Domů » Bleskovky » Těšíme se na iOS 14.5! iPhone odemknete i s nasazenou rouškou

Těšíme se na iOS 14.5! iPhone odemknete i s nasazenou rouškou

Apple v noci na dnešek vydal vývojářskou beta verzi systému iOS 14.5, která ukazuje, na jaké novinky se můžeme v nejbližší době těšit. Obsažené změny některé potěší, některé naopak zklamou.

koronavirus maska pixabay
Ilustrační obrázek

Odemykání i s rouškou na obličeji

Technologie Face ID poskytuje velmi jednoduchý a propracovaný způsob, jak uživatele biometricky přihlásit, ovšem v době koronavirové se příliš neosvědčila; s rouškou na obličeji si příliš dobře poradit neumí. S iOS 14.5 však Apple přijde se zajímavým řešením – umožní vám telefon odemknout i v roušce, ovšem pod podmínkou, že máte v jeho dosahu spárované a odemčené hodinky Apple Watch.

Apple Watch Series 5 20
Apple Watch Series 5

V této situaci stále budete rozpoznáni technologií Face ID, ovšem kvůli její menší přesnosti budou hodinky využívány jako sekundární prvek k autentizaci. O úspěšném odemčení iPhone vás hodinky hapticky informují.

Další chystanou novinkou do iOS 14.5 je podpora ovladačů pro nejnovější konzole Xbox Series S/X a PlayStation 5. Apple také globálně povolil podporu dual SIM v sítích 5G, dosud to bylo možné pouze v Číně.

Tohle Facebook nepotěší

Asi nejkontroverznější novinkou iOS 14.5 bude očekáváná úprava sledování transparentnosti aplikací, proti které nejvíce bojuje Facebook. Žádná z aplikací nově nebude moci anonymně sledovat chování uživatele a získané poznatky využívat k zobrazovaní cílené reklamy. Pokud aplikace chce tato data získávat, musí jí nejprve uživatel udělit výslovný souhlas.

I když se Facebook hodlá kvůli této změně s firmou Apple soudit, nechce, aby byla jeho aplikace odstraněna z App Store, a proto již změnu aplikace pro iOS připravuje. Při spuštění Facebooku na iOS se objeví výzva, zda se sledováním souhlasíte; v opačném případě budou zobrazované reklamy v aplikaci méně relevantní.

facebook

Facebook dopředu počítá s tím, že většina uživatelů nebude se sledováním souhlasit, proto již začal připravovat investory na pokles příjmů z reklamy v následujících kvartálech.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

  1. A přitom přidání čtečky otisků by to vyřešilo.

  2. Ten titulek je tak absurdní…

  3. Komedie jménem FaceID pokračuje. Aby tímhle tempem nebylo odemykání možné výhradně s nohou za hlavou :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).