V dnešním vydání seriálu o známých osobnostech IT průmyslu přišla řada na spoluzakladatele Applu Steva Wozniaka, krerý je možná trochu neprávem ve stínu Steva Jobse.
Jeho životní příběh obsahuje spoustu zajímavých zvratů a rozhodně není svázán jen s Applem, byť ten jistě hrál v jeho kariéře zásadní roli.
Pojďme se podívat na osm faktů o Stevovi Wozniakovi, které jste možná neznali!
1) byl vyhozen ze školy kvůli hacknutí univerzitního systému, později studoval pod pseudonymem
Wozniak se odjakživa zajímal o moderní technologie a počítače, přičemž mu nebylo cizí ani prozkoumávání kvality jejich zabezpečení. Příběh o tom, jak s Jobsem využili se slavným blue boxem zranitelnosti tehdejších telefonních systémů pro dálkové hovory zdarma zná asi každý.
Méně lidí ale už ví, že jeden z jeho hackerských kousků vedl k okamžitému vyloučení z univerzity. Při studiích na University of Colorado at Boulder totiž dokázal prolomit zabezpečení školního systému, do nějž potom mohl neoprávněně přistupovat. Ačkoliv není jasné, jestli svých schopností využil k manipulaci se studijními výsledky, byl za svůj čin okamžitě vyhozen.

O mnoho let později se k vysokoškolským studiím vrátil a na univerzitě v Berkeley dokonce získal inženýrský titul z elektroniky a počítačových věd. Zajímavé ovšem je, že tuto školu studoval pod smyšleným jménem Rocky Clark, které je kombinací jména psa z dětství a příjmení jeho tehdejší přítelkyně. V té době totiž již jméno Wozniak bylo známé, ale téměř nikdo neznal jeho tvář. Pro inkognito studium tedy stačilo pouze změnit jméno, což mu univerzita oficiálně umožnila. A ačkoliv v dokumentaci univerzity figuruje pod svým pravým jménem, na diplomu má jméno Rocky Clark.
Navzdory ne úplně běžnému průběhu studií však v současné době drží jedenáct čestných doktorátů od předních amerických univerzit.
2) jeho pravé jméno zní Stephan Gary Wozniak
Ačkoliv si pravděpodobně většina lidí myslí, že plným křestním jménem Wozniaka je relativně běžný Stephen, v rodném listu má uvedenu variantu Stephan.
Pojmenován tak byl pravděpodobně nedopatřením, neboť jeho matka v jednom rozhovoru zmínila, že svého syna zamýšlela pojmenovat klasickým Stephen, na matrice však jméno zřejmě špatně zapsali.
Zajímavý je také poněkud nejasný původ evidentně neanglického příjmení Wozniak. Sám Steve říká, že jeho rodina má polské a ukrajinské předky, avšak nezná žádné podrobnější informace — prý není „expert na rodokmeny“.
3) přežil vážnou leteckou nehodu, kterou pravděpodobně způsobil
Sedmého února roku 1981 Steve Wozniak usedl do kokpitu malého letadla na letišti v Kalifornii a krátce po vzletu se svými pasažéry (bratrem a přítelkyní) havaroval. Při nehodě všichni na palubě utrpěli zranění, přičemž Wozniak utržil několik vážných zranění hlavy a obličeje.
Vyšetřování určilo příčinou nehody předčasný pokus o vzlet v důsledku nedostatečných zkušeností pilota. Letadlo krátce po odlepení od dráhy opět dopadlo na její povrch, odrazilo se, projelo dvěma ploty a nabouralo do blízké hráze.

Wozniakova zranění způsobila ztrátu krátkodobé paměti, a hlavně ho dočasně připravila o schopnost vytvářet si nové vzpomínky. Steve si tak nepamatoval nehodu, v době pobytu v nemocnici nedokázal sdělit ani své jméno, a ještě nějakou dobu po propuštění nedokázal v paměti udržet své nedávné činnosti.
Po pěti týdnech však získal většinu vzpomínek zpátky, k čemuž mu dle jeho vlastních slov pomohlo hraní her na počítači Apple II, při němž se mu vybavily vzpomínky.
4) jeho nacenění Apple I způsobilo u mnohých zděšení. Ukázalo se, že Wozniak nezná význam čísla 666
Původní počítač Apple I se začal prodávat v USA za cenu 666,67 USD, což šokovalo mnohé zákazníky, zejména ty z hluboce věřících oblastí USA.
Číslo šelmy, jak je 666 označováno v Novém zákonu, totiž symbolizuje Antikrista, případně ďábla a je často spojováno i s nejrůznějšími konspiračními teoriemi. Dokonce existuje chorobný strach z tohoto čísla, který je odborně označován jako hexakosioihexekontahexafobie a Intel kvůli němu změnil marketingové označení Pentia III taktovaného na 666,666 MHz.

Wozniak si ale zjevně negativní konotace čísla údajně nebyl vědom a když byl dotázán, proč se Apple I prodává za tuto „nekřesťanskou“ cenu, odvětil, že „má prostě rád opakující se číslice“.
5) je to vrcholový sportovec, účastnil se i mistrovství světa
…v segway pólu. Ano, segway pólo skutečně je regulérní sport, v němž se pořádají dokonce mezinárodní turnaje a mistrovství světa. A Wozniak je jeden z prvních hráčů a pravděpodobně ten nejznámější, byť v jeho týmu Silicon Valley Aftershocks najdeme pravděpodobně i další známé osobnosti.
Po Stevovi se každopádně jmenuje i ono mistrovství světa, které nese oficiální název Woz Cup.
Segway pólo má pravidla docela podobná své předloze, avšak hráči se po hřišti pohybují místo na koni na segwayích. A ačkoliv sport původně vznikl jen jako zábava nerdů ze Silicon Valley, nyní se jedná již o celosvětový fenomén s vlastní mezinárodní asociací, jasně stanovenými pravidly a týmy rozesetými po celém světě, včetně Evropy.
6) je v americké Národní síni slávy vynálezců
V roce 2000 přibylo Wozniakovo jméno do Národní síně slávy vynálezů, kam jsou řazeni vynálezci držící v USA patent na vysoce významnou technologii.
Steve byl přidán za vynález „mikropočítače pro použití s video obrazovkou“ a jeho jméno se tak vyjímá vedle osobností jako jsou Henry Ford, Graham Bell nebo John Browning.
7) daroval Game Boy Gorbačovovi a Bushovi, sám překonal několik rekordů v Tetrisu
Na webu Wozniaka se lze dočíst, že je „extrémně dobrý“ v Tetrisu na Game Boy, přičemž jeho aktuální nejvyšší skóre činí 720 000 a jako cíl si vytyčil překonání mety 750 000 bodů.
Jeho herní úspěchy byly dokonce kdysi několikrát otisknuty v časopise Nintendo Power. Když ale Stevovo jméno ovládalo přední příčky již několik čísel, redakce ho přestala uvádět. To údajně obešel tím, že zapsal své jméno pozpátku a v následujícím čísle se skutečně objevil „nový“ rekordman Evets Kainzow.
Game Boy Wozniakovi učaroval natolik, že ho neváhal zaslat v době jejich vlády Gorbačovovi a Bushovi staršímu. Jak sám říká, zhruba týden po odeslání Game Boye byl Bush hospitalizován kvůli srdečním problémům a na televizních záběrech je vidět, jak v nemocniční posteli cosi hraje na Game Boyi.
8) je relativně vysoce postavený Svobodný zednář
Wozniak se stejně jako hodně známých osobností hlásí ke Svobodnému zednářství, kam vstoupil v roce 1979. K organizaci se údajně přidal, aby mohl trávit více času se svou tehdejší ženou, která patřila k Řádu východní hvězdy.
Dle svých slov ovšem nevěří v Nejvyšší bytost, což je u většiny odnoží Svobodných zednářů povinnost. Faktem je, že je Svobodným zednářem třetí úrovně, což je v rámci organizace poměrně vysoká pozice. Vysvětluje to tím, že „cokoliv dělá, snaží se dělat dobře“ a to zřejmě platí i pro členství v prazvláštní organizaci.
Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech
Od rozvodu s tehdejší ženou údajně na žádném setkání Svobodných zednářů nebyl, ale protože zaplatil částku dostatečnou pro doživotní členství a s organizací nemá žádný problém, formálně členem zůstává nadále.