Domů » Články » Test kamery Xiaomi Yi: Sebevědomý vyzývatel GoPro se sympatickou cenou

Test kamery Xiaomi Yi: Sebevědomý vyzývatel GoPro se sympatickou cenou

Otestovali jsme outdoorovou kameru Xiaomi Yi, která se chlubí příznivou cenou a kvalitním hardwarem. Jaký dojem na nás udělala a zda se vyplatí její pořízení, se dozvíte v našem testu.

Po globálním úspěchu společnosti GoPro se pro ostatní výrobce otevřel nový trh s outdoorovými kamerami. Postupem času se v nabídce objevily méně či více kvalitní alternativy, ovšem pomyslného krále segmentu nikdo zatím nesesadil. Společnost Xiaomi se však rozhodla přijít s vlastním řešením v podobě sportovní kamery Yi, která ctí firemní filosofii vyvažující slušnou hardwarovou výbavu a příznivou cenu. V redakci jsme se rozhodli tento čínský kousek otestovat a přinést vám zkušenosti z reálného používání.

Obsah balení: Monopod potěší

Kamera nám dorazila v kompaktním boxu z recyklovaného papíru. V jeho nitru na nás čekala samotná kamera, akumulátor, USB kabel s dékou 15 cm a monopod. Pokud už máte vlastní selfie tyčku, lze si kameru objednat samostatně a ušetřit část z pořizovací ceny. Co se týče kvality přiloženého monopodu, překvapilo nás jeho povedené zpracování. Po zafixování do požadované polohy drží naprosto pevně a bez jakýchkoliv známek vyklání. S kulovým čepem na konci tyčky se pracuje skutečně pohodlně a snadno najdete požadovanou polohu k aretaci.

Je poměrně škoda, že Xiaomi nepřidává do standardního balení vodotěsné pouzdro či další příslušenství. V případě, že hodláte kamerku upevnit například na přilbu či řidítka, nevyhnete se dalším investicím v podobě jednotlivých držáků a přísavek. K uchycení slouží klasický stativový šroub. Ochranné pouzdro je navíc kompatibilní s příslušenstvím pro produkty GoPro, tudíž nenarazíte na problém s nedostatečným výběrem.

  

Design a zpracování: Nápaditá krabička

Kameru Xiaomi Yi si můžete objednat v bílém či žluto-zeleném barevném provedení. Nám do redakce dorazila barevně atraktivnější varianta a hned na úvod prozradím, že vypadá skutečně velmi pěkně. Během natáčení se nám několikrát stalo, že nás lidé zastavovali a ptali se, o jaký typ GoPro kamery se jedná a kolik stála. Všechny díly lícují naprosto perfektně a bez jakýchkoliv známek výrobních nepřesností. Na čelní straně zařízení se nachází objektiv a výrazné vypínací tlačítko. To zároveň slouží k přepínání režimů pro natáčení videa či pořizování fotografií.

Horní strana disponuje spouští, diodou pro indikaci režimu videa a mikrofon. Posledním ovládacím prvkem je tlačítko na boku pro aktivaci modulů WiFi a Bluetooth ve verzi 4.0. Naše první výtka směřuje k stavovým diodám na horní, dolní a zadní straně, které jsou za slunečného počasí velmi špatně čitelné a jen těžko podle nich zjistíte, v jakém režimu se kamera aktuálně nachází. Zde by pomohla integrace jednoduchého displeje s monochromatickým zobrazením. Ačkoliv by se jeho přítomnost podepsala na mírném navýšení ceny, výrazně by to přispělo k snazšímu ovládání.

  

Na zádech nalezneme krytku konektorů microUSB, microHDMI a slotu na paměťové microSD karty. V blízkém sousedství se ještě nachází dvířka pro přístup k akumulátoru, jehož kapacita činí 1010 mAh (4,5 V). Pro zjištění stavu nabití slouží kruhová dioda lemující vypínací tlačítko. Jedná se o efektní řešení, díky němuž snadno zjistíte, kolik energie zbývá do úplného vybití. Modrá barva signalizuje stav nad 50 %, fialová 15 až 49 % a při rozzáření červené, je nutné být už opatrný a mít v záloze náhradní akumulátor či nabíječku.

Optika: GoPro se nevyrovná, s výsledky ale budete spokojeni

Nejdůležitějším prvkem celé kamery je pochopitelně objektiv, který disponuje záběrem 155° a hodnotou clony f/2.8. Z fyzikálních vlastností použité čočky je třeba počítat s postupnou deformací obrazu ke krajům zabírané kompozice. Srdcem zařízení se stal procesor Ambarella A7LS, který zvládá zpracovávat záznam s maximálním rozlišení 1920 x 1080 pixelů při frekvenci 60 snímků za vteřinu. Pro záznam slowmotion videí je připraven režim s frekvencí 120 snímků za vteřinu, ovšem zde je třeba počítat s poklesem rozlišení na 1280 x 720 a chybějící zvukovou stopou.

Poslední možností je nahrávání 240 fps při rozlišení 848 x 480 px, což považujeme za dolní hranici použitelnosti vzniklého záznamu. Integrovaný snímač typu CMOS pochází z továren Sony a lze s ním pořizovat fotografie při maximálním rozlišení šestnáct megapixelů. Vysledné snímky se můžou pochlubit věrným podáním barev a přijatelnou ostrostí. Je však nutno počítat s již zmíněnými soudkovitým zkreslením, které vychází z objektivu typu fisheye.

  

Ovládání: Aplikace pro Android a iOS

Jelikož tělo kamery nedisponuje žádnými prvky pro komplexnější nastavení, veškeré ovládání probíhá skrze aplikaci YiSport. Českou verzi pro Android je potřeba stáhnout z komunitního fóra MIUIos.cz a následně nainstalovat do paměti telefonu. Ovládací aplikace YiCam pro iPhone je zdarma ke stažení na App Store, v tomto případě ale na češtinu zapomeňte, spokojit se budete muset jen s průměrným anglickým překladem z původní čínštiny.

Po aktivaci WiFi je propojení telefonu a kamery otázkou několika vteřin. Během testování jsme narazili pouze jednou na problémy s konektivitou, které vyřešil až restart kamery.

  

Uživatelské prostředí je přehledně zpracované a nabízí široké možnosti nastavení jednotlivých položek. Na základní obrazovce vždy vidíte živý náhled, sílu signálu, zvolený režim záznamu a stav akumulátoru. V dolní části obrazovky je k dispozici softwarová spoušť a tlačítko pro přístup do galerie. Odsud lze rovnou stahovat pořízený obsah do paměti připojeného zařízení. Rychlost přenosu se s aktuální verzí aplikace 1.5 pohybuje v rozmezí od 1,3 do 1,9 mb/s. Vlevo od spouště je tlačítko pro vyvolání rychlé nabídky úpravy režimu.

 

Zde si můžete nastavit například čas samospouště, sériové snímání či časosběr. Výrobce musíme pochválit za širokou škálu možných úprav, kde nechybí korekce čočky, otočení obrazu, změna rozlišení, nebo funkce pro vyhledání kamery. Mnoho uživatelů však bude krajně iritovat doba potřebná k zapnutí kamerky, která se pohybuje okolo jedenácti vteřin od stisknutí napájecího tlačítka. Pro předem naplánované natáčení to nemusí být až takový problém, ovšem v momentě, kdy chcete narychlo spustit nahrávání, nebo fotit, může dojít k nezvratným změnám v kompozici a vy nenávratně přijdete o kýžený snímek.

  

Záznam videa: Skvělý poměr cena/výkon

Nyní se dostáváme k té nejpodstatnější části našeho testu, kde se zaměříme na kvalitu pořízených videí a snímků. Za dobrých světelných podmínek si kamera ve všech ohledech vede skutečně dobře. Míra prokreslení snímků je s ohledem na použitý hardware příkladná. Barevné podání se drží skutečné předlohy a jen v některých případech lze pozorovat posun k teplejším odstínům spektra. S postupným úbytkem světla je třeba počítat s rapidně zhoršující se kvalitou. V šeru je patrný již výrazný šum a ztráta ostrosti. U nahrávání videosekvencí je to velice obdobné. Za pěkného počasí není problém pořídit kvalitní záznam, který snese v mnoha ohledech přímé srovnání s loňskou generací kamery GoPro Hero 3.

Složité kompozice s extrémními expozičními rozdíly jsou pro kameru skutečným oříškem, s kterým se jen těžko vypořádá a výslednou kvalitu lze hodnotit jako dostatečnou. V internetových diskuzích se často hovoří o snímkových propadech, ovšem v našem případě jsme na nic podobného nenarazili a zřejmě se jedná o problém s nevhodnou paměťovou kartou. Zde proto doporučujeme vybírat paměťová média s minimálním označením Class 10 a UHS-I. Kamera postrádá jakoukoliv stabilizaci, což se pochopitelně promítne do výsledného videa, k nechtěnému rozkývání obrazu stačí i sebemenší uživatelům pohyb. Naštěstí existuje celá řada editačních programů, kde lze roztřesené záběry softwarově stabilizovat.

Plochý záznam zvuku příliš nepotěší

Velkou výhradu máme k mikrofonu, jehož výsledky jsou krajně nepřesvědčivé. Nahraný zvuk je zkreslený a postrádá jakékoliv detaily. S ohledem na cenu a využití to ovšem nepovažujeme za až takový prohřešek. Jak už jsme v úvodu nastínili, integrovaný akumulátor disponuje kapacitou 1010 mAh, což v praxi znamená zhruba sedmdesát minut záznamu v nejvyšším rozlišení (full HD při 60 fps).

Závěrečné hodnocení

První pokus o outdoorovou kameru se výrobci vydařil a podle našeho názoru se jedná o schopnou alternativu obohacující současnou nabídku. Společnosti Xiaomi se povedlo najít vyvážený mix adekvátní výbavy a příznivé ceny, která z kamerky Yi dělá vhodného kandidáta pro vstup do světa sportovních videí. Zamrzí pouze strohý obsah základního balení, nekvalitní nahrávání audia a nepříliš dobře čitelné diody pro indikaci nahrávání videa.

Pochválit musíme kvalitní dílenské zpracování, povedenou aplikaci a poměrně slušné výsledky z hlediska obrazové kvality. Za cenu okolo 3500 Kč získáte sportovní kameru, která rozhodně nezklame a svou práci odvede jak nejlépe umí. Pochopitelně se nejedná o produkt pro uživatele s profesionálními ambicemi, nicméně rekreačním sportovcům a poslouží více než dobře.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments