Domů » Bleskovky » Samsung odhalil 108Mpx fotoaparát, na kterém spolupracoval s Xiaomi. Nabídne 6K video

Samsung odhalil 108Mpx fotoaparát, na kterém spolupracoval s Xiaomi. Nabídne 6K video

Společnost Xiaomi minulý týden uvedla, že jako první uvede na trh smartphone s 108Mpx fotoaparátem, který bude využívat nový senzor od Samsungu. Jihokorejský výrobce nyní tento senzor s názvem „ISOCELL Bright HMX“ oficiálně představil a zveřejnil první detaily. Velkou zajímavostí je také to, že se na vývoji nového fotočipuod Samsungu čínské Xiaomi přímo podílelo.

samsung 108mpx sensor visual
Samsung odhalil obří 108Mpx senzor. Na jeho vývoji spolupracoval s Xiaomi.

Senzor kromě parametrů zaujme také velikostí, která činí 1/1,3 palce, což je o poznání více než u současného 48MP ISOCELL Bright GM1. Díky tomu si novinka zachová stále stejnou rozteč, tedy 0,8 mikrometrů na pixel. Samsung v tiskové zprávě uvádí, že více než sto milionů pixelů zaručí skvělé fotografie i v extrémně špatných světelných podmínkách.

Znatelně živější fotografie

Součástí senzoru je také mechanismus Smart-ISO, který vybírá úroveň zesílení na základě osvětlení a přepíná na nízkou hodnotu ISO, čímž dochází ke zlepšení saturace pixelů a tvorbě znatelně živějších fotografií. Nejsme si jistí, v čem se tato technologie liší od současných řešení. Na skutečné výsledky si tak budeme muset počkat do doby, kdy se senzor dostane do prvních telefonů.

Prvenství získá Xiaomi

Nový senzor dále podporuje bezztrátové nahrávání videa v rozlišení až 6K (6016 x 3384 pixelů) ve třiceti snímcích za vteřinu. Masová produkce by měla odstartovat na konci srpna. Prvním telefonem se 108Mpx senzor by měl být model Xiaomi Mi Mix 4, který se podle předpokladů začne prodávat v průběhu října.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jenda
Anonym
Jenda

Tak a ted cekam na komentare typu cim vice pixelu tim vice adididas. Tak jako jste rypali do Huaweie.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Ročníky starší 13 let spíš vzpomenou na Nokii.
Tak co, najde se tu nějaký fanoušek Nokie, který tu bude brečet jako Jenda, že si někdo dělá srandu z jeho oblíbené značky dětského pudru?

Slezy596
Uživatel
Slezy596

A jak vypadá 6K video na FULL HD displayi? :D

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Proč by tě to mělo zajímat?

Martin123
Uživatel
Martin123

A přitom už jeden výrobce umí 8K video, Samsung zase pozadu.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Může klidně umět 160K video, to s článkem nijak nesouvisí. Rescaling nemá nic společného s kvalitou čipu. Počítám, že oni pouze přepočítali současný čip přes zvětšení stran na nové Mpx.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Hmmm, takže 0,77 je o 125% větší než 0,5 :D To je zajímavá informace ze smartmanie :D Jinak teda po tom, co dávají do mobilu 3 i více kamer je opravdu s překvapením, že někoho napadlo zvětšit velikost sensoru. Tím se ovšem taky zvednou „náklady“ na tloušťku telefonu, protože se budou muset zvětšit optické členy. :-)

famakate
Uživatel
famakate

ani nie tak telefonu , ale bumpu s objektivmi. a som cakal ze sa toho telefony v 2019tom zbavia.
Zatial co som si vsimol, to dokazala iba nokia a LG.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

No právě a to je otázka co s tim, když všichni chtějí dělat skvělé fotky, ale nikdo nechce bumpy :D Jsou jen 2 možné cesty:
1. záda pokrytá kamerami a malými fotočipy, které budou obraz skládat
Výhoda: nízký profil, možnost mít hooodně MPX
Nevýhoda: nekvalitní fotografie, extrémní náročnost na výkon

2. velký čip s možností zamknout jeho plochu
Výhoda: možnost velmi kvalitních fotografií při připojení fotoobjektivu
Nevýhoda: relativně málo MPX, rozšířené náklady o objkektivy, méně kvalitní fotografie oproti kombinovaným fotomodulům v režimu „bez objektivu“.