Domů » Články » Tunely pražského metra se dočkají pokrytí signálem, pilotní provoz bude zahájen v průběhu roku

Tunely pražského metra se dočkají pokrytí signálem, pilotní provoz bude zahájen v průběhu roku

Operátoři letos zahájí pilotní provoz svých sítí v několika vybraných tunelech pražského metra. Blýská se konečně na lepší časy?

Pražské metro má oproti jiným světovým metropolím jeden zásadní problém – v tunelech zatím chybí pokrytí signálem operátorů a ve většině stanic se musíme spokojit jen s pomalým připojením přes EDGE. To by se ale konečně mělo začít měnit. Tuzemská trojice operátorů Vodafone, O2 a T-Mobile plánuje společnými silami pokrýt nově stavěné stanice a tunely na lince A pražského metra mobilním signálem a umožnit tak zákazníkům nejen volání ve stanicích a tunelech, ale hlavně rychlé připojení na internet. K vybudování kompletní sítě operátory přivedl společný zájem o celkově vyšší spokojenost  zákazníků, informuje Asociace provozovatelů mobilních sítí.

V rámci pokrytí celého metra jsou v plánu investice v řádu stovek milionů korun. Návratnost je ale v tomto případě sporná, tedy alespoň to tvrdí operátoři. V současné době je všech 56 stanic metra pokryto GSM signálem, ten však s ohledem na prudký vývoj mobilních technologií již není dostatečný. Pokrytí tunelů zatím chybí úplně. Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun.

Pilotní provoz na trase A

Cílem operátorů je v tuto chvíli pokrýt nově budované stanice a tunely metra A, jejichž otevření je plánováno ke konci roku 2014 a zde pak otestovat provoz pilotně. Konkrétně se bude jednat o tunely mezi stanicemi Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol (tyto názvy jsou pouze pracovní). Rozhodujícím úkolem je dosáhnout shody na platbách za umístění vyzařovacích kabelů, které pokrytí tunelů mobilním signálem umožní.


Zdroj vizualizace: metroweb.cz

Důležitost tématu pokrytí metra signálem deklaroval DPP již ve své tiskové zprávě z prosince roku 2012. Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla dal DPP operátorům pro realizaci standardní komerční podmínky pro umístění zařízení v prostorách metra.  Dopravní podnik neprojevil zájem se na budování sítí podílet. V případě, že současná jednání nepokročí, nebudou tunely mezi stanicemi pokryty mobilním signálem současně s uvedením nových stanic metra do provozu. Dodatečná instalace by pak byla zbytečně technologicky složitější a také zhruba dvakrát dražší, což by mohlo ohrozit její realizaci.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments