Domů » Bleskovky » Český T-Mobile testuje Mojio. Zařízení, které váš automobil promění v chytrý

Český T-Mobile testuje Mojio. Zařízení, které váš automobil promění v chytrý

Deutsche Telekom na letošním MWC v Barceloně informoval o projektu v oblasti konektivity automobilů s mobilními zařízeními. Zajímavé je také to, že tento projekt řídí a pro celou skupinu testuje český T-Mobile ve spolupráci s kanadskou společností Mojio. T-Mobile chce první řešení pro chytrá auta v ČR nabídnout již v tomto roce.

Toto chytré řešení učiní život řidiče jednodušší, bezpečnější a pohodlnější,“ říká Tomáš Ryšavý, ředitel rezidentního segmentového a produktového marketingu T-Mobile, a doplňuje: „Aktivita v oblasti chytrých aut představuje součást naší strategie v  oblasti internetu věcí, již jsme začali naplňovat v loňském roce. Náš partner Mojio je vítězem mnoha soutěží a pořádal mnohem více hackatonů v oblasti Connected Cars než jakýkoli jiný hráč na trhu.

mojio

Jednoduchá instalace do OBD portu

Platforma Mojio je hardwarové řešení, které funguje v mnohých OBD zařízeních certifikovaných pro Mojio. To umožňuje poskytování služeb Connected Cars pro většinu značek aut prodávaných
v Evropě. Chytré auto lze jednoduchým způsobem vytvořit i ze starších modelů, které jsou vybaveny tzv. On-board-diagnostics (OBD) konektorem. Ten mají všechny vozy vyrobené minimálně od roku 2001, řešení tak bude přístupné pro naprostou většinu majitelů aut.

OBD konektor je zpravidla umístěný pod volantem nebo vedle něj. Do tohoto OBD portu se velmi snadno připojí malé zařízení zhruba ve velikosti poloviny krabičky karet vybavené SIM kartou. Zařízení komunikuje enkryptovaným bezdrátovým připojením s Mojio cloudem. Řidiči ke svým datům přistupují prostřednictvím rostoucího množství iOS a Android aplikací, které jsou napsané na míru požadovaným funkcním.

Aplikace poskytují informace o technickém stavu vozidla prostřednictvím rychlé diagnostiky – ukazují stav kapalin, připomenou pravidelnou údržbu, STK, upozorní, když něco v autě přestane fungovat, evidují knihu jízd, vyhodnotí ekonomickou jízdu, mohou vozidlo navigovat, pomohou najít volné i neplacené parkoviště, řeší i základní zabezpečení – uživatele upozorní alertem, pokud je zaparkovaný vůz poškozen, odtahován či se pohybuje. Aplikace však nabízejí celou řadu dalších benefitů. Všechny aplikace budou zákazníkům k dispozici v češtině, nicméně přesný termín uvedení na trh zatím neznáme.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Diskuze k článku

  1. mrpedro (neregistrovaný)

    Bude-li cena na urovni krabicek s ELM327 cipem (ktery vetsinu funkci umi) tak to ma smysl.
    Jinak si to muze DT zapojit tam, kam slunce nesviti :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).