- Americké administrativě se stále nelíbí výroba iPhonů v Číně
- Prostřednictvím důležitého poradce kritizoval Trump nejen Apple, ale také samotného Tima Cooka
- Kritika přichází před dalším kolem celních opatření
Současná administrativa Spojených států amerických vedená Donaldem Trumpem je všechno, jen ne předvídatelná. Jedním z výrazných směrů je důraz na domácí výrobu, která se má týkat nejen malých a středních podniků, ale také nadnárodních korporací. V tomto ohledu je Apple dlouhodobě trnem v oku amerického prezidenta, neboť gigant z Cupertina většinu svých zařízení vyrábí v Číně, potažmo v Indii. Nyní se do Applu obul jeden z Trumpových hlavních poradců pro obchod a výrobu Peter Navarro.
Apple je opět trnem v oku americké administrativy
Ten v rozhovoru pro televizi CNBC ostře kritizoval globální výrobní strategii Applu, především jeho zaměření na výrobu v Číně v případě iPhonů. Navarro také obvinil generálního ředitele Applu Tima Cooka z oddalování přesunu veškerých operací na území Spojených států a zároveň tvrdí, že firma v tomto ohledu učinila nedostatečný pokrok.
„Tim Cook už za prvního Trumpova funkčního období neustále žádal o více času na přesun svých továren z Číny. Je to nejdéle trvající telenovela v Silicon Valley. Můj problém s Timem Cookem spočívá v tom, že nikdy nepodnikl kroky k tomu, aby to skutečně udělal. A se všemi těmi novými pokročilými výrobními technikami a tím, jak se věci posouvají s umělou inteligencí a podobně, je pro mě nepochopitelné, že by Tim Cook nemohl vyrábět své iPhony jinde po světě a v této zemi,“ uvedl Navarro.
Přesun výrobních kapacit Applu z Číny do Spojených států je nicméně o poznání složitější, než jak si to Navarro, respektive Donald Trump, představuje. Řada analytiků a ekonomů varovala, že přesun výrobních závodů Applu do Spojených států by narazil na závažné logistické, ekonomické a pracovní překážky. Apple v současnosti odebírá tisíce dílů z více než 40 zemí a přeorientování se na výrobu v USA by s sebou neslo řadu nákladů. Navarrův komentář přichází ve chvíli, kdy se americká administrativa připravuje na spuštění dalšího kola cel.