Domů » Bleskovky » Surface Duo bude zřejmě uveden dříve, než byste čekali (aktualizováno)

Surface Duo bude zřejmě uveden dříve, než byste čekali (aktualizováno)

Lumia 650. Takto se jmenoval poslední smartphone od Microsoftu, který byl představen v únoru roku 2016. Poté redmondský gigant zrušil svoji mobilní divizi a smartphonům se věnoval pouze softwarově. Loni v říjnu však poodhalil Surface Duo, který sice není typickým smartphonem, nicméně hovor zprostředkovat umí. Microsoft toto skládací zařízení odhalil s řádným předstihem, aby se na jeho příchod připravili vývojáři. A jak se zdá, od jeho uvedení na trh nás dělí pouhé jednotky týdnů.

Surface Duo koupíte ještě do konce letošních prázdnin

Podle posledních zpráv Zaca Bowdena ze serveru WindowsCentral se má Surface Duo dostat k prvním zákazníkům již v týdnu, který začíná 24. srpnem, což je za méně než měsíc. Microsoft původně plánoval odstartovat prodej před letošními vánočními svátky, avšak vypadá to, že se mu podařilo uspíšit vývoj i výrobu. To ostatně potvrzují i získané certifikace, včetně těch od FCC či Bluetooth SIG.

Surface Duo 4
Surface Duo

Přečtěte si takéSurface Duo: Microsoft představil skládací telefon s Androidem

Smartphone Surface Duo měl původně přijít společně se skládacím počítačem Surface Neo, avšak jeho příchod byl odložen na neurčito. Microsoft pro toto zařízení představil zvláštní operační systém Windows 10X, poté však zcela změnil jeho účel – namísto skládacích zařízení dorazí nejdříve na klasické notebooky, na nichž však nebude umět spustit klasické win32 aplikace.

microsoft surface duo
Microsoft Surface Duo je smartphonem, který má dva displeje, ohebnou konstrukci a Android

Příchod Surface Neo je tak zatím ve hvězdách, o to víc se však můžeme těšit na Surface Duo. Jsme zvědaví, zda jej Microsoft uvede nějakou speciální akcí, přeci jen loňská říjnová prezentace neodhalila prakticky žádné informace o použitém hardwaru.

Aktualizováno 8. srpna, 11:10: Technologický novinář a držitel titulu Microsoft MVP (Most Valuable Professional) Paul Thurrot nově na Twitteru upřesnil, že on společně s dalšími držiteli tohoto titulu byli pozvání na virtuální briefing ohledně zařízení rodiny Surface, a s největší pravděpodobností by se mělo jednat právě o Surface Duo. Tato akce je naplánována už na 12. srpna. K prvním zákazníkům by se novinka mohla dostat výše uvedeného 24. srpna.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. „Windows 10X, poté však zcela změnil jeho účel – namísto skládacích zařízení dorazí nejdříve na klasické notebooky, na nichž však nebude umět spustit klasické win32 aplikace“

  Tak na co to potom bude?

  • Bude mít stejný účel jako iPad nebo tablety s Androidem. Jen to poběží na Windows.

  • Microsoft opět zkouší něco, co už xkrát v minulosti nevyšlo? Ach bože, to bude zase za trest.
   Duo se mi líbí, protože se opírá o aplikační základnu od Googlu. K čemu budou 10X opravdu stále nechápu.

  • No však to je právě ono. Windows Phone a RT skončili proto, že nebyly aplikace. Duo běží na Androidu, takže to je supr. No a NEO je asi trochu jinak zaměřený tablet. To nebude masovka.

  • No a co se týče jiných zařízení…. Já na svém Surface Pro mám jen dvě win32 aplikace a to AutoCad a Adobe Acrobat. Takže se asi najde dost lidí, kterým stačí běžné kancelářské aplikace z rodiny Microsoft Office apod.

 2. Dan Nekonecny

  Dokážu si představit do tohohle stroje dát datovou SIMku a na telefonování vytáhnout starou dobrou Nokia 6310. Trochu to beru jako návrat PDAček než telefon. A pokud to bude pod 30, tak do něj hned jdu

  • Tahat s sebou dvě zařízení?

  • Pokud bude pod 30, tak do něj jdu taky. Používám aplikace od Microsoft u, takže by na tomhle zařízení mohly být uhlazenější než na Note 10.
   NFC jsem na notebooku a na mobilu nikdy nevyužil, takže mi chybět nebude. Stejně platím hodinkami. Jediné co je sporné je bezdrátové nabíjení. Trávím hodně času v autě kde mám přihrádku s bezdrátovým nabíjením a klasickou nabíječku jsem od té doby použil asi 2x. To by mi chybělo. Ale i bez toho se dá žít.

 3. Jestli se opravdu potvrdí absence nfc a bezdrátového nabíjení.. K tomu starý procesor, široké rámečky, a vzhledem k surface linii ani cena nebude nízká.. Už loni bylo na tohle zařízení pozdě..

  • Tak s NFC a bezdrátem máš pravdu. Procesor sice starší je, ale je lepší, jen neumí 5G.

 4. MS to uvede, pak to nějakou dobu bude vylepšovat. Pak vydá novou verzi těch W10X, která nebude zpětně kompatibilní, pak to zase bude vylepšovat a hlavně bude furt slibovat co bude až … až, a než to bude, tak to zruší. Otázka je, jak se tomu bude říkat, „čekanka“ se říkalo už Windows Mobile a Windows Phone, teď to bude chtít něco jiného.

 5. Já si nedovedu představit, jak na tomhle zvednu hovor jednou rukou. :D

  Nápad hezký a jsem rád, že má MS svůj „telefon“ a je zajímavě odlišný. Nicméně tohle bude opravdu pouze pro nadšence.

  • to si mel nehodu u ktere si prisel o ruku?

  • Ignit ma jednu ruku porad zamestnanou lestenim ptaka,

  • Ubohé. Myslel jsem, že v téhle diskuzi diskutují rozumní lidé s inteligentními komentáři. Že vám není za takové komentáře trapně.

  • Pro krista pána. Každého snad napadne, že myslím situace, kdy vytáhnu telefon z kapsy a jednou rukou jej i zvedám. V mhd, venku nesu tašku a podobně. Těch situací je spousta, ani si to neuvědomujeme, protože už to máme zautomatizováno. Tady tu celou konstrukci přetáčet kvůli hovoru je prostě opravdu zbytečně velký úkon navíc, který může být v mnohých situacích velmi nepříjemný. Tady se mělo trošku zamyslet nad tím, jak zvednout hovor a telefonovat bez nutnosti přetočení konstrukce. To snad souhlas ne? :)

  • Na spoustě dnešních plácaček nezvednu jednou rukou hovor, tady se nic nemění. Třeba Samsung nebo Xiaomi mají tak „geniální“ UI, že dají „zelený telefonek“ do levého dolního rohu, takže pravák, který vezme telefon do pravé ruky, si třikrát pohodí telefon v ruce, aby tam dostal a stejně většinou aktivuje něco jiného nebo mu spadne.
   Zlaté „incoming call screen“ starého androidu, kdy byl kruh na prostředku displeje a kam ho člověk potáhl, taková akce se provedla.

  • Co to máš za Samsung? Samsung UI je ergonomicky lépe řešen než vlastní Android.

  • Takže on nemá telefonek na přijmutí v levém dolním rohu? Mám tu S10+ a jednou rukou hovor fakt nepřijmu. One UI je fajn, ale tohle je ergonomický nesmysl na všech telefonech.
   Tady Samsung (Xiaomi také): [odkaz]
   Tady Pixel: [odkaz]
   Daleko lepší dosažitelnost na Pixelu…

 6. Zbytečnost. Vtipné je, že to ví i sám MS :-D

  • Ani ne. Já jsem s HW Microsoftu velice spokojen a pokud bude dořešena provázanost s Microsoft SW ještě více než umí jejich Launcher, tak je to pro mě jasná volba.

  • No jo, ale ty jsi proflaknuta MS-offce

  • To asi jo. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).