TOPlist

TikTok jako nepřítel číslo jedna? USA přemýšlí nad jeho plošným zákazem

USA smartphone iphone telefon vlajka flag amerika ban midjourney
  • Americká vláda vymýšlí nový komplexní zákaz aplikace TikTok
  • Už nyní nesmí být nainstalována na vládních telefonech
  • Dle senátního návrhu je však ve hře kompletní zákaz v celých Spojených státech

Sociální síť TikTok zažívá kvartál od kvartálu strmý vzestup. Podle údajů aktuálních k listopadu 2022 má zhruba 1 miliardu aktivních uživatelů každý měsíc. Lepší už je pouze YouTube s 2,2 miliardami aktivních uživatelů a služby společnosti Meta, zejména Facebook s 2,9 miliardami aktivních uživatelů.

Zakazoval už Donald Trump

Proti TikToku dlouhodobě brojí americká legislativa – dříve reprezentovaná republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, dnes prezidentem Joe Bidenem z opačného politického spektra. Americký Kongres vnímá TikTok jako riziko národní bezpečnosti kvůli jeho napojení na čínskou komunistickou vládu.

I proto před dvěma lety – tehdy ještě za vlády Trumpa – čínská firma ByteDance (vlastník a provozovatel sítě TikTok) nabídla odprodej části TikToku do USA, aby měla americká vláda kontrolu nad sběrem a skladováním uživatelských dat. To v konečném důsledku zbrzdilo zákaz TikToku.

TikTok v USA nechceme

Jenomže o zákazu TikToku znovu uvažuje administrativa nynějšího prezidenta Bidena, jak informuje agentura Reuters. Šéfka administrativy Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Catherine Szpindor na adresu sociální sítě prohlásila, že jde o „vysoké riziko pro uživatele z řady bezpečnostních důvodů“.smartmania 2021 redesignNepřehlédněte

Sdělte nám svůj názor a ovlivněte podobu obsahu na SMARTmanii

Druhým dechem rovnou nařídila kompletní zákaz používání aplikace TikTok na telefonech a dalších mobilních zařízeních všech členů dolní komory Kongresu. Jednotliví politici musí ze svých pracovních telefonů TikTok smazat, pokud jej mají nainstalovaný. Návrh již následovalo 19 států, které zakázaly TikTok na pracovních telefonech lokálních politických zástupců.

Ve skutečnosti však jde o rozšíření již dříve zavedeného zákazu. Podle toho nesmí být TikTok nainstalovaný a používaný na telefonech zaměstnanců armády USA, ministerstva zahraničí a také ministerstva vnitřní bezpečnosti.

tiktok teenager girl jumpstory
TikTok je velice populární zvláště mezi mladou generací

Celou situaci komentovala americká buňka společnosti ByteDance prostřednictvím své mluvčí Brooke Oberwetter: „Společnost ByteDance je zklamána tím, že Kongres přistoupil k zákazu TikToku na vládních zařízeních. V konečném důsledku to nijak nepřispěje k zájmům národní bezpečnosti.“

Ještě dál chce jít se svým návrhem republikánský senátor Marco Rubio. Ten by rád protlačil kompletní zákaz sítě TikTok ve Spojených státech. Zároveň by chtěl tvrdě regulovat (či rovnou blokovat) aplikace a sociální sítě s alespoň 1 milionem aktivních uživatelů, které mají sídlo na území Ruska, Číny, Kuby, Severní Koreje, Íránu nebo Venezuely.

Blokace TikToku i mimo Ameriku

V Evropě zatím máme štěstí, TikTok mohou ohrozit nanejvýš regulace Evropské unie. Zákaz aplikace TikTok však není zcela ojedinělý. Z bezpečnostních důvodů – kvůli napojení holdingu ByteDance na čínskou komunistickou vládu – TikTok reguluje či rovnou blokuje dalších deset zemí.

Kompletní zákaz přístupu k aplikaci či webovému rozhraní mladé sociální sítě zavedly vlády v Indii, Afghánistánu, Bangladéši, Íránu, Jordánsku, Pákistánu a Sýrii. V minulosti byl TikTok blokován také vládou Indonésie, což však již neplatí.Čínské dívky s telefonem v ruceNepřehlédněte

Influenceři jako otroci: nejslavnější čínské TikToky vznikají v nelidských podmínkách

S větší či menší cenzurou se TikTok potýká také v Arménii a Ázerbájdžánu. Tamní vlády blokují přístup k obsahu týkajícího se sporů o plošinu Náhorní Karabach, oblasti na hranicích mezi těmito dvěma zeměmi, kde je vysoká koncentrace etnických Arménů.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku