Domů » Bleskovky » T-Mobile chrání uživatele zařízení s Androidem před bezpečnostní hrozbou z multimediálních souborů

T-Mobile chrání uživatele zařízení s Androidem před bezpečnostní hrozbou z multimediálních souborů

Jak jsme vás před několika dny informovali, Android zařízení v současné době vystavena bezpečnostnímu riziku. Experti objevili chybu zabezpečení v části systému, který se používá pro přehrávání multimediálních souborů. Ohrožena jsou všechna zařízení se systémem Android, nezávisle na tom, v jaké síti fungují. Zmíněná chyba může umožnit šíření malware prostřednictvím multimediálních souborů (nejpravděpodobněji video) bez ohledu na to, jakým způsobem jsou přijaty (přes MMS, WhatsApp, Hangouts, Facebook atd.).

Škodlivý kód se pak může šířit na všechny kontakty obsažené v zařízení a napadat tak další Android přístroje. Google a někteří výrobci už na tento problém vydali bezpečnostní záplatu, přesto řada zařízení zatím zůstává napadnutelná.


Chyba využívá multimediální knihovny Stagefright 

Jediným stoprocentně účinným opatřením proti tomuto riziku je oprava chyby v operačním systému Android. Než k ní dojde a než bude následně aktualizován firmware ve všech typech zařízení, rozhodl se T-Mobile přistoupit k vlastnímu dočasnému preventivnímu řešení, a od 11.8.2015 zcela filtrovat všechny MMS zprávy obsahující audio a video. Takové zprávy zákazníkům nebudou vůbec doručovány, a pokud jsou odeslány ze sítě T-Mobile, nebudou odesilateli účtovány. Ostatní typy MMS zpráv budou doručovány standardně. Toto opatření se týká nejen všech značek T-Mobile, ale i zákazníků využívajících služeb některého virtuálního operátora využívajícího síť T-Mobile.

Zmíněný krok může do určité míry omezit riziko šíření viru. Platí však, že infikován může být jakýkoli multimediální soubor, proto operátor zákazníkům doporučuje, aby byli maximálně opatrní při stahování jakýchkoli multimediálních souborů do svého Android zařízení i při jejich otevírání. 

T-Mobile i nadále celou situaci sleduje a intenzivně hledá dokonalejší řešení daného rizika.  Detailní informace k problému i návody, jak se chránit, najdete na této adrese.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

3 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  T-mobile by měl především vypnout zákazníkům internet, protože je plný virů. Také by jim měl vypnout SMS, protože se přes ně dá restartovat telefon. A také by měl vypnout hovory, protože by mi v telefonu mohl někdo říci něco, co nechci.

  Dnes je další krásný den, kdy se mi potvrzuje správnost rozhodnutí nekupovat si Android telefony.

  • Zrovna koukám v SMS aplikaci (3rd party), že je tam jakási volba ochrany proti Stagefright, do toho zmatky kolem aktualizací systému, aktualizací přístrojů, blokovnání od operátora, Android totálně selhává…

  • jarda (neregistrovaný)

   On existuje nejaky bezchybny system? ;-)

   V tomhle pripade jde jenom o marketingovy trik T-M. Klidne by mohl potichu nasadit IPS signaturu ktera to odfiltruje, stejne jako to bylo mozne treba u zranitelnosti v SMS u iOS, jenze to by se nedalo tak bajecne prodat v tiskove zprave :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).