TOPlist

Takto mohl vypadat Pixel 2. Google experimentoval se čtečkou duhovky

Drtivá většina smartphonů používá k biometrickému ověření uživatele čtečku otisků prstů, hrstka se pak spoléhá na sken obličeje. Fujitsu, Microsoft a Samsung se v minulosti pokoušeli prosadit i skener oční duhovky, ale tato technologie se širokého nasazení nedočkala. O použití skeneru duhovky uvažoval v roce 2017 i Google, ale prozíravě toto řešení zavrhl ještě ve fázích prototypu tehdy chystaného Pixelu 2, jehož fotografie se nyní dostaly na internet.

Zajímavé je, že uniklý prototyp vypadá prakticky stejně jako finální produkt – čtečka duhovky nevyžadovala širší rámeček nad displejem, než Pixel 2 ve skutečnosti měl. Senzor se skládal ze dvou komponent: z infračerveného LED osvětlení a z čelní kamerky, která dokázala infračervené vlny filtrovat.

Hardwarové parametry Google Pixel 2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 835, octa-core, 4× 2,45 GHz + 4× 1,9 GHz, GPU: Adreno 540, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 145,7 × 69,7 × 7,8 mm, hmotnost: 143 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

5", AMOLED, rozlišení: Full HD, 1080 × 1920 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 2700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, laserový AF, OIS, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.4, Full HD video

Klasická selfie kamerka na tomto telefonu úplně chyběla, což napovídá tomu, že Google s touto variantou telefonu příliš nepočítal – možná si chtěl technologii jen ověřit a nechtěl pro tyto účely vyvíjet jiné zařízení. Koneckonců telefon na fotografiích údajně nedisponoval ani přisvícením u zadního fotoaparátu a běžel na něm čistý Android bez úprav pro telefony Pixel – navíc bylo jen softwarové rozhraní pro skenování duhovky.

Verifikace spočívala v upření pohledu do předem určených míst na displeji, což byl zřejmě kámen úrazu – tento způsob autentifikace nebyl ani pohodlný, ani rychlý. Z tohoto důvodu se ve smartphonech prosadily jiné technologie a na skenery duhovky si dnes už nikdo ani nevzpomene.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku