Domů » Bleskovky » T-Mobile přichází s rychlými daty HSPA+ 42 a navyšuje FUP

T-Mobile přichází s rychlými daty HSPA+ 42 a navyšuje FUP

T-Mobile jako první operátor v České republice nabídne zákazníkům ve své 3G síti technologii HSPA+ 42, která umožňuje stahování dat teoretickou rychlostí až 42 Mbit/s, v praxi budou výsledky o něco nižší a rychlost by se měla pohybovat v rozmezí 27 – 30 Mbit/s. Upload by se měl pohybovat okolo hranice 5 Mbit/s (v reálném provozu). Po úspěšné testovací fázi, která proběhla na konci loňského roku, budou mít od 16. dubna tento nejrychlejší mobilní internet jako první k dispozici obyvatelé Zlína, Otrokovic a Mladé Boleslavi. V dalších vybraných lokalitách bude HSPA+ 42 dostupné během následujících měsíců. 

Plníme svůj slib z konce loňského roku a již za měsíc nabídneme našim zákazníkům nejrychlejší mobilní internet,“ říká Frank Meywerk, technologický ředitel společnosti T-Mobile, a dodává: „Nejrychlejší 3G síť najdou zákazníci u T-Mobile – to je pravidlo, kterého se chceme držet i do budoucna.“ 

T-Mobile jako první a dosud jediný operátor v České republice nabízí v celé své 3G síti technologii HSPA+ umožňující downlink až 21 Mbit/s. Maximální hranice se nyní posouvá na dvojnásobek a 3G síť T-Mobile umožní stahování dat rychlostí až 42 Mbit/s. Nezbytným krokem pro zdvojnásobení downlinku je dostatečná datová kapacita mezi samotnými vysílači a páteřní sítí. Jako první přijdou 16. dubna na řadu zákazníci v Mladé Boleslavi a ve Zlíně. Do konce dubna pak bude následovat Praha 4 a Praha 11. Do konce 3. čtvrtletí se pak HSPA+ 42 objeví ještě v Brně, Českých Budějovicích a Liberci. Technologie bude dále zpřístupňována podle kapacitních požadavků. 

 

Od 16. dubna se objeví v prodeji první zařízení podporující technologii HSPA+ 42. Jedná se o USB modem Huawei E372, který dokáže plně využít možnosti technické novinky. Stávající zákazníci jej pořídí s Internetem na cesty Premium na dva roky již za 499 korun s DPH, noví zákazníci za 999 korun s DPH. Základní nedotovaná cena bude činit 3 499 korun s DPH. 

 

Zároveň dojde k navýšení maximálních rychlostí na 42 Mbit/s u tarifu Internet na cesty Premium a balíčku Internet v mobilu Premium. Uživatelé budou limitování pouze možnostmi technologie HSPA+ 42.

Vyšší FUP pro datové balíčky

T-Mobile na tiskové konferenci oznámil navýšení limitu pro přenesená data, zde jsou informace k jednotlivým tarifům:
Internet v mobilu Premium – nastálo bude datový limit 2 GB místo dosavadního 1 GB – od 1. dubna
Internet v mobilu na den – zvýšení FUP z 10 na 25 MB – od 1. dubna
Internet v mobilu Standard a Klasik – dvojnásobný FUP ke zvýhodnění na dobu určitou – akce končí 31. března. Aktivace na dobu určitou (12, 24 měsíců) do konce března => dvojnásobný FUP po celou dobu!
Internet na cesty Premium a Internet v mobilu Premium – zvýšení maximální přenosové rychlosti na 42 Mbit/s.

Jak vlastně technologie HSPA+ 42 funguje?

Teoretická max. přenosová rychlost při použití technologie HSDPA+ 42 je až 42 Mbit/s (chcete-li 43,2 Mbit/s). HSPA+ 21 využívá pro datový tok šířku kanálu 5 MHz, HSPA+42 využívá dvojnásobný rozsah 10 MHz => dvojnásobná rychlost. Jedná se o softwarovou úpravu ve stávající 3G síti, jiná úprava vysílačů není potřeba. Základní podmínkou dostatečná datová kapacita mezi vysílači a vnitřní sítí. Za ideálních podmínek v nezatížené buňce maximální rychlost pro uživatele 33–34 Mbit/s. T-Mobile CZ je pátým operátorem ze skupiny Deutsche Telekom, který nabídne připojení prostřednictvím technologie HSPA+ 42.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments