TOPlist

Tenhle tah Applu vyšel skvěle. O iPhone SE je mezi uživateli Androidu zájem

iPhone SE 2020 recenze

Výrobci smartphonů postupně zveřejňují finanční výsledky za poslední kvartál, který byl výrazně ovlivněn koronavirovou krizí. Nelze se tak divit, že celé odvětví zažilo pád, podle čerstvé analýzy agentury Counterpoint Research se prodeje smartphonů v USA propadly o 25 procent.

Propadli se všichni, nejméně Samsung

Nejmenší pokles na americkém trhu údajně zažil Samsung, který ve třetím kvartále prodal „pouze“ o 10 procent méně telefonů než ve stejném období v loňském roce. Podobně se dařilo telefonům značky Alcatel, kterých se meziročně prodalo o 11 procent méně.

fall

Na opačném konci žebříčku se nacházejí značky LG, OnePlus, Motorola a ZTE; u nich se prodeje telefonů propadly o 35, 60, 62 a 68 procent. V případě ZTE však situaci komplikoval nejen COVID-19, ale i obchodní bitva mezi USA a Čínou.

iPhone SE jako malá hvězda minulého kvartálu

Samostatnou kapitolou se stala společnost Apple, které se zpráva Counterpoint Research věnuje podrobněji. Firma z Cupertina prodala ve druhém letošním kvartále o 23 procent méně smartphonů než ve stejném období v loňském roce, avšak v jejích řadách se vyskytl „malý vítěz“ v podobě iPhone SE.

iPhone SE 2020 15
iPhone SE (2020)

Tento telefon se prý prodával nad očekávání dobře, což však znamená významnější pokles prodejů dražších iPhonů. Zaujal především pragmaticky smýšlející uživatele, kteří více hledí na cenu a nepotřebují mít v kapse nejvybavenější telefon s velkým displejem a podporou sítí 5G.

30 procent nových vlastníků iPhone SE prý pochází z řad majitelů iPhone 6S a starších, 26 procent uživatelů iPhone SE prý dokonce přešlo z Androidu, což je výrazně větší počet přeběhlíků, než je obvyklé. I přes tyto úspěchy však analytici nepředpokládají, že by iPhone SE měl kanibalizovat prodeje podzimních iPhonů 12.

Nutno podotknout, že zatím se jedná pouze o analýzu, která částečně stojí na nepevných základech. Apple například své finanční výsledky za druhý kvartál ještě nezveřejnil, učiní tak už zítra 30. července.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku