Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » T-Mobile přichází s rychlými daty HSPA+ 42 a navyšuje FUP

T-Mobile přichází s rychlými daty HSPA+ 42 a navyšuje FUP

T-Mobile jako první operátor v České republice nabídne zákazníkům ve své 3G síti technologii HSPA+ 42, která umožňuje stahování dat teoretickou rychlostí až 42 Mbit/s, v praxi budou výsledky o něco nižší a rychlost by se měla pohybovat v rozmezí 27 – 30 Mbit/s. Upload by se měl pohybovat okolo hranice 5 Mbit/s (v reálném provozu). Po úspěšné testovací fázi, která proběhla na konci loňského roku, budou mít od 16. dubna tento nejrychlejší mobilní internet jako první k dispozici obyvatelé Zlína, Otrokovic a Mladé Boleslavi. V dalších vybraných lokalitách bude HSPA+ 42 dostupné během následujících měsíců. 

Plníme svůj slib z konce loňského roku a již za měsíc nabídneme našim zákazníkům nejrychlejší mobilní internet,“ říká Frank Meywerk, technologický ředitel společnosti T-Mobile, a dodává: „Nejrychlejší 3G síť najdou zákazníci u T-Mobile – to je pravidlo, kterého se chceme držet i do budoucna.“ 

T-Mobile jako první a dosud jediný operátor v České republice nabízí v celé své 3G síti technologii HSPA+ umožňující downlink až 21 Mbit/s. Maximální hranice se nyní posouvá na dvojnásobek a 3G síť T-Mobile umožní stahování dat rychlostí až 42 Mbit/s. Nezbytným krokem pro zdvojnásobení downlinku je dostatečná datová kapacita mezi samotnými vysílači a páteřní sítí. Jako první přijdou 16. dubna na řadu zákazníci v Mladé Boleslavi a ve Zlíně. Do konce dubna pak bude následovat Praha 4 a Praha 11. Do konce 3. čtvrtletí se pak HSPA+ 42 objeví ještě v Brně, Českých Budějovicích a Liberci. Technologie bude dále zpřístupňována podle kapacitních požadavků. 

 

Od 16. dubna se objeví v prodeji první zařízení podporující technologii HSPA+ 42. Jedná se o USB modem Huawei E372, který dokáže plně využít možnosti technické novinky. Stávající zákazníci jej pořídí s Internetem na cesty Premium na dva roky již za 499 korun s DPH, noví zákazníci za 999 korun s DPH. Základní nedotovaná cena bude činit 3 499 korun s DPH. 

 

Zároveň dojde k navýšení maximálních rychlostí na 42 Mbit/s u tarifu Internet na cesty Premium a balíčku Internet v mobilu Premium. Uživatelé budou limitování pouze možnostmi technologie HSPA+ 42.

Vyšší FUP pro datové balíčky

T-Mobile na tiskové konferenci oznámil navýšení limitu pro přenesená data, zde jsou informace k jednotlivým tarifům:
Internet v mobilu Premium – nastálo bude datový limit 2 GB místo dosavadního 1 GB – od 1. dubna
Internet v mobilu na den – zvýšení FUP z 10 na 25 MB – od 1. dubna
Internet v mobilu Standard a Klasik – dvojnásobný FUP ke zvýhodnění na dobu určitou – akce končí 31. března. Aktivace na dobu určitou (12, 24 měsíců) do konce března => dvojnásobný FUP po celou dobu!
Internet na cesty Premium a Internet v mobilu Premium – zvýšení maximální přenosové rychlosti na 42 Mbit/s.

Jak vlastně technologie HSPA+ 42 funguje?

Teoretická max. přenosová rychlost při použití technologie HSDPA+ 42 je až 42 Mbit/s (chcete-li 43,2 Mbit/s). HSPA+ 21 využívá pro datový tok šířku kanálu 5 MHz, HSPA+42 využívá dvojnásobný rozsah 10 MHz => dvojnásobná rychlost. Jedná se o softwarovou úpravu ve stávající 3G síti, jiná úprava vysílačů není potřeba. Základní podmínkou dostatečná datová kapacita mezi vysílači a vnitřní sítí. Za ideálních podmínek v nezatížené buňce maximální rychlost pro uživatele 33–34 Mbit/s. T-Mobile CZ je pátým operátorem ze skupiny Deutsche Telekom, který nabídne připojení prostřednictvím technologie HSPA+ 42.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

12 komentářů

 1. Michal Javůrek (neregistrovaný)

  No lepší než co předvedl Vodafone, ale i tak by to chtělo vyšší FUP. Tohle je pořád málo.

 2. uni (neregistrovaný)

  No skutečně balzám na duši (v rámci možností), po tom co předvedlo O2 a VF…. No, ať jim toto pěkně leží v žaludku:-)

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Legrace je, že operátoři na lince o změnách ještě nic nevědí. Teď jsem tam volal a chtěl jsem si nechat upravit datový tarif, ale ani jeden ze dvou operátorů o tom neměl ani páru. Prý to ještě nemají ani v systému :)

  • Michal (neregistrovaný)

   Ale nekecej, vždyť jsem ti říkal, že o tom vím, že je dneska na tohle téma tiskovka, ale že logicky bude nějakou dobu trvat, než se nám to všechno propíše do našeho systému a že tudíž nebude možnost si tenhle balíček objednat hned první den od představení. To naopak ty si asi na tiskovce nedával pozor, když si mi do telefonu tvrdil, že chceš smlouvu s datovým balíčkem uzavřít na půl roku! :)

 4. Mautinek (neregistrovaný)

  U tarifů Standard a Klasik – chápu to správně, že zůstane tedy zachován aktuální FUP, tj. je to dvojnásobný z minulého roku, který byl navýšen tuším v prosinci? Nebo dojde ještě k jednomu navýšení? Např. teď mám Klasik s FUPem 600MB a nejsem si jist, jestli dojde opět ke zdvojnásobení, nebo FUP už zůstane.

 5. kuca1982 (neregistrovaný)

  Tohle je snaha umlčet stále víc kafrající lid. A bohužel jim na to dost lidí skočí a nedejbože se upíší na 2 roky :-/.

 6. StepanP (neregistrovaný)

  A co Twist u tarifu Internet v mobilu na týden? Tam dali před vánocemi 50MB místo dřívějších 25MB na týden. Zůstane to? Doufám, že jo

 7. barberry.pha (neregistrovaný)

  Tak pokud mam tedka tarif preumim, tak od 1.4. Se mi zvednu fup na 2GB. Nebo je to pouze pro tarify ktere budou aktivovane po 1.4. ? Diky

 8. šnek (neregistrovaný)

  Vodafon již minulý rok testoval tuto technoligii HSPA +. Popravdě řečeno, na co HSPA+, když na trhu nejsou téměř žadné mobilní zařízeni, které by HSPA+ podporovaly, kromě samsungu galaxi nebo tabletu. Mám vodafon a i ve střdně zatížené buňce mi net funguje na maximum, tedy 7mega, víc mi nepobere foun bohužel. Co se tyče netu u O2 a T-mobile, tak běhá v západních čechách jen do 3mega, což je velmi špatné!

 9. šnek (neregistrovaný)

  Vodafone je jediný ooerátor, který nezastaví net při překročení FUP limiti, ale jen pouze omezí rychlost. Dalo by se říct, že internet od vodafonu je nekonecný a beh dlouholetých závazkú jako u O2 nebo T-mobile.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel