím, že u vlaků se kvůli lepšímu směrovému šíření (a pro metro by to bylo zřejmě to samé) se používá GSM-R, na což normální mobily nechytají.

  • Jenže GSM-R se používá jen k řízení provozu na železnici a posílání informací palubní informatice. Rozhodně to neslouží jako přenosový kanál pro přistup k internetu ve vlaku. Ono by to bylo i dost problémové, protože kromě toho, že GSM-R nezvládne přenášet větší objemy dat (je to určeno pro krátké informační zprávy a zasílání návěstí), tak není žádné Wi-Fi AP, které by s tím umělo pracovat. Muselo by se vyvinout a uvést do provozu zcela nové zařízení. A to na bázi technologie, která je nevyhovující.

   Použití GSM-R v tunelech metra je blbost i kvůli tomu, že přístupové body se budují ve vzdálenosti 7-15 km od sebe. U metra by to znamenalo stovky metrů, maximálně jednotky kilometrů. A to je lepší použít klasické GSM, tam je alespoň infrastruktura mnohem levnější a rozšířenější…

   Vlaky všech evropských dopravců, vybavené Wifi mají opravdu 3G/GSM modemy pro přístup cetujících k internetu.

   Nejlevnější (i když stále drahé) a nejlepší řešení je tak pokrýt tunely metra klasickou 3G/GSM sítí. V jiných zemích to není absolutně problém. Jen v ČR ano…

  • Když už o tom přemýšlím, tak pokud použít nějaké unikátní a neotřelé řešení, tak by to šlo přes PLC.

   Do napájecí koleje by se tak modulací signálu mohl pouštět internet a vůz metra by ho demoduloval :D

   Ale to GSM/WCDMA bude přeci jen lepší :D

 2. Tohle tu mělo být už dávno.

 3. gsm (neregistrovaný)

  Pracuji na stanici metra asi sestym rokem. Mohu rict, ze drive jsem se pripojil i na internet(pri trose trpelivosti) preci jen EDGE neni zadny rychlik. Ohedne volani ci sms, nebyl temer zadny problém.

  Za poslední dva az tri roky, doslo ke zmene. Neni vyjimkou, kdyz mi přijde sms se spozdenim i nekolika hodin. Jelikoz jsem naprosto bez signalu…jen tisnova volani.

  Takze v okamziku kdy se na nekolik vterin telefon pripoji (o minutach nemuze byt rec), skace sms jedna za druhou, pokud si tedy někdo vzpomene. :-)

  Je to usmevne a zaroven mrzute, zejmena kdyz si ctu clanky o sitich LTE, ale dole v dire se zastavil cas. :-)

 4. Jarda (neregistrovaný)

  Standardni komercni nabidka DPP = za ten stanek 2 metry dlouhy se plati 40 tisic mesicne, ty vase kabely maji 6 kilometru – to mame 120 mega :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).