Cena:

Tesla oznámila rekordní výsledky. Loni vyrobila téměř milion elektromobilů

Tesla Unsplash Austin Ramsey

Tesla včera vydala tiskové prohlášení, ve kterém odhalila celkové počty vyrobených a prodaných vozů za uplynulý rok. Oproti předchozímu roku si polepšila o 87 % v množství dodaných vozů. Hranice půl milionu vozů z roku 2020 (přesně 499 550 kusů) byla s počtem 936 172 kusů pokořena téměř dvojnásobně.

Tesla Model Y Jorgen Hendriksen Unsplash
Tesla Model X

Masivní nárůst společnost zaznamenala i v posledním čtvrtletí roku 2021. Z 241 300 kusů ve třetím kvartálu se posunula na 308 600 kusů v posledním kvartálu. Co se týče modelového složení, Model 3 a Y mají naprostou většinu v celkovém počtu 936 172 kusů oproti zbývajícím 24 964 kusům Modelu S a X za celý rok 2021.

Elon Musk může být spokojený, protože původní plány v podobě navyšování produkce o 50 % ročně mu nyní vycházejí. Ačkoliv společnost nepokořila bájnou hranici milionu vozů, své cíle v podobě množství dodaných vozů plní výborně. To je až s podivem vzhledem k tomu, že mnohé klasické automobilky mají problémy s nedostatkem součástek a výrobu často musejí zpomalovat nebo úplně zastavovat.Volkswagen ID3Nepřehlédněte

Došly čipy. Volkswagen zastavuje výrobu elektromobilů

Zajímavé je také to, že Tesle se podařilo dosáhnout těchto čísel v momentě, kdy ještě neběží výroba v nových Gigafactory v Berlíně a Texasu. Hodnota společnosti v říjnu pokořila hranici 1 bilionu USD (tedy asi 25 bilionů korun) – stalo se tak v momentě, kdy mezinárodní půjčovna Hertz zařadila 100 000 vozů Tesla do svých flotil.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.