Domů » Články » Testujeme Xiaomi Mi 10 Pro: podívejte se, jak fotí a jak zvládá 8K video

Testujeme Xiaomi Mi 10 Pro: podívejte se, jak fotí a jak zvládá 8K video

Xiaomi nedávno představilo vlajkové modely řady Mi 10. Do redakce se nám dostala nejvybavenější verze s označením Xiaomi Mi 10 Pro, která nabízí špičkovou výbavu, která je srovnatelná se zbytkem konkurence v tomto odvětví. Pro fanoušky značky je však bohužel až s ostatními vlajkami příliš srovnatelná také cena, která v případě varianty Pro šplhá k 28 tisícům Kč. Pokud pomineme cenu, dostanete za své peníze velmi dobrý telefon prošpikovaný technologiemi a zajímavým hardwarem. Jak si vede ve focení a natáčení videí? To dnes zjistíme a s vámi se podělíme o naše dojmy.

Xiaomi Mi 10 Pro 15
Xiaomi Mi 10 Pro je nádherný kus hardwaru, který se v moři smartphonů rozhodně neztratí. Kvalitu a používání fotoaparátů dnes rozebereme v tomto článku.

V redakci chystáme také plnohodnotnou recenzi t. Jedná se o jeden z mála smartphonů, který má ve svých útrobách 108Mpx fotoaparát a rozhodli jsme se vám umožnit podívat se na snímky, které vychází z Mi 10 Pro. Další zajímavostí a v jistém smyslu také unikátem, je možnost nahrávat 8K video. Podrobně popíšeme, proč se nejedná o stejné výsledky, jaké podává Samsung Galaxy S20 Ultra.

Xiaomi Mi 10 Pro 24
Rychlá, přehledná a moderní aplikace fotoaparátu je velmi příjemným doplňkem ke skvělému hardwaru, který se ukrývá uvnitř telefonu
Hardwarové parametry Xiaomi Mi 10 Pro
Systém: Android 10
Rozměry: 162,6 x 74,8 x 9 mm, Hmotnost: 208 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 865
RAM: 8/12 GB, Interní paměť: 256/512 GB, Pam. karta:
Displej: Super AMOLED, 6,67", Full HD+, 1080 x 2340 px
Hlavní fotoaparát: 108 Mpx, f/1.7, 1/1.33", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS
Druhý fotoaparát: 8 Mpx, f/2.0, 1.0µm, PDAF, laserový AF, OIS, 10x hybridní optický zoom, teleobjektiv
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, f/2.0, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 2x optický zoom, portrétový , Přední kamera: 20 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Parametry fotoaparátů

Na zadní straně se nachází čtveřice fotoaparátů. Všechny kromě 2Mpx makro fotoaparátu jsou převzaty z loňského modelu Mi Note 10. Hlavním senzorem je 108 Mpx snímač, na kterém pracovalo Xiaomi spolu se Samsungem. Snímač je opticky stabilizován, má velikost 1/1,33 palce a jeho pixely jsou velké pouze 0,8 µm. Díky spojování pixelů pomocí Quad Bayerovy mřížky pixely zvětší své rozměry na 1,6 µm. Ve výchozím nastavení jsou výsledkem 27Mpx fotografie.

Xiaomi Mi 10 Pro 21
Fotoaparáty mají stejné rozložení jako loňský model Mi Note 10. Nekončí to však u rozložení

Výsledky jsou nadprůměrné, mají spoustu detailů, vynikající dynamický rozsah a barvy jsou poměrně blízko realitě. Některé barvy (především pak zelená) jsou někdy více saturované, než by bylo potřeba. Nejedná se však o nijak výrazné pochybení a většinou jsou barvy velmi přesné.

Širokoúhlým objektivem je zde osazen 20Mpx senzor se světelností f/2.2. I ten se shoduje s tím, který byl použit v modelu Mi Note 10. Mám ale pocit, že díky lepšímu softwaru a použitému procesoru jsou výsledky o dost lepší, než byly vloni.

Problémové makro

Specifickou situací jsou makro snímky. Bokeh efekt je u nich naprosto skvělý a s málokterým smartphonem se dočkáte podobných výsledků. Bohužel velikost fotočipu je výhodou i problémem. Pokud ostříte na krátkou vzdálenost od objektivu, perfektně ostrá bude jen malá část snímku. Toho je možné si všimnout zejména u fotografií květin. Stejným problémem trpí i zmíněné Xiaomi Mi Note 10 a také nedávno představený Samsung Galaxy S20 Ultra.

Žádný periskop, hybridní zoom musí stačit

Přiblížení zajišťují dva teleobjektivy. První nabízí dvojnásobné optické přiblížení, světelnost f/2.0 a dostanete z něj 12Mpx snímky. Druhý teleobjektiv s 3,7× přiblížením je opticky stabilizován a kryje 8Mpx senzor se světelností f/2.0. Kombinací dat z těchto fotoaparátů dává možnost 5× hybridního zoomu. Za cenu kolem třiceti tisíc by se už dalo očekávat vyspělejší technologie přiblížení jako například periskop, který je použit v modelech od Huawei, Samsungu a dalších. Výsledky kvůli tomu nejsou u Xiaomi na nejvyšší úrovni.

Noční snímky potěší, ale ke špičce se neřadí

Noční snímky jsou dle očekávání na vysoké úrovni a noční režim jejich kvalitu posouvají ještě o něco dál. Telefon nevolí nijak extrémní čas závěrky a spoléhá se spíše na softwarové úpravy, umělou inteligenci a spojování pixelů. Výsledkem jsou tak poměrně detailní snímky s dobrým dynamickým rozsahem a věrnými barvami. Konkurence v čele s výrobci jako Huawei, Samsung nebo Google jsou přeci jen o trochu dál. Xiaomi se jim ale velmi přiblížilo.

Pravé 8K video? Ale kdepak. I tak ale velmi slušné

Xiaomi Mi 10 Pro nemůže nahrávat pravé 8K video. Může za to limitace senzoru ISOCELL HMX, kterým jsou osazeny modely Xiaomi Mi Note 10 a Mi 10 Pro. Tento fotočip totiž dokáže nahrávat „pouze“ 6K video. Xiaomi tedy nahraje 6K video a díky vysokému výpočetnímu výkonu procesoru Qualcomm Snapdragon 865 jej s pomocí umělé inteligence upscaluje na 8K rozlišení. Velkou výhodou však je, že máte možnost natáčet nejvyšší možné rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. To nezvládnou ani modely řady Galaxy S20 od Samsungu (ty mají pouze 24 fps).

Xiaomi Mi 10 Pro: 8K camera demo

Video je i přes „nepravost“ rozlišení velmi detailní a je na obecně na vysoké úrovni. Díky 30 snímkům za vteřinu se nijak neseká a je velmi plynulé. Překvapivě dobře funguje také stabilizace záznamu.

Xiaomi Mi 10 Pro: 4K/60 fps camera demo

Samozřejmostí je možnost nahrávat videa i v rozlišení 4K a při různých snímkovacích frekvencích. Ať už zvolíte 60 fps nebo 30 fps, dočkáte se velmi kvalitních výsledků a není zde moc co vytknout.

Xiaomi Mi 10 Pro: 4K/30 fps camera demo

Tip: Všechny fotografie si můžete zobrazit nebo stáhnout v plném rozlišení na tomto odkazu.

 Pokud máte k tomuto telefonu nějaké otázky, využijte prostoru v komentářích pod článkem. Xiaomi Mi 10 Pro v redakci právě testujeme a chystáme podrobnou recenzi, ve které na případné otázky rádi odpovíme. 

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

6 komentářů

  1. Barevná věrnost není určitě blízko realitě,vše je dost přesaturované, v noci nemluvě. V tomto je dál i OnePlus 8 Pro.

    • Ano, zejména zelené tóny jsou dost saturované. Zbytek je podle mého názoru dost blízko realitě. OnePlus 8 Pro jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, ale podle zahraničních recenzí je jeho fotoaparát dost kvalitní.

  2. pěkný přehled fotek, nefoti fakt vůbec špatně. ale to 8k video je spíše výsměch :-(

  3. Ten fotka je podle me velika bída. Samsung je podanim a verohodnosti barev stale uplne jinde. Mam Xiaomi, ale fotak byl podle me vzdy jeho slabinou…

  4. Konečně někde zveřejnili podrobnější galerii fotek za různých scén a ne jen 5 fotek a čau. To Xiaomi nefotí špatně, ale myslím si, že OnePlus 8 Pro fotí o poznání lépe, tak přemýšlím, že asi raději půjdu do něj než do tohohle.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).