Domů » Bleskovky » Tesla se stěhuje do jiného státu. Na vině je koronavirus i politická situace v Kalifornii

Tesla se stěhuje do jiného státu. Na vině je koronavirus i politická situace v Kalifornii

Kalifornie platí za celosvětovou Mekku technologického světa, konkrétně oblast Silicon Valley. Za pozlátkem inovací se nicméně skrývá celá řada problémů, které firmy musejí chtě nechtě řešit. Společnosti Tesla, která patří kontroverznímu průkopníkovi Elonu Muskovi, už nicméně došla s Kalifornií trpělivost a rozhodla se přesunout do jiného státu.

tesla the verge
Sídlo Tesly se přesune z Kalifornie do Texasu

Oním státem, do kterého se Tesla rozhodla přesunout své sídlo, je druhý největší americký stát Texas. Konkrétně se firma na výrobu elektromobilů usídlí v hlavním městě Austin. To nicméně neznamená, že by se sem přesunuly veškeré aktivity společnosti – Musk na výročním sjezdu akcionářů všechny ujistil, že továrna na výrobu elektromobilů zůstává na svém místě ve Fremontu, a dokonce nejsou v ohrožení ani plány na rozšíření výrobních kapacit o 50 procent.

austin texas mesto city unsplash
Hlavní město Texasu Austin láká přední firmy ze Silicon Valley

Přesun sídla do Texasu se mnohým může zdát poněkud podivný, neboť v tomto státě nemůže Tesla legálně prodávat svá vozidla přímo zákazníkům. Nejedná se ovšem o uspěchané rozhodnutí. Musk již v roce 2020 vyhrožoval odchodem Tesly z Kalifornie, především kvůli nařízení shelter-in-place, které bylo reakcí na pandemii Covid-19 a ohrožovalo výrobu Tesly. Společnost dokonce jako formu protestu žalovala okres, ve kterém se nachází jejich továrna. V Texasu už od loňského roku bydlí i sám Musk a svou přítomnost v tomto státě posiluje také jeho další společnost, SpaceX.

V Texasu se tvoří nové Silicon Valley

Ačkoli je představa Texasu redukována na obecná klišé jako ropa, kovbojové či seriál Dallas, v budoucnu by se z tohoto státu mohlo stát nové Silicon Valley. V posledních letech totiž do Texasu utíká z Kalifornie čím dál tím více firem, namátkou třeba Hewlett Packard či Oracle.

Elon Musk TED Conference 2017
Elon Musk se do Texasu přestěhoval už v roce 2020

Důvodů k odchodu z Kalifornie je celá řada – mezi nejčastěji skloňované patří vysoké životní náklady, vysoká daňová zátěž jak pro firmy, tak pro jednotlivce, či subjektivně vnímaná nižší míra svobody ve vyjádření politických postojů. Pokud bude trend přesunu ze Silicon Valley pokračovat tímto tempem, budeme v budoucnu více skloňovat město Austin než Palo Alto či Mountain View.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Zachvilku jim v tý modrý žumpě nikdo nezůstane.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).