Domů » Bleskovky » Nevidomí uživatelé se brzy dočkají speciálního tabletu, u kterého lze hmatem číst Braillovo písmo

Nevidomí uživatelé se brzy dočkají speciálního tabletu, u kterého lze hmatem číst Braillovo písmo

Nasazení dotykových displejů do mobilní a výpočetní elektroniky od základů změnilo způsob, jakým tato zařízení ovládáme. Pokud se podíváme na současnou nabídku smartphonů, drtivá většina z nich nabízí kapacitní panel a uživatelské rozhraní upravené pro ovládání skrze dotykovou plochu. Hladká plocha displeje a nulová zpětná vazba však nevyhovuje nevidomým uživatelům. Ačkoliv existují programy převádějící text na řeč, stále se jedná o překážku, která zrakově postiženým znepříjemňuje pohodlné ovládání mobilních zařízení.

Díky vědcům z Michiganské univerzity se ovšem blýská na lepší časy. Týmu pracovníků se podařilo nalézt způsob, který má umožnit vytvoření displeje schopného zobrazovat Braillova písmo. Pokud vše půjde podle plánu, speciální panel nahradí proprietární čtečky, jejichž vysoká pořizovací cena znemožňuje masivní rozšíření.

Na univerzitní půdě operují s technologií panelu, pod jehož elastickou krycí vrstvou je umístěna speciální tekutina a vzduch. Vlivem elektrostatického náboje dojde k vytvoření bublinek vystupujících na zbylou plochu displeje. Budoucí zařízení zvládne kromě Braillova písma zobrazit i grafické prvky, což nevidomým uživatelům přinese mnohem širší možnosti konzumace obsahu. Co se týče ceny, finální produkt by neměl stát více než 1000 USD (zhruba 25 000 Kč).

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments