TOPlist

Sudoku útočí už i na PPC a SP zařízení

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Sudoku – hlavolam, který si v letošním roce získal ve světě milióny příznivců, rébus, který luští všechny věkové kategorie, se nyní objevuje i na displejích PPC a Smartphone zařízení. 

 

Jak to všechno začalo ?
Za ,,sudokumánii,, může jistý Novozélanďan Wayne Gould. Ten v roce 1997 objevil Sudoku, když byl na návštěvě v japonském hlavním městě Tokio. Hrou byl unesen natolik, že se rozhodl napsat vlastní počítačový program, který dokázal generovat řady čísel do mřížek a tím také položil základ této mánii. Program poté nabídl různým britským novinám a ty otiskly první sudoku hlavolamy. Lidé si hlavolam ihned zamilovali a nedokáží se od něj odtrhnout.

Existují tisíce kombinací Sudoku od nejjednodušších, které vám zaberou několik málo minut, až po ty nejtěžší, u kterých můžete lámat své mozkové závity celé hodiny.

 

Pravidla hry
Pravidla Sudoku jsou velmi jednoduchá, celý fígl spočívá ve správném vyplnění mřížky o rozměrech 9×9 čtverečků, která je ještě rozdělena na dalších 9 čtverců (viz obrázek). K vyplnění musíte využít všech číslic od 1 do 9, tak, aby se v žádném řádku a sloupku čísla neopakovala. Nesmí se také opakovat v jednotlivých 9 čtvercích. Luštit můžete začít prakticky kdekoliv, každé Sudoku má jen jedno řešení.

(pravidla hry převzata ze Sudoku.cz)

 

Smartphone verze
SP verzi Sudoku má na svědomí Kicking Software. Demoverze hry (stáhnout) obsahuje 7 mřížek, plná verze vám pak nabídne neomezené množství generovaných mřížek s několika stupni obtížnosti. V plné verzi si také můžete rozehranou hru uložit a pokračovat tak v trápení mozku později. Hru můžete zakoupit na Handango (10$).

  

 

PPC verze
Verzi pro kapesní počítače má na svědomí Resco. Opět si můžete vybrat z několika stupňů obtížnosti (1-6) a uložit si rozehranou hru. Vývojáři z Resca však přidali do hry celkem podrobné statistiky z hraní Sudoku. Demoverze hry (stáhnout z webu výrobce) je bohužel časově omezená. Plnou verzi si můžete zakoupit zde a cena je oproti SP verzi o 5$ vyšší.

 

Osobně si myslím, že Sudoku na Windows mobile zařízeních má velkou šanci stát se jednou z nejhranějších her a to právě díky velké oblibě ve světě.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku