Domů » Články » Tim Cook v podrobném interview: Plánujeme produkty, o kterých se zatím ani nespekulovalo

Tim Cook v podrobném interview: Plánujeme produkty, o kterých se zatím ani nespekulovalo

CEO Applu se rozpovídal v téměř dvouhodinovém rozhovoru pro BPS Show, kde prozradil, jaká je budoucí strategie Applu, na jaké sektory se chtějí zaměřovat a třeba také to, jak je to s kanceláří Steva Jobse.

Nebývá zvykem, aby CEO Applu Tim Cook hovořil k mediím otevřeně, nebo se o to alespoň maximálně snažil. Charlie Rose v BPS Show měl možnost si s Timem povídat dvě hodiny, a toto interview bylo během posledního týdne po částech zveřejněno. My jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace z celého rozhovoru (v angličtině můžete shlédnout na konci článku).

 

 • Vývoj Apple Watch trval tři roky, což perfektně odpovídá únikům z konce roku 2011, kdy server New York Times napsal, že Apple experimentuje se zařízením nápadně připomínajícím hodinky.
 • Apple Watch by měly najít uplatnění také ve zdravotnictví. Žádné partnerství tohoto typu nebylo zmíněno při představení chytrých hodinek, ale Tim Cook říká, že je bude možné využít při spolupráci s lékaři. Společně se službou HealthKit chce Apple začít působit na zdraví a životní styl lidí.
 • Apple chce dát vývojářům čas vytvořit aplikace pro hodinky. To je jeden z důvodů, proč je Apple představil delší čas před uvedením. Velké společnosti jako Twitter a Facebook již na aplikacích pracují a další menší vývojáři začnou, hned jako dostanou WatchKit.

 

 • Apple Watch dokážou ukládat muziku a přehrávat ji v Bluetooth sluchátkách. Je tedy velmi možné, že Apple vydá bezdrátová sluchátka pod vlastní značkou, speciálně po nákupu firmy Beats.
 • Samsung nebyl důvodem k představení většího iPhonu. Tim Cook pouze prohlásil, že bylo možné udělat velký telefon již před lety, ale Apple se chtěl soustředit na všechny aspekty zařízení, aby byl lepší a ne pouze větší.
 • Kancelář Steva Jobse zůstala v sídle společnosti nedotčena.
 • Podle Tima Cooka se televize zasekla v sedmdesátých letech. Zároveň dodal, že tento segment Apple bude pečlivě sledovat a Apple TV má více než dvacet milionů uživatelů.
 • Tim Cook byl překvapen, když ho Steve Jobs jmenoval na pozici CEO Applu. O tomto záměru ho informoval v srpnu roku 2011 a nabídl mu vedoucí pozici.
 • K partnerství s IBM by pod Stevem Jobsem nikdy nedošlo. Cook si je vědom, že Apple se mění a více otevírá pod jeho vedením, zároveň se nebrání zajímavé spolupráci, zvlášť když jde o specifický trh jako je podnikové prostředí a IBM dnes není pro Apple konkurence; naopak se obě společnosti skvěle doplňují.

 

 • Tim Cook byl skeptický ke službě Beats Music. Po prvním vyzkoušení ovšem uznal, že je velmi povedená a nadšení mu nedalo spát. Dále ocenil lidmi vybrané pořadí písní, které dokáže ovlivnit náladu.
 • Google je pro Apple hlavní soupeř. Cook řekl, že Google je hlavní konkurence a Samsung vidí až na druhé koleji, jelikož je závislý na Androidu, který poskytuje Google.
 • Apple neplánuje sociální síť a vidí společnosti typu Twitter a Facebook jako partnery, v žádném případě je nepovažuje za konkurenci. Apple se o něco podobného neúspěšně pokusil se službou Ping.
 • Tim Cook dále prozradil, že Apple pracuje na produktech, o kterých zatím nikdo neví. Dle očekávání byla vyjádření o budoucích produktech velmi vágní. Za nejtěžší rozhodování označil Tim Cook stanovit, čím se zabývat a čím ne. Někdy Apple představuje řešení, která vypadají jako okrajová, ale společnost pro ně má velké plány, jako příklad označil čtečku prstů Touch ID. Dodal, že připravují produkty, které zatím nebyly ani součástí spekulací.
 • Tim Cook hovořil také o ochraně soukromý uživatelů a víceméně řekl, že společnost nikdy nebude jako Google. Podle něj se každý musí zeptat, odkud společnosti berou peníze a pokud žijete ze sbírání osobních dat, měl by každý vědět, co se s těmi daty doopravdy děje. K tématu ochrany soukromí Cook dále řekl, že vlády musí najít správnou rovnováhu mezi ochranou obyvatel a špehováním. Apple se naopak snaží sbírat minimum dat a například u nové služby Apple Pay nemá o transakcích žádný přehled.
 • Tim Cook přiznal, že má velmi rád přírodu a silně mu záleží na životním prostředí. Proto se snaží, aby Apple minimalizoval environmentální dopad. Například nové sídlo společností má být napájeno pouze z obnovitelných zdrojů energie.

 

 • Další oblast, na které CEO Applu velmi záleží je vzdělávání. Apple má prostory ve stylu univerzity, kde vzdělává i partnerské společnosti z Asie. Dále řekl, že jednou z jeho hlavních motivací je dělat lepší nástroje pro učitele a studenty.
 • Hodnoty Applu se nebudou měnit. Tim Cook věří, že Apple je zavázán k vytváření produktů, které mění životy lidí. Firemní kulturu a hodnoty nastavil Steve Jobs a jsou nedílnou součástí všech procesů.
 • Již při představení nových zařízení bylo vidět, že Tim Cook je velkým fanouškem hudební skupiny U2 a potvrdil to také v rozhovoru.

Při rozhovorech Tima Cooka je dobré mít na paměti, že má perfektní mediální tréning a často dokáže mluvit velmi dlouho, bez toho aby prozradil cokoliv nového či zajímavého. Druhou část rozhovoru naleznete pod článkem, první již není na serverech Hulu veřejně dostupná.

David Podzimek

7 komentářů

 1. tias (neregistrovaný)

  Cook moc hulí….

  • Říkal jsem si a jéje, článek týkající se Apple, schválně, jestlipak bude první reakce k věci, nezklamals, není:)

   Fakt, tady by se měla komunita opravdu léčit, nějak se to zvrhlo…

  • Hard core zastánci určité věci jsou všude stejní – kdo nesouhlasí je obviňován z kde čeho včetně z psychických nemocí a podobně. Diskuze žádná, hlavně že jsme si kopli.

 2. Líbí se mi dodatek: „…často dokáže mluvit velmi dlouho bez toho, řekl něco zajímavého…“ :D

 3. „…často dokáže mluvit velmi dlouho bez toho, aby řekl něco zajímavého…“

 4. Tak týmto rečiam po predstavení IP6 a Apple Watch už verí len Tim Cook. Žiaľ Tim Cook je dobrý „administrátor a účtovník“. Ale nie už vizionár,puntičkár alebo inšpirátor tak ako bol Steve Jobs. A podľa toho vyzerajú aj nové produkty pod jeho taktovkou. Komerčný úspech sa im nedá vyčítať ale inšpirácia a perfekcionizmus už nie.

  • Ale taky iPad Mini je podla mna skvele dielo. To iste iPad Air. Problem je snad len iPad Mini 1G ktory vlastnim a ktory dostal na svoju dobu skutocne tragicky HW …

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).