TOPlist

Technologie TapSense posouvá hranice dotykového ovládání

V současné době využíváme k ovládání smartphonů především dotykové displeje. Toto ovládání se těší veliké oblibě, je totiž velmi jednoduché, rychlé a především intuitivní. Nicméně vědecký tým z univerzity Carnegie Mellon pracuje na nové technologii, která by mohla způsobit další revoluci v dotykovém ovládání. Lidské prsty lze považovat za velice sofistikované nástroje, mají perfektní motorické schopnosti a z anatomického hlediska jsou též velmi zajímavé. Těchto vlastností si všiml i otec celého projektu Chris Harrison. Technologie nese název TapSense a má za úkol zlepšit interakci ovládání na základě rozpoznávání dotyků. Rozezná zda se dotýkáte nehtem, kloubem, špičkou, nebo bříškem prstu.

-

Technologie využívá k rozlišování doteků mikrofon, který podle zvuku pozná jakou částí prstu se dotýkáte. Toto sofistikované řešení otevírá zcela nové možnosti dotykového ovládání a to zejména na mobilních zařízeních, kde můžeme narážet na limity v podobě nedostatečného prostoru pro ovládací prvky. Například dotyk pomocí kloubu by mohl sloužit pro vyvolání kontextové nabídky, nebo při psaní textu by dotyk nehtu mohl znamenat přepnutí do režimu číslic a speciálních znaků. Možnosti technologie TapSense nabízí daleko bohatší interakci s dotykovými displeji, než na jakou jsme doposud zvyklí. TapSense dokáže rozeznat kromě prstů i další sady pasivního nářadí. To jistě povede k vývoji velice zajímavých grafických editorů. Celý projekt se nachází ve fázi vývoje, kdy úspěšnost detekce činí 95 %, nicméně cílem Chrise Harrisona a jeho týmu je dosáhnout úspěšnosti 99 %.

-

Zdroj: ChrisHarrison.net

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku