TOPlist

Studenti „hacknuli“ brýle Meta Ray-Ban, naučili je rozpoznávat obličeje v reálném čase

Chytré brýle Meta Ray-Ban
  • Dvojice studentů upravila brýle Meta Ray-Ban tak, aby automaticky rozpoznávaly neznámé obličeje
  • V reálném čase jim potom o cizích lidech poskytovaly různé citlivé údaje
  • Ačkoli lze tento systém využít i s běžnou kamerou, nebezpečnost tkví v nenápadnosti brýlí

Chytré brýle svého času vypadaly jako další krok v segmentu nositelné elektroniky, nicméně jak ukázal čas a peněženky zákazníků, o tento typ produktu zájem příliš velký nebyl. O něco později se znovu prorazit pokusily brýle Meta Ray-Ban, které na to šly přeci jen trochu jinak – na prvním místě je v jejich případě styl a až na té druhé jsou chytré funkce, jako je natáčení videa či focení. S permanentně umístěnou kamerou ve výši očí se nicméně jeden mohl obávat, že by tyto brýle šly zneužít ke sledování ostatních.

S brýlemi od Mety nenápadně identifikovali spolužáky

Tyto obavy se nakonec naplnily, nicméně trochu jinak, než jak bychom čekali. Dva studenti Harvardu totiž brýle upravili a přidali do nich technologii pro rozpoznávání obličejů založenou na umělé inteligenci, díky čemuž mohou rozpoznávat obličeje lidí v reálném čase, alespoň podle serveru 404 Media. Upravené brýle Meta Ray-Ban dokáží pomocí integrované kamery naskenovat obličej cizího člověka a zjistit o něm informace, například jméno, adresu jeho domova, telefonní číslo či jací jsou členové jeho rodiny.

Studenti AnhPhu Nguyen a Caine Ardayfio tyto možnosti upravených chytrých brýlí demonstrovali také v praxi. Ardayfio přistoupil k úplně cizí ženě, prohlédl si její obličej, zjistil si její jméno a pak předstíral, že ji zná z jedné z organizací, které se v souvislosti s jejím jménem objevily při vyhledávání. Ve druhé ukázce Nguyen identifikoval náhodného muže a zahájil s ním konverzaci, přičemž předstíral, že si přečetl jeho práci na základě informací, které mu ukázaly brýle.

Takto identifikovány byly desítky studentů prestižní americké univerzity, přičemž ti nebyli obeznámeni s tím, že jejich obličeje byly použity k jejich ztotožnění. Nguyen tvrdí, že celý projekt byl vytvořen k tomu, aby zvedl povědomí o tom, co dnes dokáží běžně dostupné technologie, vyhledávací enginy, LLM a veřejné databáze. Oba se zároveň shodli na tom, že nemají v plánu zveřejnit jakýkoliv druh produktu či kódu.



Brýle Meta Orion pro rozšířenou realitu při běžném použití



Nepřehlédněte

Brýle, které mohou změnit svět! Meta Orion lze ovládat myšlenkami, umí toho ale mnohem víc

Dvojice studentů si vybrala brýle Meta Ray-Ban především pro jejich nenápadnost. K porovnání obličejů s veřejně dostupnými snímky použili reverzní rozpoznávání obličejů a jako nejefektivnější způsob vyhledávání osob si vybrali vyhledávač PimEyes. Na celou záležitost zareagovala také samotná Meta. Ta uvedla, že rozpoznávání obličejů skrze RimEyes lze využít s jakoukoli kamerou a není omezena na chytré brýle. Poměrně překvapeně reagovali zástupci RimEyes, kteří nečekali, že jejich vyhledávací engine bude použit tímto způsobem, protože „na toto použití nebyl navržen“.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku