Domů » Recenze » Test Mitsubishi Outlander PHEV: jako žádný jiný

Test Mitsubishi Outlander PHEV: jako žádný jiný

Víte, jaký je nejprodávanější plug-in hybrid v Evropě? No dobře, asi je jasné, proč se ptáme. Je to opravdu Mitsubishi Outlander PHEV. Od roku 2013, když přišel vůz na trh, se v Evropě prodalo přes 35 000 těchto aut! Baštou tohoto vozu je Holandsko, Velká Británie a tradičně severské země. Čím okouzluje zákazníky?

Outlander je SUV, se kterým se nemusíte bát vydat i do horšího terénu.

Úplně jiný plug-in

Plug-in hybridy už z našeho seriálu znáte. Jde o vozy s tradičním spalovacím motorem, které ale navíc mají elektromotor. A baterie, které je možné dobíjet elektřinou „ze zásuvky“. Typickými zástupci jsou třeba Audi A3 e-tron nebo BMW 740e. Jenže koncepce Mitsubishi je úplně odlišná od těchto vozů. Důvodem je to, že vůz je z kategorie SUV a očekávají se od něj úplně jiné vlastnosti. Aby bylo možné udržet koncept pohonu všech kol, používá Outlander 2 elektromotry. Jak už asi tušíte, jeden pohání přední a druhý zadní kola. Z hlediska konstrukce vozu to má obrovskou výhodu. Mezi přední a zadní nápravou nemusí existovat žádná spojovací hřídel. Pohon všech kol zkrátka obstarávají elektromotory. To ale není jediné unikátní řešení, které Outlander nabízí. Při jízdě můžete narazit na 3 jízdní režimy, na které se postupně podíváme.

Outlander PHEV je plug-in hybrid. Dobíjí se ze zásuvky.

EV Mode: Electric Vehicle je mód, kdy je Outlander čistý elektromobil. Nepotřebuje ani kapku benzínu, o pohon se starají elektromotory a výkon je nastaven do 60 kW. V tomto režimu se vůz hodí po ježdění po městě, kdy v místě svého provozu nevypouští žádné emise. Čistě na elektřinu z baterií ujede cca 40 km, což by vám mohlo stačit na každodenní dojíždění. Automobilka slibuje dojez „až“ 54 km, ale to byste se museli opravdu hodně snažit.

Není to jednoduché. Benzínový motor, generátor a dva elektromotory.

Series Hybrid Mode: I v tomto režimu pohání vůz dva elektromotory. Spalovací motor už v tomto případě ale běží. Co je nečekané – spalovací motor pohání generátor, který vyrábí elektřinu a tato elektřina pohání elektromotory. Pokud se teď škrábete za uchem a ptáte se proč, tak je to z důvodu větší efektivity. Spalovací motor může bez převodovek a mnoha hřídelí pohánět přímo generátor. Může pracovat v režimu nejlepší účinnosti, jak z hlediska otáček, tak z hlediska zatížení. Elektrická energie z generátoru pak proudí k elektromotorům. Ty si tedy berou energii z baterií i z generátoru, díky tomu jejich výkon narůstá na 60 kW pro přední nápravu a 60 kW pro zadní nápravu.

Baterie jsou uložené v podvozku (snižují tak těžiště vozu), nezabírají místo v kufru. Mrkejte na ten subwoofer!

V těchto dvou režimech se budete pohybovat nejčastěji. Občas se ale stane, že bude potřeba ještě více výkonu, případně pojedete rychlostí nad 120 km/h. Pak se auto přepne do režimu Parallel Hybrid Mode. V tomto režimu spalovací motor pohání přední kola (zadní nemůže, není zde mechanické propojení). Elektromotory pak pohání jak přední, tak zadní kola. Spalovací motor má výkon 89 kW, elektromotry si berou výkon z baterií, čili 60 kW, dohromady máte tedy 149 kW. Nemusíte se bát, že by baterie byly ihned vybité. Pokud nepotřebujete 100 % výkonu spalovacího motoru, budou se baterie dobíjet prostřednictvím generátoru. Tedy generátor si bere výkon ze spalovacího motoru a dobíjí baterie.

18″ kola s pneumatikami 225/55

Ještě více Smart

Zdá se vám to jednoduché? Že to není dost Smart? OK, v režimech jedeme dál! Pokud chcete jezdit s hybridem a využívat naplno jeho potenciálu, musíte při jízdě přemýšlet. Jako řidič musíte ještě dále volit z režimů pro maximální efektivitu. To děláte pomocí tlačítek u voliče jízdních režimů (zpátečka, neutrál, jízda a maximální rekuperace). Které režimy máte k dispozici?

Jednotlivé režimy se volí poblíž voliče jízdních režimů.

CHRG – v tomto režimu se bude vůz snažit baterii dobít v co nejkratším možném čase. Spalovací motor běží, pohání generátor a ten dobíjí baterie. Generátor bude schopný za cca 40 minut dobít baterii. K čemu bude takový režim dobrý? Třeba když máte prázdnou baterii, jedete po dálnici a víte, že konec cesty pojedete městem, ve kterém chcete jet pouze na elektřinu.

SAVE – tento režim uchovává baterie v takovém stavu, v jakém jsou. Využívá se tedy hlavně spalovací motor a kapacita baterií se téměř nemění. Pokud máte třeba jen polovinu baterie, zapnete tento režim tak zhruba ta polovina baterie se zde bude držet neustále.

EV – tímto tlačítkem vynutíte jízdu na elektřinu. Výkon stoupne až na 70 kW.

Displej přístrojovky ukazuje dojezd na elektřinu (25 km) a celkový dojezd (248 km).

4WD – Z popsaného principu výše vyplývá, že Outlender je trvalou čtyřkolkou. Při běžné jízdě se 40 % točivého momentu distribuuje na přední nápravu a 60 % na zadní. V extrémním případě, může dojít k rozdělení až 100 % točivého momentu na jednu nápravu – na kola, která mají trakci. Tlačítkem 4WD dojde k uzamčení točivého momentu 50:50. To se hodí pro případ, kdy chcete, aby trvale a stejně zabírala všechna kola. Mimochodem – jízdu v terénu jsme si samozřejmě také vyzkoušeli a je to výrazně jiná zkušenost, než s jakýmkoliv jiným SUV. Elektromotory nedovolí vůbec žádný prokluz kol (ten je obvykle nežádoucí). Díky záběru elektromotorů je navíc jízda v terénu velice plynulá, je to jízda jako s žádným jiným autem.

Na fotce to nikdy nevypadá tak strašidelně, ale kopec je to fakt prudký.

Možná to teď vypadá, že obsluha auta je složitá a více než řízení se budete věnovat jízdním režimům, ve skutečnosti je ale ovládání jednoduché a intuitivní a vše se za pár minut naučíte. Vlastně můžete nechat vše na automatice a o nic se nestarat, ale pak nedosáhnete tak skvělých výsledků ve spotřebě.

Dobíjení

Je škoda jezdit na benzín, když můžete jezdit na elektřinu. S nižšími náklady, tiše a komfortně. Jak je to tedy s dobíjením? Dobíjet můžete z jakékoliv běžné 230 V zásuvky pomocí adaptéru. Dobíjecí proud je 10 A, plné dobití zabere 5 hodin. Maximální dobíjecí proud z 230V zásuvky je 16 A, pak se auto dobije za 3 hodiny, ale zapomeňte na dobíjení přes prodlužovací šňůru a vůbec celá elektroinstalace musí být v cajku. Není tak problém dobíjet auto v garáži, na zahradě, nebo i v práci. Pokud tuto možnost nemáte, je možné dobíjet u veřejných dobíjecích stanic, které ve velkých městech rostou jako houby po dešti. Zde je možné využít i vysoce výkonné rychlodobíjení. To znamená, že 80 % baterie je dobito za 30 minut, tedy za dobu, kdy si skočíte na nákup. Dalších 20 % už pak nejde tak rychle a plné kapacity je dosaženo po cca hodině. Mitsubishi používá pro nabíjení rozhraní CHAdeMO. To najdete především u vozů asijské výroby. Rozhraní je hodně robustní, kabel má při spojení s autem zajištění a dobíjet lze výkonem až 62,5 kW! Dobíjení probíhá stejnosměrným proudem, takže elektřina proudí rovnou do baterie.

Asi si říkáte, že dobíjet takto malou baterii (kapacita 12 kWh / 300 V / 80 článků) takovým výkonem nebude jen tak. Máte pravdu, baterie má vlastní klimatizaci. Přímo uvnitř baterie se pak nachází výparník, který udržuje i při rychlém nabíjení správnou teplotu baterie. Takže se není čeho bát.

Co smartphone?

U aut s pohonem na elektřinu jsme si zvykli, že k dispozici je aplikace pro vzdálený monitoring vozu. Outlander PHEV není výjimkou. Pro iOS a Android se nabízí aplikace, která umí vzdáleně ovládat vůz – zapínat světla, kontrolovat alarm, aktivovat topení či klimatizaci, ale také rozmrazit sklo, což se v zimě skutečně hodí. Ještě důležitější ale je, že si kontrolujete nabíjení baterie. Pokud máte nízký a vysoký tarif elektřiny, můžete si aktivovat nabíjení jen v době, kdy máte elektřinu v nízkém tarifu.

Se smartphonem pochodíte i u infotainmentu. Na první pohled vypadá dost oldschoolově a někdy i nepřehledně, ale ve skutečnosti je velmi moderní, takže zvládá jak MirrorLink a Android Auto, tak Apple CarPlay. Díky tomu lze přimhouřit oko nad tím, že systému chybí navigace.

Díky zrcadlení displeje smartphonu oželíte integrovanou navigaci.

Jak jede

O autě už víte skoro všechno, ale jak vlastně jezdí? Outlander patří mezi větší SUV. Svou velikostí zapadne do segmentu spolu s auty, jako je Škoda Kodiaq, Nissan X-Trail nebo Hyundai Santa Fe. Svou velikost nijak nemaskuje, za své peníze zkrátka dostanete velké SUV, tak jak to mají zákazníci rádi. Při usednutí také máte pocit velkého prostoru a pocitu, že řídíte velký koráb. Přispívá tomu i velký volant.

Po rozhlédnutí se v interiéru hned najdete nejslabší článek auta. Palubní deska vypadá už několik let stejně a nemoderně. Na druhou stranu ovládání je jednoduché, přehledné a intuitivní. Velkou pochvalu si zaslouží sedadla, ta se skutečně povedla.

Sedadla jsou parádní.

Outlander vybízí ke klidné a pohodové jízdě. Klidně i vyšší rychlostí, ale pro řezání zatáček si vyberte jiné auto. Podvozek je naladěný spíše komfortně, houpavě. V zatáčkách se naklání a s tím klesá i ochota měnit směr. Navíc pokud budete tlačit plyn k podlaze, bude to znamenat, že se roztočí na plné otáčky spalovací motor – benzínový dvoulitr. A jeho hluk až zbytečně hodně proniká do kabiny. Takto jezdit opravdu nechcete. Pokud vsadíte na pohodovou jízdu na elektřinu, budete nadšeni. Velké auto si poradí s rozbitými okreskami s velkou grácií. Budete si moci užívat tichou jízdu na elektřinu a oceníte komfortní naladění.

Plyn na podlaze znamená nepříjemný hluk, stovku jsme zvládli za méně než 9 sekund.

Mitsubishi Outlander PHEV - zrychlení

Nakonec to dává smysl!

35 000 prodaných aut v Evropě, to není náhoda. Je tedy Outlander PHEV výhodná nabídka? Je běžné, že za velké SUV zákazníci platí kolem milionu korun. Za tyto peníze pořídíte i Mitsubishi Outlender plug-in hybrid. Do konce září je k dispozici akční limitovaná edice „100 let“ za 1 079 900 Kč. Jde o auto, které vidíte na fotografiích, to má navíc jen perleťový lak za 14 000 Kč. Prakticky jde o auto v plné výbavě se zárukou 5 let a 8 let na baterii (nebo 160 000 km).

Outlander je poctivé auto za slušné peníze.

Takže cenou se vůz nevymyká konkurenci. Pokud máte možnost dobíjet auto elektřinou, můžete jezdit s náklady méně, než 1 Kč na kilometr. Já jsem dobíjel vždy, když to šlo, především u obchodních center, když jsem nakupoval. Po týdnu ježdění palubní počítač ukazoval, že na elektřinu jsem jezdil v 59 % času a že moje průměrná spotřeba byla 3,4 litrů benzínu na 100 km. A to je opravdu solidní výsledek. Dobrá pořizovací cena, dobře postavené auto, nízké provozní náklady, takže ono to celé nakonec dává smysl, nemyslíte?

Spotřeba 3,4 litrů benzínu? Kdo z vás to má?

 

 

Mitsubishi Outlander PHEV

7.6

design vozu

8.0/10

vzhled a zpracování interiéru

6.0/10

propojitelnost s telefonem

7.8/10

dojezd a výdrž baterie

8.5/10

Klady (+)

 • Komfortní elektrická jízda
 • Příznivá cena
 • Kreativní řešení pohonu 4x4
 • Nadstandardní záruka
 • Nízké provozní náklady
 • Schopnosti mimo silnice
 • Prostornost

Zápory (–)

 • Nemoderní interiér
 • Nepřehledný infotainment
 • Hluk benzínového agregátu
 • Chybí navigace
 • Nevhodný pro sportovní jízdu

Vratislav Klega

Milovník automobilů, chytrých hračiček, gadgetů. Analytik každým coulem, který miluje matematiku, fyziku a sociální sítě.

15 komentářů

 1. Ja chcem kupovat toyota hilux, skoda ze pickupy nemaju takyto hybridny pohon

 2. diky za test, prijemne pocteni.

 3. Za jiné velké SUV možná zákazníci okolo milionu platí, ale za velké SUV od Mitsubishi zaplatí 785 tisíc (Outlander 2.0 l 110 kW, edice 100 let) – tedy o 300 000 tisíc míň. To má psanou kombinovanou spotřebu 6.4 l, takže investice navíc do hybridu se vrátí asi tak po těch 300 000 km. Ve městě možná o něco dřív, mimo město – pravděpodobně vůbec…

  • Klid, autor je postizeny ekovozy, takze zdravy usudek necekej. Tohle se kupuji emocema, ne rozumem.

   • No jo, asi mne zmátlo to „analytik každým coulem, který miluje matematiku a fyziku“, co má autor v podpisu.

  • Vratislav Klega

   Dobrý den Jirko, postižený asi není ten pravý výraz, ale je pravda, že preferuji vozy moderní a ekologické. Spalovací motor je zde více než 130 let, je čas se posouvat technologicky vpřed, nemyslíte? Aut jezdí čím dál více, jsou koncentrované v místech, kde žijí lidé. Není čas se zajímat také nad tím, jak můžou vozy vylepšit kvalitu našeho života? Proč má auto vypouštět jedovaté plyny v místě, kde bydlím, kde jsou mé děti, kde žijí tisíce lidí. Samozřejmě že rozumím tomu, že elektřinu nevyrábí jednorožci, ale elektřinu dnes umíme vyrábět velmi čistě a ekologicky. Navíc s mnohem větší účinností, než s jakou dnes pracují spalovací motory.
   Pokud máte jiný názor, sem s ním :)

   • Preferuji vozy silné a na ekologii se můžu z vysoka vy++srat. Kvůli EU a její ekologii tu budeme za chvíli žrát trávu, protože tu budeme jezdit na elektřinu z uhelných elektráren, vyrábět baterie u kterých výroba i likvidace stojí spoustu peněz a je to vše neekologické. Hlavně kecy o ekologii :D
    Pak dáme do škodovky (forda,dacie) 1.0 litrový tříválec co vydrží 100k km a vyrobíme další auto – fakt ekologické.
    Pak se nám číňani s amíky vysmějou, protože na ekologii ser.ou
    Jsem pro vyhubení takových ekologů co myslí jen 2 roky dopředu.

   • Vratislav Klega

    No vidíte a tady jste třeba úplně mimo :) Věděl jste, že od roku 2019 bude muset být v Číně podíl elektrických nebo hybridních aut 10 %? A v roce 2020 to bude 12 %?
    Pokud si myslíte, že litrový třívalec vydrží 100k km, znamená to, že problematice nerozumí a asi bude zbytečné s vámi diskutovat. Díky a hezký den.

   • Tady naprosty souhlas s SLOVovca, vystihnul to naprosto presne.A s tim litrovym trivalcem ma pravdu nebo dnes 1.0TSi, po 100tis je ten motor na vyhozeni, vymenu, to je realita.

   • „…elektřinu dnes umíme vyrábět velmi čistě a ekologicky. Navíc s mnohem větší účinností…“

    No a to je právě něco, čím si nejsem tak jistý.
    Skoro 60 % energie u nás pochází z fosilních zdrojů. Účinnost těžby uhlí je asi 85 %, účinnost uhelné elektrárny je -když dobře- 40 %, účinnost distribuce elektřiny je cca 70 %, účinnost nabíjení je asi 85 %. Suma sumárum účinnost procesu od kostky uhlí v dole po nabitý akumulátor je okolo 20 % a to elektromobil ještě nevyjel.
    Obnovitelné zdroje? Ale no taaak… fotovoltaika se na energetickém mixu v ČR podílela v r. 2016 2.77 %, voda 5.57 %. Na biomasu je potřeba víc (špinavé) energie, než sama vyprodukuje a větrníky na hřebeny našich kopců a hor fakt nechci.
    Tak snad kdyby přibylo pár jaderek. To je horizont tak 50 let, když dobře – a to jenom kdyby byla politická vůle.

    Takže ne, neumíme vyrábět eletřinu efektivně a ekologicky. Výroba potřebného množství elektřiny sebou přináší produkci více škodlivých plynů, než výroba potřebného množství tekutých paliv (a jejich spálení v motorech) – a to nechávám stranou těžbu materiálů na akumulátory, ať už je to kobalt nebo lithium. Stejně tak bych se raději nechtěl nějak hlouběji pouštět do otázky kompletní rekonstrukci distribuční sítě, která by nás čekala s masovým rozšířením elektroaut (ne, nemám na mysli páteřní rozvody, ale obrovské množství koncových větví na jednotlivá parkovací místa a do ulic obytných domů) – a zkoušel jste někdy si třeba jen představit (počítat se to bude těžko), kolik škodlivin vyprodukuje výměna kabelového rozvodu všude, kde by to s nástupem elektromobilů bylo třeba (tedy pravděpodobně v každé ulici v každém městě či vesnici v této zemi)?

    A pak je tady taky otázka finanční návratnosti a tu jsem nastínil v postu z 4.10.2017 v 12:46

    Ano, je čas se posouvat vpřed. Akorát plug in technologie v autě vnímám jako obrovský fail po stránce energetické, ekologické i finanční a rozhodně ne jako ten správný směr, kterým se vydat.

   • …pardon, podíl vodních zdrojů v tom energetickém mixu je dokonce jenom 1.15 %, o řádek jsem se překouknul…

   • Stačí se podívat na tlaky turba u 1.2TSI a nového 1.0 TSI … problematice „trochu“ rozumím , myslíte že je rozumné a šetrnější pumpovat turbem o 0.6barů větší tlak než u 1.2 TSI ? Myslíte si že 1.0TSI 3válec bez vyvažovacího hřídele je nějaký zázrak ? Že je lepší vyvažovat nějakým tzv. nevyvážkem na setrvačníku ?
    Ještě tam přidají elektronické čerpadlo oleje, ale bylo víc věcí se může pokazit. NE. Jen peníze, peníze
    Opravdu tomu trochu rozumím a orientuji se, ale je lepší napsat :“a asi bude zbytečné s vámi diskutovat. „. Naopak ekologi jako jste vy a vám podobní je potřeba pověsit za koule do průvanu. Ničíte ekonomiku a životní uroveň.
    A diskutovat se mnou nemusíte, protože Vaše názory na ekologii, obnovitelné zdroje jsou normálně smýšlejícímu jedinci k smíchu

 4. Ing. Karel Svoboda

  Zdravím ve spolek. Od poloviny srpna vlastním tento vůz. Před tím jsem jezdil s Otlanderem dieslovým automatem, najel jsem s ním cca 90 tis.km.a s předchozím manuálem 100 tis.. K tomu jsem do města a okolí jezdil s Mazdou 2. S novým mám najeto bez mála 7 tis km. Celý týden jezdím tzv.kolek komínu. Bydlíme na okraji Hradce Králové. O víkendu jezdíme na chalupu 30 km a někdy občas do Prahy a okolí. Při tomto režimu cest tankuji jednou za tisíc kilometrů 37 l benzínu, doma nabíjím na noční proud (sazba D26 -1,90 za kWh), k tomu jsem si pořídil čip z ČEZ. Bohužel to bylo asi úplně vedle, protože se mi v průměru nedaří získat víc než 5 kWh za pracovní den, takže 100 kWh za 450 Kč měsíčně. Nespíš to zruším. Jediným zklamáním u tohoto vozu je totálně zkrácený dojezd se zapnutým topením. Ani s klimatizací to nebylo tak špatné.
  Štěstí je prý nadšení mínus očekávání. Uvidím jaké budou celkové provozní náklady, mám přesnou evidenci.
  Ještě jsem se nenaučil veškeré vychytávky, které vůz poskytuje. Na víc ovládání mobilem mi funguje jen přes Wifi, takže pár kroků a nejsem si jist zda to můj prodejce zvládl nastavit. Jízdní vlastnosti tohoto vozu mě baví!!! Jsem zvědav na jízdu s obytným přívěsem. V létě jsem o tom před koupí konzultoval v kempu s dvěma holanďany a oba byli spokojeni, jeden důchodce s nižší spotřebou a jeden mlaďoch s rodinou s vyšší cca 15 l spotřebou, při vysokých jízdních průměrech. Věkem se blížím ke staršímu, ale stylem jízdy k mladšímu.
  Co bylo důvodem pro koupi tohoto vozu? Univerzálnost. Strach z dopadů dieselgate. Investice do budoucího důchodu. Možná i obdiv k elektromobilům a lidem, které je užívají. Rozhodně se rád se zkušenostmi rozdělím.
  Tomu drsňákovi vzkazuji, není to jenom o ekologii a ekonomice, je to krok do budoucnosti. Baví mě to! Jsem ohleduplný člověk, ve vesnicích a městech vypínám motor. K ekologii mám taky blízko, vyrábím termické solární kolektory.

  • Zdravim, mam tohle auto od listopadu a bavi mi kazdy den vic. Jestli chcete, muzete mi kontaktovat pro vymenu zkusenosti pres moje.auto.cz kde je moje auto jedine, pripadne komentem na [odkaz] Taky se postupne ucim, treba jsem zatim neprisel na zpusob jak si auto predtopit ze zasuvky.

   Jinak v clanku jsou nepresnosti, mezi nejvyznamnejsi patri, ze autorovi uniklo ze Outlander PHEV ma elektronicky rizeny diferencialy AYC z Evolution (princip si najdi na wiki). Ale to nevedel ani prodejce, takze se promiji.

 5. Luboš Novák

  Zdravím a co výměna baterií, nikde jsem se nedočetl cenu u hybridu mitsu out a kde to provedou? Děkuji za odpověď.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).