Domů » Bleskovky » Technologie TapSense posouvá hranice dotykového ovládání

Technologie TapSense posouvá hranice dotykového ovládání

V současné době využíváme k ovládání smartphonů především dotykové displeje. Toto ovládání se těší veliké oblibě, je totiž velmi jednoduché, rychlé a především intuitivní. Nicméně vědecký tým z univerzity Carnegie Mellon pracuje na nové technologii, která by mohla způsobit další revoluci v dotykovém ovládání. Lidské prsty lze považovat za velice sofistikované nástroje, mají perfektní motorické schopnosti a z anatomického hlediska jsou též velmi zajímavé. Těchto vlastností si všiml i otec celého projektu Chris Harrison. Technologie nese název TapSense a má za úkol zlepšit interakci ovládání na základě rozpoznávání dotyků. Rozezná zda se dotýkáte nehtem, kloubem, špičkou, nebo bříškem prstu.

-

Technologie využívá k rozlišování doteků mikrofon, který podle zvuku pozná jakou částí prstu se dotýkáte. Toto sofistikované řešení otevírá zcela nové možnosti dotykového ovládání a to zejména na mobilních zařízeních, kde můžeme narážet na limity v podobě nedostatečného prostoru pro ovládací prvky. Například dotyk pomocí kloubu by mohl sloužit pro vyvolání kontextové nabídky, nebo při psaní textu by dotyk nehtu mohl znamenat přepnutí do režimu číslic a speciálních znaků. Možnosti technologie TapSense nabízí daleko bohatší interakci s dotykovými displeji, než na jakou jsme doposud zvyklí. TapSense dokáže rozeznat kromě prstů i další sady pasivního nářadí. To jistě povede k vývoji velice zajímavých grafických editorů. Celý projekt se nachází ve fázi vývoje, kdy úspěšnost detekce činí 95 %, nicméně cílem Chrise Harrisona a jeho týmu je dosáhnout úspěšnosti 99 %.

-

Zdroj: ChrisHarrison.net

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

23 komentářů

 1. Tior (neregistrovaný)

  A co se bude používat za displeje? předpokládám že se mobilní svět k rezistivním displejům nevrátí a u kapacitních mám za to, že nehtem ovládat nejdou:)

  • Prave preto bude to klepnutie nechtom zrejem iba menit klavesnicu na numericku a podobne capiny, cize dotyk to vlastne ani nezaznamena, iba klepnutie. Kombinacia dotyk a klepnutie bude skor pri tom klbe ci cim sa to da este dotykat…

  • Richard Streit

   Pořád se bude jednat o konvenčně používané displeje. Jak je v textu uvedeno, podle zvuku zařízení pozná, zda se do displeje kleplo nehtem, nebo jestli došlo k dotyku kloubem atd.

  • Miroslav Havlíček

   Já vím, že se tohle často tvrdí a zřejmě jsem nějaký divný, protože moje nehty na kapacitním displeji fungují. Asi jsem přehnaně vodivý. :-)

  • zmeteck (neregistrovaný)

   Miroslav Havlíček: Aji dlouhé (>2mm) nehty :D?

  • Richard Streit: A ak sa klepne nechtom na zadnú stranu iPhone?

   Treba inú technológiu. Kombináciu rezistivneho a kapacitneho. Nech to rozozná aj silu šak kľudne :D

   A budeme praskať displeje ;)

 2. No hlavne nech si to rychlo patentuje apple,co ked nahodou to budu chciet niekedy pouzivat aj niekto iny:-D

  • Co je na tom špatného? Zcela běžná taktika v jakémkoli odvětví.

  • Karel (neregistrovaný)

   uni: No to je teda bezna technika, patentovat neco, co vymyslel nekdo jinej. Za takovou „techniku“ bych podobneho technika nechal popravit aj s celou rodinou (decka napred, at si to smejd uzije)

  • Karel (neregistrovaný)

   uni: No to je teda bezna taktika, patentovat neco, co vymyslel nekdo jinej. Za takovou „taktiku“ bych podobneho taktika nechal popravit aj s celou rodinou (decka napred, at si to smejd uzije)

  • zune85 (neregistrovaný)

   nechápem,tiež toto kopanie detičiek.

   ujo Harrison vymyslel patentoval – prišiel „zlý“ ujo Apple ,kúpil .

   Ujo Harrison leží do konca života na pláži,Apple má patent a može predávať.

   to bude zlý aj google aj microsoft ked prídu za ujom Harrisonom.

   nie zlý budu „tupci “ čo to nebudu chcieť pochopiť ale kopať nožičkami

 3. Hmmm, v tom nevidím budoucnost. V jednoduchosti je krása a skutečná síla. Kdo si bude pamatovat, že má ťuknout nehtem aby se přepnula klávesnice? Kdo si bude pamatovat, že má tapnout kloubem aby se událo zase něco jiného? Každá platforma to bude mít jinak. eee, nesmysl. Pro běžného uživatele, tedy 99% uživatelů, nepoužitelné. Každé zařízení má v sobě čím dál více aplikací a nástrojů, to musí zákonitě vyvolat co nejjednodušší ovládání aby se v tom čloěk vyznal a tohle jde opačným směrem.

  • Já bych to neviděl jako nesmysl, jen bych nechtěl aby do toho člověka cpali že jen tohle je to nejlepší. Swype klávesnice je super pro lidi kteří přesně vědí kde co na displeji je.. (Já musím ty tlačítka prostě vidět) a stejně bych to viděl i s tímto.

 4. No, nápad pěkný, ale bříška jsou zdaleka nejpohodlnější… kdo by si kvůli tomu proboha pěstoval nehty na správnou velikost?? :D

 5. nepréde mi to pohodlne, ale možno si to najde niekde uplatnenie

 6. Tarabys (neregistrovaný)

  Celkem zajímavé. Vzdáleně mi to něco připomnělo – mám na iPhone JB a ten umožňuje SBSettings (asi každý zná). Ale geniální okamžiky přináší až spojení s utilitou Activator, která se dá na 100% nastavit a umožňuje různým tahům, klepáním přiřadit vlastně jakoukoli funkci nebo program v iP. Mé nastavení je např: sjedu prstem z horní lišty=zapnu/vypnu wifi, poklepu dvakrát na horní lištu=zapnu/vypnu mobilní data, podržím asi sekundu prst na liště=zapnu/vypnu gps, pinch in na springboardu=zapnu/vypnu rotation atd…

  Jde nastavit co a při jakých „obrazovkách“ se má jak chovat. Kdo nezná, tak doporučuji – zrychlí to spoustu běžných úkonů co se s iPhonem dělají…

 7. Před pár rokama se snad dokonce i tady (nebo na MM) psalo o něčem podobným, akorát to bylo založený na rezistivní technologii a rozpoznávalo to snad neomezeně dotyků, jestli se toho člověk dotýká prstem, tužkou, štětečkem atd… A taky jsem o tom později už nikdy neslyšel…

 8. Ach jo. Takže buď se vrátíme k ovládání telefonu obouma rukama, nebo si vykloubíme prsty. Doufám, že ten tým zahyne dřív, než se z toho stane „IN“ a vytlačí to racionální zařízení. Zase.

 9. misi (neregistrovaný)

  Na svém mobilu používám často excel, pro nástin řešení zase malování a nástup stávajících kapacitních displejů mě tedy drží stále u rezistivních přesně polohovatelných displejů a WM6.1.

  • To máte můj obdiv. Já považuju práci s Excelem na obrazovce menší, než 21″, za zcela zbytečnou. Jinak mi rezistivní displaye na telefonu taky chybí. Měl jsem na hlavní obrazovce vždy vše důležité, přehledně srovnané. Dneska je kvůli patlání prstem všechno obrovský, čili se toho i na obrazovku vejde méně a něco zjistit tak trvá zákonitě déle. Zas to ale udělám jednou rukou, což dřív šlo jenom s nehtem nabroušeným do špičky (vážně sem si ho brousil do špičky!)

 10. Buki (neregistrovaný)

  teda ja nevim ale me funguje ovladani kloubkem normalne….a moc pohodlny to teda neni….

  • Doporučuju vám si ten článek přečíst. Budete vědět, o čem je řeč a nebudete za vola :)

  • c0r0ner (neregistrovaný)

   dwbmb: Buki nejspíš chtěl poukázat na to, že ovládání telefonu kloubem je dost nepohodlný, doufám:) S tím souhlasím. Jak napsal Radek33, v jednoduchosti je krása a síla a tohle mi přijde jako zbytečný zesložiťování běžných úkonů s telefonem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).