Technologické novinky od Oppo: chytré brýle, vlastní obrazový procesor a mobil s výsuvnou optikou

Air Glass 7

Společnost Oppo dnes zahájila svoji dvoudenní akci Inno Day 2021, na které představila několik technologických novinek, se kterými se již brzy setkáme naživo. V první den akce byly představeny chytré brýle Oppo Air Glass, vlastní obrazový procesor MariSilicon X a nakonec mobilní fotoaparát s vysouvacím objektivem. Tím však novinky nekončí; už zítra bychom se měli dočkat dalšího produktu, kterým bude pravděpodobně připravovaný ohebný smartphone Oppo Find N.

OPPO Air Glass | OPPO INNO DAY 2021

Oppo Air Glass: chytrý monokl

Hlavní novinkou dnešní akce se staly chytré brýle Oppo Air Glass. Možná by se více slušelo použít název monokl, neboť se jedná o řešení pro jedno oko. Princip fungování je podobný jako u Google Glass; s pomocí této soupravy můžete do reálného světa promítat virtuální obsah.

Air Glass 6

Oppo Air Glass tvoří dvě části – noha s integrovanými komponentami a vyklápěcí skleněná čočka. Celé toto řešení lze připevnit na nožičku tradičních brýlí, avšak nikoliv svých vlastních; jsou potřeba oficiální obroučky od Oppo. Firma bude nabízet brýle buď s černými nebo stříbrnými obroučkami a nožičkami, tělo technologické části (které váží 30 gramů) pak může mít barvu černou nebo bílou. Oppo tvrdí, že se při návrhu obou části inspirovalo přírodou; tělo brýlí má připomínat peří, zatímco předsazená čočka křídlo cikády.

Air Glass 4

A jak to celé funguje? Promítání obrazu má na starosti mikroprojektor Spark o velikosti kávového zrnka (asi půl krychového centimetru) a speciální optický difrakční vlnovod. Projektor využívá technologii microLED, díky které má poskytovat jasný a jemný obraz za jakýchkoliv okolních světelných podmínek. Před očima pak vidíte monochromatické (zelené) informace, a to buď s 16 nebo 256 odstíny šedi při průměrném jasu 1400 nitů. Vlnovod je chráněný dvěma vrstvami safírového skla, projektor pak kovovým krytem.

Do reálného světa si skrze Oppo Air Glass můžete promítnout rozličné informace – předpověď počasí, kalendář, informace o zdraví, překladač (zatím pouze mezi čínštinou a angličtinou), navigaci, popřípadě lze brýle využít jako čtecí zařízení. Interakce je možná hned čtyřmi způsoby – hlasem, dotykem, pohybem rukou nebo pohybem hlavy, kromě toho můžete soupravu ovládat i pomocí novějších chytrých hodinek nebo telefonů značky Oppo.

Air Glass 5

O pohon prostředí se stará hodinkový čip Qualcomm Snapdragon Wear 4100, o výdrži na jedno nabití se výrobce nezmiňuje.

MariSilicon X: obrazový procesor pro příští vlajkové smartphony

K chytrým brýlím společnost Oppo přihodila i svůj první mobilní čip nazvaný MariSilicon X. Jedná se o 6nm procesor na zpracování obrazu, který je kombinovaný s výkonnou neurální jednotkou a víceúrovňovou paměťovou architekturou.

MariSilicon 1

Neurální jednotka MariSilicon X poskytuje výkon 18 TOPS (bilionů operací za vteřinu), a to při efektivitě 11,6 TOPS na Watt. Díky dedikovanému paměťovému subsystému a vyhrazené paměti čip disponuje šířkou pásma až 8,5 GB/s, což má mít pozitivní efekt v minimálních prodlevách při zapisování a čtení, čímž opět dochází ke snížení spotřebované energie.

MariSilicon 2

Čip například zvládne zpracovávat noční RAW video ve 4K a v reálném čase při tom zobrazovat živý náhled. Každý jednotlivý snímek videa si má zachovat kvalitu na úrovni samostatně pořízené fotografie. Umělá inteligence zvládá redukovat šum až 20× vyšším výkonem než v případě vlajkového smartphonu Oppo Find X3 Pro. Obrazový procesor pak podporuje 20bitovou hloubku a 120db dynamický rozsah; kontrastní poměr mezi nejsvětlejšími a nejtemnějšími místy ve fotografii činí 1 000 000:1. Podporovány jsou také snímače RGBW, které díky bílému subpixelu snižují úroveň šumu a mají nabídnout 1,7× lepší kvalitu textur.

Mobilní fotoaparát s výsuvnou optikou

Poslední představenou novinkou od Oppo je speciální mobilní fotoaparát s vysouvací optikou. Oppo na tuto technologii lákalo v minulém týdnu, nyní se k nám dostává více detailů. Celé řešení je postavené tak, aby se do relativně tenkého těla telefonu vešel velký fotosenzor se schopností optického přiblížení.

V tomto případě se jedná o 1/1,56“ snímač Sony IMX766 s rozlišením 50 megapixelů, který je v této konfiguraci schopný dvojnásobného přiblížení. Kvalita obrazu má být přitom výrazně lepší než u současných teleobjektivů, a to zejména za zhoršeného osvětlení. Sestava si má velmi dobře poradit se šumem, stejně tak své kvality odhalí při focení portrétů, kdy přirozeněji oddělí obličej od okolí.

Bohužel zatím musíme zapomenout na plynulý zoom, fotoaparát od Oppo umí fotografovat pouze ve vysunuté poloze objektivu, v zasunuté to není možné. Proces vysouvání a zasouvání trvá 0,6 sekundy a provádí se automaticky při detekci pádu. Kromě toho je celý tento modul odolný vůči stříkající vodě a prachu.

Dostupnost: na začátku příštího roku

Oppo Air Glass budou uvedeny na trh v prvním kvartálu příštího roku, bohužel zatím pouze v Číně. Na oznámení ceny si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

S novou obrazovou a neurální jednotkou se setkáme v telefonech Oppo Find X v prvním kvartálu příštího roku. Zatím nevíme, zda bude tento čip spárovaný s běžnými čipsety současnosti, nebo zda Oppo představí čipset vlastní.

Oppo má v plánu nasadit do masové produkce i představený fotoaparát s vysouvacím objektivem, avšak podrobnosti ani časový plán firma nesdělila.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku