Toshiba AT200: Elegantní tablet s desetipalcovým displejem (videopohled)

Elegantní tablet se slušnými hardwarovými parametry, který „dojíždí“ na nedoladěný software a vyšší cenu. Přesně tak by se dala ve stručnosti charakterizovat Toshiba AT200.

Toshiba před nedávnem na český trh uvedla elegantní tablet AT200 s desetipalcovým displejem a tloušťkou pouhých 7,7 milimetrů. Do jisté míry originální vzhled podtrhují hliníková záda, překvapivě nízká je také hmotnost – 535 gramů. Po vybalení z krabice jsem byl designem mile překvapen a je vidět, že všechny tablety nemusejí být „na jedno brdo“, Toshiba umí jít vlastní cestou.

- - -

- - -

Výrobci se model AT200 podařilo obléknout do velmi štíhlé šasi s celkovými rozměry 256 x 176 x 7,7 mm. Pro srovnání, hmotnost iPadu 2 je 601 gramů (tloušťka 8,8 mm) a další konkurent Samsung Galaxy Tab 10.1 váží 565 gramů (tloušťka 8,6 milimetrů). Přední straně vévodí kapacitní displej s úhlopříčkou 10,1″ (25,7 cm), rozlišením 1280 x 800 px a poměrem stran 16:10. Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor TI OMAP 4430 s taktem 1,2 GHz (pro každé jádro). Společnost mu dělá 1 GB operační paměti RAM (DDR2). Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB, ze kterých je uživatelsky přístupných zhruba 12,4 GB. Další prostor můžete získat prostřednictvím paměťových karet microSD (až 32 GB).

Toshiba AT200: Videopohled na tenký tablet s Androidem

Ještě před zapnutím tabletu mou pozornost vzbudila „mřížková matice“ na displeji, která je nejvíce vidět právě v případě, když je zobrazovací panel vypnutý. Při bližším ostření její přítomnost zpozorujete i když bude displej aktivní, ale není to příliš výrazné (ve videopohledu chybně uvádím, že matice při zapnutém tabletu vidět není; z počátku jsem tento fakt přehlédl). A o co se vlastně jedná? Jde o dotykovou vrstvu, která musela být speciálně upravena právě kvůli IPS displeji a malé tloušťce tabletu. Je dobré vědět, že matice při normálním používání nijak neruší, čas od času si ale všimnete, že tam je.

- - -
Dotyková vrstva je při vypnutém displej jasně viditelná

Na těle tabletu dále najdeme dvojici stereo reproduktorů (2x 1,5 W), které oceníte nejen při přehrávání hudby, ale také při sledování filmů; jejich hlasitost je dostatečná a kvalita zpracování zvuku velmi dobrá. Výbavu uzavírá Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0, GPS modul, gyroskop a světelný senzor.

- - - 
Další snímky si můžete prohlédnout v galerii

- - -

Otazník zůstává u kapacity baterie. Ani česká Toshiba a Google nedokázali poskytnout adekvátní odpověď a nad počtem mAh akumulátoru zůstává viset otazník. Při přehrávání videa s automaticky nastaveným jasem a aktivním Wi-Fi se tablet přihlásí o dobití zhruba po 8 hodinách a 10 minutách, o něco déle vydrží při brouzdání po internetu či čtení elektronických knih.

- - -
Srovnání s tablety Asus Transformer Prime a Lenovo ThinkPad A310

-  - -

Neodladěný operační systém

Až doposud šlo všechno hladce, nicméně popis chování operačního systému už tak pozitivní nebude. Toshiba AT200 se aktuálně prodává s operačním systémem Android 3.2.1 a výrobce slibuje, že se během následujících dnů až týdnů objeví aktualizace na Android 4.0. S jeho vydáním by si Toshiba měla setsakramentsky pospíšit, protože současná verze Androidu je silně neodladěná.

- - -

Tablet se může pochlubit slušnými hardwarovými parametry, o to více zamrzí, že je posun mezi jednotlivými plochami hlavní obrazovky trhaný a příliš svižné nejsou ani přechody do jiných nabídek. Tablet si dokonce čas od času doslova „žije svým životem“, což se projevuje třeba tak, že na pravém okraji začne problikávat stín notifikační nabídky nebo že se samovolně začnou posouvat plochy na hlavní obrazovce.

- -

- -   

České zastoupení Toshiby o chybách v současné verzi systému ví a bylo mi řečeno, že všechny komplikace vyřeší právě aktualizace na Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“, tak doufejme, že se tak opravdu stane a že čekání nebude příliš dlouhé. Po uvolnění čtyřkového Androidu se na Toshibu AT200 znovu podívám a uvidíme, zda budou sliby dodrženy.

- - -
Výsledky benchmarků: zleva AnTuTu Benchmark, CF-Bench a SmartBench 2012

V operačním systému najdeme celou řadu bonusových aplikací. Nejzajímavější je kancelářský balík složený z aplikací Write, Calc a Show (editory Word, Excel a PowerPoint). Všechny tři programy nabízejí široké možnosti nastavení, bez problémů si poradí i se složitějšími dokumenty a prezentacemi, navíc jsou kompletně v češtině, což u bonusového software nebývá zvykem. Dále mě zaujal pěkně zpracovaný správce souborů, ve kterém můžete pohodlně spravovat obsah vašeho tabletu.

- - -

- - -

Webový prohlížeč už v základu podporuje objekty Adobe Flash a je poměrně svižný. Posouvání obrazu je plynulé i při načtení komplexnějších prezentací či otevření několika záložek najednou. Pokud by vás Flash obtěžoval, můžete jej v nastavení vypnout. Uživatele desktopového Chromu potěší možnost synchronizace záložek s tabletem.

- -

5Mpx fotoaparát na zadní straně poslouží spíše pro občasné pořizování než pro normální focení. Jednak by to s tabletem nebylo úplně přirozené, a především kvalita výsledných snímků je pouze průměrná. Obraz není dostatečně ostrý ani za dobrých světelných podmínek a barvy jsou dost vybledlé. S focením textu naštěstí problémy nemá.

- - -

- - -

Čekání na update…

Po designové stránce mi tablet padl do oka hned po vybalení. Slibně působily i hardwarové parametry, nicméně po zapnutí člověk rychle vystřízlivěl, protože veškeré pozitivní dojmy pokazil neodladěný operační systém. Zanedbatelná není ani cena tabletu, a už kvůli této skutečnosti by si Toshiba měla s optimalizací dát mnohem více záležet.

Graf ceny produktu Toshiba AT200-101 PDA05E-00100WCZ poskytuje server Heureka.cz

Uvidíme, co přinese čtyřkový Android. Ten tablet buď zachrání a postaví jej mezi elitu, nebo Toshiba AT200 upadne do zapomnění (v případě, že nebudou výše popsané neduhy odstraněny). Byla by to ale obrovská škoda. Počkejme si tedy, co s tímhle nadějným tabletem udělá aktualizace na Android 4.0.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku