TOPlist

Steve Jobs: osm faktů, o kterých jste možná nevěděli

Steve Jobs, vygenerováno pomocí Midjourney

V druhém dílu našeho seriálu o slavných osobnostech IT průmyslu zaměříme pozornost na zakladatele Applu a velkého vizionáře Steva Jobse. Steve Jobs je ze všech tváří IT asi nevíce známý a téměř každý o něm něco ví. Proto se pokusíme zaměřit se na méně známé podrobnosti o jeho životě, které vás možná mnohdy překvapí.



elon musk nasa spacex crew demo



Nepřehlédněte

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Jobs totiž zdaleka vždy nebyl ten sympatický muž v černém roláku, jeho životopis ukrývá i nejednu negativní položku.

Jobs ve svém typickém outfitu: černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992. (Zdroj)

1) Po předčasném ukončení VŠ přežíval u kamarádů a živil se jídlem od Hare Krišna

Steven Paul Jobs začal chodit na vysokou školu Reed College v Oregonu, ale studia zanechal již po prvním semestru. Přesněji řečeno oficiálního studia, na jednotlivé přednášky docházel ještě téměř dva roky, ale to už byla čistě jeho iniciativa bez záštity školy.

Vzhledem k tomu, že studium nebylo oficiální, neměl Jobs ani nárok na vlastní pokoj na koleji. A tak přespával na zemi u různých kamarádů. Neměl ani peníze na jídlo, takže vracel lahve od Coca-Coly, které posbíral v areálu školy. Tím si vydělal na svačiny, ale opravdové jídlo měl dle svých slov pouze jednou týdně v neděli. V ten den se totiž v místním chrámu Hare Krišna rozdávalo jídlo potřebným zdarma. A tak se každou neděli Steve Jobs vydal pěšky na sedm mil dlouhou procházku.

2) Jobs okradl Steva Wozniaka

Steve Jobs v roce 1976 vytvářel ve spolupráci se spoluzakladatelem Applu Stevem Wozniakem pro firmu Atari klasickou arkádovou hru Breakout. Podle dohody si měli honorář za hru rozdělit rovným dílem napůl.

K tomu ovšem nedošlo, protože Jobs obdržel od Atari 5 000 USD, ale Wozniakovi řekl, že celková suma činí pouze 700 USD. Wozniak tak zdánlivě přesně podle dohody dostal 350 USD, tedy polovinu z Jobsem uvedené částky. Ten ovšem odešel domů s podstatně větší částkou.

Pravdu se Wozniak dozvěděl až po několika letech a údajně i tato událost přispěla k jeho relativně brzkému odchodu z Applu.

3) Popíral své otcovství, navzdory rozsudku a DNA testu

Jeden z počítačů Applu nese název Lisa, což je také jméno dcery Steva Jobse. V době jeho vydání ovšem Jobs popíral, že by se počítač jmenoval po jeho dceři, jelikož ji za svou dceru nepovažoval.

Lisa Brennan Jobs se narodila 17. května 1978 matce Chrisann Brennan, která tou dobou již pět let žila v přerušovaném vztahu se Stevem Jobsem, jehož poprvé potkala už na střední škole. Jobs ovšem neviděl spojitost mezi jejich partnerstvím a těhotenstvím Chrisann, což vedlo k tomu, že ho jeho partnerka opustila a odešla do komunity All One Farm, kde porodila. Jobs pochopitelně nebyl porodu přítomný a svou expartnerku navštívil až tři dny po porodu na naléhání kamaráda.

Jobsova dlouho opomíjená dcera (Zdroj)

Krátce poté veřejně popřel své otcovství, což vedlo k soudní při, během níž byl proveden i DNA test. Ten s 94,1% pravděpodobností označil za otce Jobse, který to ovšem zpochybnil. Matku svého dítěte tak podporoval pouze soudně určenými alimenty ve výši 385 USD měsíčně, což později zvýšil na 500 USD.

Příběh má ale poměrně happy end, Jobs nakonec své otcovství uznal a s Lisou se začal sbližovat, což dokonce vedlo k tomu, že si ve svých devíti letech nechala změnit příjmení z Brennan na Brennan-Jobs. Časopis Fortune také po smrti Jobse zveřejnil informaci, že své dceři zanechal dědictví v hodnotě mnoha milionů dolarů.

4) Google změnil barvu písmene „O“, protože se nelíbila Jobsovi

Bývalý vice prezident Googlu Vic Gundotra v roce 2011 uvedl, že mu jednu sobotu roku 2008 znenadání zazvonil telefon od Steva Jobse. Ten si prý rozrušeně stěžoval, že barva druhého „O“ v ikonce Googlu nevypadá na iPhonech dobře a je ji třeba změnit.

Jobs také oznámil, že už úkolem změnit odstín pověřil jednoho člena svého týmu a že se mu zítra ozve. Následující den prý skutečně dorazil email s předmětem „Icon Ambulance“, v němž byly instrukce pro změnu barvy.

5) Braní LSD označil za „druhou nebo třetí nejdůležitější věc, kterou ve svém životě udělal“

Ještě před založením Applu měl Jobs úplně jiný koníček než vývoj počítačů. A to sice braní psychedelických drog. LSD užíval hlavně se svým kamarádem Danielem Kottkem, s nímž také sdílel vášeň pro spiritualitu a všemožné duchovní záležitosti.

Po založení Applu drogy brát přestal, ale LSD si cenil jako klíče, který mu pomohl otevřít mysl. Efekty braní LSD prý také dost přispěly k filosofii Think Different, kterou Apple razí dodnes.

6) Je uveden jako autor u 317 patentů Applu, včetně skleněného schodiště

To, že byl Jobs opravdový vizionář, asi dokládá nejlépe fakt, že byl jako autor či spoluautor uveden u 317 patentů Applu, což nebývá zdaleka u všech ředitelů technologických firem úplně pravidlem.

Jako autor je uveden například u ikonického napájecího adaptéru k MacBookům či designu originálního iPodu. Ze série pak poněkud vybočují dva patenty týkající se skleněného schodiště, které je používáno v obchodech Apple Store.

7) Rakovinu se snažil léčit alternativní medicínou, čehož později litoval

Když byla Jobsovi v roce 2005 diagnostikována vzácná forma rakoviny slinivky, nevyužil možnosti jít na chirurgický zákrok, který ji dle jeho slov mohl odstranit, ale pokusil se nemoc porazit postupy alternativního léčitelství. Tato léčba však bohužel nezabrala a po devíti měsících odkládání operace již byl jeho zdravotní stav nenávratně poškozen.

Svého rozhodnutí Jobs později litoval a tento příběh tak je jakýmsi smutným varováním, že léčitelství se skutečně nemůže měřit s moderní medicínou.

8) Auta Steva Jobse nikdy neměla platnou registrační značku

Abychom náš dnešní článek neukončili depresivní tématikou, podívejme se na jednu poměrně vtipnou libůstku někdejšího šéfa Applu.

Ačkoliv si Jobs navenek nepotrpěl na přehnanou okázalost, výjimkou byly jeho vozy. Řídil Porsche, BMW a zejména Mercedesy, konkrétně model SL55 AMG. Na tom by nebylo ještě nic tak zvláštního, ovšem poněkud zvláštní už byly jeho řidičské zvyky.

V ředitelství Applu parkoval téměř výhradně na místech vyhrazených handicapovaným osobám a auto se zpravidla neobtěžoval zaparkovat ani nikterak úhledně, nezřídka kdy stálo šikmo přes celé velké parkovací místo.

Parkování nebylo silnou stránkou zakladatele Applu… (Zdroj)

Ještě podivnější je však jeho odpor k registračním značkám, Jobsův Mercedes totiž nikdy neměl opravdovou „SPZ“, místo ní vozil na jejím místě pouze malý čárový kód.

Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech

Využil totiž zákonu platného v Kalifornii, podle něhož každý majitel zcela nového vozu může využít lhůtu šesti měsíců pro vyřízení registrační značky. A tak Jobs prostě jednoduše každého půl roku vyměnil svůj Mercedes za identický, avšak zbrusu nový kus. Měl dokonce dohodu s dealerem, který mu takto na šestiměsíční bázi auta na leasing zajišťoval.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku