Domů » Články » True Multitasking: Nezbytný pomocník, nebo vysavač energie?

True Multitasking: Nezbytný pomocník, nebo vysavač energie?

O multitaskingu se šíří na internetu spousta polopravd a mýtů, bývá často předmětem vášnivých debat a dělí uživatele do táborů příznivců a odpůrců. Je to ale opravdu tak černobílé?

Poměrně často narážím v komentářích pod články na SmartManii nebo na různých sociálních sítích na nezřídka vyostřenou výměnu názorů ohledně multitaskingu. Většinou se v přestřelce argumentů střetnou zarytí příznivci této funkce, kteří si bez ní nedokážou představit život, a ti, kteří ji považují za přežitek moderní doby, jenž vysává baterie chytrých telefonů jako krvelačný upír. Třetí skupina netuší,co slovo multitasking znamená, a do debat se nezapojují ať už jej nevědomky používají, nebo ne.

  
True Multitasking na Windows Phone, Androidu a BlackBerry

Jelikož bych nerad diskriminoval ani třetí skupinu, zmíním stručně, že multitasking je v daném kontextu funkce, která umožňuje dělat na telefonu víc věcí najednou. Pamatujete si dobu, kdy vám někdo poslal telefonní číslo v SMS, vy jste si ho museli zapsat na papírek (nebo zapamatovat), proklikat se z SMS zpět na hlavní obrazovku, otevřít adresář a vložit nový kontakt ručně? Nebo když na vás vaše drahá polovička mluvila zatímco jste četli článek na SmartManii nebo sledovali hokej a nevnímali ani slovo? Tak přesně tohle multitasking NENÍ. Dnes naprosto běžně přesouváme text napříč aplikacemi, během surfování na internetu posloucháme hudbu a Samsung nám v reklamách tvrdí, že dokážeme pracovat i sledovat sport zároveň na obrazovce jednoho smartphonu.

Multitasking je na současných mobilních OS řešen dvěma způsoby – minimalizované aplikace se buďto „uspávají“, nebo je systém nechává neustále běžet na pozadí a říkáme tomu pak True Multitasking nebo taky Real-time Multitasking. Jsou to pojmy, na které většinou lidé slyší, výrobci jsou si toho vědomi a masivně je využívají v reklamách. Pokud někoho uslyšíte nadávat na multitasking, zřejmě má na mysli právě True Multitasking, protože ten základní pravděpodobně sám více či méně používá, pokud tedy není stále ještě vyzbrojen Nokií 3310. Zcela opačný přístup má Apple, který se celou dobu snaží svým uživatelům True Multitasking vytěsnit z hlavy jako nepotřebný přežitek. Sice to neuslyšíte v reklamních spotech a nenajdete v technických parametrech, ale stačí sesbírat několik různě schovaných dílů skládanky, dát je dohromady a rázem máte před sebou jasný obraz.


Quasar: Za 10 dolarů a jeden jailbreak můžete zprovoznit True Multitasking i na iPadu

Například tlačítko pod displejem aplikace nezavírá, ale minimalizuje, tyto aplikace pak primárně neuvidíte na žádné liště, jak jste zvyklí ze stolních počítačů. Musíte dvakrát rychle stisknout kulaté tlačítko a teprve pak vyjede zdola skrytá řádka spuštěných aplikací a her. Ještě pořád ale nemáte vyhráno, abyste nějakou ukončili, musíte navíc podržet prst na této řádce, ikonky se rozkmitají a pak můžete jednotlivé aplikace ukončit klepnutím na křížek a vrátit se pak stiskem tlačítka zpět na domovskou obrazovku. No není to opruz? Pokud si ale myslíte, že to Apple nedomyslel, těžce se pletete; Apple udělal proces ukončování aplikací takhle složitý proto, aby se na to uživatelé jednoduše vykašlali a nechávali je běžet. Podobně jako se spekuluje, že zvuk po startu počítačů Mac je tak nepříjemný, aby se uživatelé naučili jablečné počítače uspávat, a ne zcela vypínat.

Apple se snaží najít jakousi „zlatou střední“, tedy nechávat aplikace běžet na pozadí, aby byly kdykoliv k dispozici a spouštěly se okamžitě, ale zároveň je uspat, aby zatěžovaly hardware méně než když jsou aktivní. Nápad je to perfektní, ale podle mě má jeden háček, na který jsem narazil v praxi. Teoreticky aplikace na pozadí běží dokud nevyčerpají systémové prostředky, pak se ty dlouho nepoužívané začnou ukončovat, aby se telefon nesekal. Poslední modely iPhonu mají ale tak velké hardwarové rezervy, že jim nedojde paměť RAM, ani kdybyste se sebevíc snažili, velké množství hibernovaných aplikací však může pomalu, ale jistě vysávat baterii.

Začátkem týdne mě kamarádka poprosila o radu, že se ji prý poslední dobou hrozně rychle vybíjí iPhone 4S. Proletěla mi hlavou vzpomínka na seriál IT Crowd, kde rozhovor s helpdeskem začínal vždy dotazem „Have you tried turning it off and on again?“. Zeptal jsem se tedy, jestli ho zkoušela restartovat, případně jestli na pozadí neběží nějaký proces, který by periodicky stahoval data a vysával baterku. Když mi iPhone přistál v rukou a zobrazil jsem dvojklikem zmíněnou „multitasking lištu“, zjistil jsem, že jsou spuštěny snad všechny aplikace a hry, které na telefonu má. Větší údiv ale projevila kamarádka, tu lištu na svém iPhonu uviděla poprvé a ptala se jak že jsem se tam dostal. Nepíšu to proto, abych snad poukázal na to, že uživatelé iPhonů nečtou manuál (já to taky nedělám), ale právě tahle událost mě inspirovala k sepsání celého článku. Uvědomil jsem si, že na první pohled perfektní teorii správy spuštěných aplikací Apple obrátil proti sobě tím, že uživatele zcela odnaučil je zavírat.

Opačný přístup vidíme například v systému BlackBerry 10. Minimalizované aplikace formují takzvané Active Frames s živě aktualizovaným obsahem, zabírají celou úvodní obrazovku a jsou tedy uživateli neustále na očích. BlackBerry tedy naopak podvědomě pobízí uživatele, aby si hlídali spuštěné aplikace a ty nepotřebné zavírali, na svém webu to dokonce uvádí jako jeden z tipů pro zlepšení výdrže baterie. True Multitasking je sice mocný nástroj v rukou toho, kdo se jej naučí využívat ve svůj prospěch, zároveň je ale nemilosrdný k akumulátoru, minimalizované aplikace mají totiž stejnou spotřebu jako byste je právě používali. Další nevýhodou je možnost mít spuštěno maximálně 8 aplikací najednou, jakmile spustíte devátou, ta předchozí nejméně používaná se zavře. Výrobce se tím snaží zabránit právě podobnému problému, který jsem popisoval výše u iPhonu, a stanovil pevný limit, než aby nechal aplikace se ukončovat náhodně jakmile začne docházet operační paměť. Není třeba zdůrazňovat, že u BlackBerry 10 by baterie zastenala mnohem dříve než u iPhonu, kde jsou aplikace uspané.


Něco na odlehčení: Multitasking podle Mr. Beana :)

Multitasking je poměrně obšírné téma a dalo by se do podrobna rozebírat u každého operačního systému, v dnešním článku jsem se spíše pokusil nastínit dva zcela opačné přístupy k němu. Jak sami vidíte obě řešení mají své výhody i nevýhody, nelze tedy jednoznačně říci, že True Multitasking je nezbytnost, bez které se nedá přežít, zároveň ani problémy se spotřebou energie se netýkají pouze True Multitaskingu. Uživatele by na jednu stranu nemělo zajímat, jaké záměry měl výrobce jeho telefonu, technologie má sloužit lidem, nikoliv naopak. Zároveň je však dobré v zájmu vlastní spokojenosti znát výhody i nevýhody konkrétního řešení, neboť nic v životě není zcela ideální.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

22 komentářů

 1. Hologos (neregistrovaný)

  Přesně to samé jako popisovaný scénář s kamarádkou jsem zažil skoro se všemi, co používají Android a o elektroniku se nezajímají (rozuměj normální člověk). A i když jsem jim to ukázal, vysvětlil, že práce s tím je rychlejší (než 10x zmáčknout tlačítko zpět případně tlačítko domů, pak hledat ikonku aplikace), případné vypnutí šetří baterii, stejně to nepoužívají. Běžný člověk se o tohle nechce starat a nechce myslet na to, že musí něco vypínat, aby mu vydržela baterka.

  • rendy42 (neregistrovaný)

   A já zas znám lidi, kteří se v androidu ser..ou kam nemaj a pak si třeba killnou budík a nadávaj na systém..a to je jim ta ušetřená baterka teda platná. Nehledě na to, že vypnutí aplikace může přinést zvýšení odběru, protože si člověk killne co nemá a systém to pak musí kolem dokola spouštět znova..

  • Android si zije vlastnim zivotem,bezici procesy u nej nemaji zadny rad a killnutim ruznych procesu se „rozbordeli“ jeste vice.

  • Hologos (neregistrovaný)

   Já se bavil ale o využívání multitaskingu, to killnutí jsem zmínil jen jako další funkci. Normální člověk multitasking stejně nevyužívá, takže je jedno, jestli se aplikace uspí nebo ne (pro něj).

 2. Symbian (neregistrovaný)

  Skutocne najlepsi multitasking mal podla mna Symbian(samozrejme v novsich modeloch Nokia 700,603,808….) Osobne si zivot bez multitaskingu neviem predstavit.

  • A jeste Maemo a MeeGo,tomu se dalo rikat skutecny multitasking a ne ty dnesni paskvily,kterym se rika multitasking.

  • Dovolil bych si poznamenat, že pro skutečný multitasking jsou potřeba dvě a více výpočetních jednotek (nebo možná stačí Intelí Hyperthreading), aby mohli být naráz počítány dvě operace a obávám se, že Symbianí telefony tak daleko „neevoluvali“:-)

  • Co to je za blbost?!? Vždyť už třeba ve win 98, které běžěly na nějaké prastarém 1jádrovém celeronu, pro který byl nějakej hyperthreading bůh křemíkového nebe, běželo více aplikací v TRUE Multihreadingu. To je snad největší blbost co jsem kdy slyšel.

  • TRUE multithreadingingem jsem samozřejmě myslel TRUE Multitasking. Na druhou stranu jsem až takovou blbost i s TRUE multithreadingem neřekl, protože to platí taky ;)

 3. Právě z důvodů zmíněných v článku i kolegou nade mnou mám nejraději onen true multitasking na BB10(QNX). iOS časem už spuštěné aplikace nezvládá (Steve Jobs měl pravdu), Android taktéž (každodenní zkušenost). Obyčejní uživatelé si stěžují, ale neví, jak situaci řešit.

  U BB10 neznalý uživatel jednoduše vidí co všechno má spuštěno, stav je transparentní a „uklidit“ lze jedním tahem. Navíc BB10 bravurně zvládá i mnoho spuštěných aplikací naráz, takže postupně narůstající nepoužitelnost se neděje a uživatele neotravuje.

 4. Nechápu proč by měly minimalizované aplikace mít stejnou spotřebu jako byste je právě používali. To je buď chyba aplikace nebo systému, nebo je to záměr vývojáře :)

  Tyhle ruzný formy omezeného běhu „na pozadí“ a multitaskingu vůbec beru jako preventivní obranu proti bastlům aby nezkazily uživateli dojem ze systému (pomalost, vyplácání baterky atd). Google, Apple, MS atd chtějí co nejvíce aplikací ve storech, ale, jak řekl někdo z Inmite – developerů je málo, kodérů hodně.

  • Opět věc, o kterou se jak na androidu, tak na iOs nestarám a nic negativního nepozoruju.Ale opět velké téma.

  • Geary: Tak jestli to není prostě tím, že kombinace možností a s nimi spojených úkonů na současných zařízení je skoro nekonečná a někdo ty zkušenosti na jinak stejném zařízení bude mít prostě jiné. Asi to lze jedině akceptovat.

  • Měl jsem tím na mysli konkrétně BlackBerry 10. Active Frames jsou v podstatě jenom druhou tváří aplikace přizpůsobenou na malý rámeček, jinak ale nezobrazují statický obraz, ale například u WhatsApp nebo BBM se zobrazují příchozí zprávy, změny statusů atd. Ten výrok je samozřejmě trochu nadsazený, protože při aktivním používání je rozsvícený displej a systém zpracovává úkony prováděné v aplikaci, jenom jsem tím chtěl říci, že se u BB10 nekoná nějaká hibernace, takže je třeba si víc hlídat minimalizované aplikace.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Neni to uplne pekne napsane – samozrejme jak BB10, tak trebas Harmattani aplikace (na N9) vi, ze je minimalizovana a muze se tomu prizpusobit. Nebude obnovovat data tak casto atd. Ano, je to vetsi zodpovednost, ale kdyz me klekla N9 a mel jsem jako nahradni Lumii 800, kde ani jeden IRC klient neumel bezet na pozadi, tak jsem myslel, ze vystrelim do vzduchu :)

   Proste multitasking != automaticky vetsi spotreba. Zrovna BB10 to pro Build for Blackberry aplikace testuji. A vicemene to stejne dopada tak, ze na systemech s widgetech/tiles tohle resi prave widget (misto active frame) a kdyz je blbe napsany, tak je to stejne jedno :)

  • Built For BlackBerry aplikace se testují obecně na to, aby nezbytně nezatěžovaly systém a nežraly baterku, konkrétně o testování Active Framů jsem zatím neslyšel. Ale měl jsem se lépe vyjádřit, ta věta byla myšlena hodně obecně, jako že ten rozdíl mezi spuštěnou aplikací a Active Frame stavem je ve spotřebě znatelně menší než mezi spuštěnou a hibernovanou aplikací na iOS.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Pravda, nepisou to tam primo tak. Omlouvam se. Ale porad moc nesouhlasim s tim slovem „znatelne“ ;-)

 5. m1k1 (neregistrovaný)

  Najlepsie to ma vyriesene Windows Phone. Multitasking funguje podobne ako u iOS s obmedzenim na 8 aplikacii. Cize ak otvoris 9. appku 1. Sa vypne. Nemoze Sa tak stat nieco podobne ako popopisujete u iOS. A uzivatel Sa nemusi obtazovat zatvaranim aplikacii. Uz si ani nepamatam kedy dom nejaku aplikaciu zatvaral.

 6. Zabak (neregistrovaný)

  Myslím že informace v článku jsou vedle jak ta jedle. V IOS nemůže sebenáročnější hra přesunutá do pozadí baterii vyžrat, protože prostě neběží.

  Jak to funguje? Po přechodu do pozadí dostane aplikace informaci, že je přesunuta do pozadí a má pár sekund na dokončení rozjetých operací a uvolnění paměti. Když nemá implementovanou reakci na tu zprávu, nebo se pokusí chovat zakázaným způsobem (např. se pokusí zapsat na displej), tak jí OS zabije. Aplikace si může vyžádat nějaký čas navíc, ale je to maximálně pár minut se sníženým výkonem. Pak je bez milosti uspaná a OS jí přestane přidělovat čas a aplikace neběží.

  Pokud aplikace skutečně potřebuje běžet na pozadí, musí to mít speciálně naprogramované. Navíc neběží plně, ale OS jí podle určitých pravidel vzbudí a poskytne jí malý okamžik výkonu. Rozhodně ne tolik, aby vyžrala baterku.

  Když aktivní aplikaci dojde pamět, tak si OS vybere vhodnou odloženou aplikaci a tu vyhodí – obvykle tu největší.

  Na IOS se opravdu není nutné start o aplikace v pozadí, je to systém i pro blondýny.

  • K tomu běhu na pozadí, iOS myslím zpřístupňuje jen některá API, na která je možné přistupovat (např. GPS pro udržení pozice v aplikaci), tedy i zde je pak ochrana proti nevhodnému chování.

 7. JohnSaw (neregistrovaný)

  Mam HTC One X, všetky otvorené aplikácie zatváram, nechávam otvorenú len 1-2. Načo mi je potom menu, keď mám všetky apps v multitaskingu?

 8. Nic ve zlém, ale autor by si měl pořádně nastudovat, jak jednotlivé systémy pracují, takhle jen mystifikuje čtenáře :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).