Domů » Články » Spustili jsme novou verzi portálu SmartMania.cz

Spustili jsme novou verzi portálu SmartMania.cz

Po měsících vývoje se mění váš průvodce světem chytrých zařízení. Nová SmartMania.cz je plná novinek a věříme, že se vám budou líbit.

Třikrát hurá! Po šesti letech provozu máme konečně vlastní redakční systém, který byl na míru vytvořen našim potřebám a požadavkům. Vezmeme to ale pěkně popořadě. Je tomu téměř rok, co jsme začali dávat dohromady požadavky na nový web – první koncept tvořilo zhruba 15 plně popsaných stránek formátu A4 a souběžně s utvářením budoucí podoby webu vznikal také nový design. Kromě klasických sekcí s články a recenzemi jsme pro naše čtenáře připravili i zbrusu nový katalog zařízení, který budeme postupně plnit. Brzy do katalogu plánujeme přidat možnost srovnávání parametrů několika zařízení najednou a podrobnou filtraci na základě vložených údajů. Krátké zprávy (bleskovky) už nebudou součástí fóra, ale v rámci lepší dostupnosti obsahu je najdete přímo na webu. U publikovaných textů jsme se rozhodli povolit vkládání komentářů neregistrovaným uživatelům; snad se nám tento krok příliš nevymstí.

Nová je také galerie, ve které se budou objevovat fotografie aktuálně testovaných zařízení, ukázky snímků pořízených vestavěným fotoaparátem a fotky z nejrůznějších akcí a veletrhů.  Jednotlivé moduly jsou spolu navzájem provázány, v praxi se při prohlížení karty zařízení v katalogu snadno dostanete do galerie fotografií. Další provázání společného obsahu zajistí štítky (tagy) u jednotlivých položek.

SMARTmania.cz logo

Pokud rádi sledujete hry a aplikace, které jsou dočasně zdarma nebo ve slevě, určitě byste měli navštívit novou sekci SmartMarket, ve které shromažďujeme aktuální akce na zajímavé tituly. V této sekci se na tvorbě obsahu mohou podílet všichni registrovaní uživatelé – přidání položky do databáze je velmi jednoduché a zabere maximálně několik desítek vteřin. Obsah této sekce je možné sledovat také prostřednictvím Twitter kanálu @SmartMarketCZ.

Předchozí verze SmartManie fungovala na zastaralém redakčním systému MkPortal, jehož vývoj byl před dvěma roky pozastaven, což byl jeden z prvních alarmů, který nás donutil přemýšlet o novém systému. Současná verze je postavena na moderním Nette Frameworku a o vytvoření se postaral náš dvorní programátor Jan Štěpanovský. Za designem webu stojí Jakub Heglas z CODE01, dostylování celé řady prvků má na svědomí Patrik Vogl. Všem třem patří z mé strany obrovské díky!

Pro redakci je obrovskou úlevou zbrusu nové administrační rozhraní, ve kterém jsme se provádění jednotlivých úkonů snažili maximálně zjednodušit. To jsou sice věci, které běžný čtenář neuvidí, ale věřte nám, že z rozhraní pro vytváření článků, správu obrázků a editaci katalogu máme opravdu velkou radost. Asi to bude znít šíleně, ale po šesti letech provozu konečně můžeme vydávat články v předem nastavený čas (tohle mělo zůstat utajeno) :-).

I když jsme se v posledních týdnech novou SmartManii snažili maximálně otestovat, je možné, že se po nasazení do ostrého provozu objeví nějaké chyby a nešvary. Budeme rádi, pokud nám případné problémy budete reportovat do komentářů. Snad se vám nová SmartMania bude líbit!

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

62 komentářů

 1. Vypadá nádherně. Konečně nějaká změna :)

 2. Jednoznačně palec nahoru!

 3. Zatím to vypadá nadějně, jen tak dál.
  Hlavně, aby se rychle plnil katalog ;)

 4. Michal Javůrek

  Pokud máte problémy s přihlášením, promažte si cache a cookies ve vašem webovém prohlížeči, pak by vše mělo fungovat :)

 5. Nová SM vypadá hezky čistě a vzdušně :)
  Narazil jsem na zajímavou věc…mám Win7 a IE9 a u některých odkazů (např. na hlavní stránce – libovolný odkaz na článek!) nemám po kliku pravým tlačítkem možnost z kontextového menu zvolit otevřít v nové záložce. Kombinace Ctrl+klik funguje dobře. Bylo by možné s tím něco udělat? Dost to používám (snad nejsem sám :))

 6. Ještě jeden dotaz. Můžu nějak zpětně editovat/doplnit/odstranit vlastní komentář, který dám pod článek? (ne že by můj předchozí komentář neplatil :))

  • Tahle funkce bude k dispozici později, máme to v seznamu položek, které na webu chceme mít, ale musíme postupně. Komentáře půjde editovat maximálně 5 minut po vydání, aby pak čtenáři nepřepisovali názory :o)

 7. Vypadá to, že některým uživatelům se při přihlašování na webu zobrazuje Server Error (500). O problému víme a pokusíme se jej co nejdříve vyřešit. Za komplikace se omlouváme.

 8. jerry_stolarik

  Super dizajn, ciste a prehledne. Sweeeet.

 9. A nekterym login zpusobil error,uz vypada ale vse funkcni.Zmena Smartmanie je prijemna a pekna.

 10. Super, všechno funguje. Ještě by se hodila aplikace Smartmania pro všechny mobilní platformy – samozřejmě s widgetem a Live Tile, to je jasné :-)

 11. Moc hezký, hlavně ta diskuze je mnohem přehlednější, chvilku to nefungovalo v opeře mini, ale teď už to fachá i tam. Díky, povedená práce.

 12. Paráda, mooc pěkné, přehledné..palec nahoru chlapi :-)

 13. No pekne,mne osobne chybju na cerveno zvyraznene nove clanky,ale inak good.

 14. smartmanii jsem vždy považoval za nejhezčí a nejpřehlednější tech web…i tohle je hezké, ale původní design se mi líbil více, nicméně…koukám, že všem se to líbí a já si určo zvyknu… :)

 15. Moc pěkný. Přidávám se ke gratulacím!

 16. Ještě si nedovoluji přímo hodnotit web jako celek, jsem rád, že jste se vyhnuli rotačnímu hornímu panelu s vypíchnutými články, které bourají přehlednost „kouknu a vidím“. Bohužel se toto zároveň nevyhnulo přesně tomuto, bourání, čemu věnovat pozornost, aby neuniklo nic nového. Např. v horním panelu je „NOVÁ VEZE SMARTMANIE JE TADY“ zatímco v hlavním panelu je „Spustili jsme novou verzi portálu SmartMania.cz“ a přitom to vede na stejný článek, ale nutí mě to zjišťovat po dvojím kliknutí. Nevím jakým klíčem určujete, co dostane to privilegium dostat se do horního panelu, ale určování redakcí, co mě má více zaujmout než něco jiného a pak tento článek (a co hůře pod jiným titulkem) zopakovat o kousek níže znovu mi přijde zbytečné. Já nekritizuji, jen vyjadřuji svůj názor:-)

  • Zajímavý názor, díky za něj – nad tímhle jsme neuvažovali. Vím, že to není uspokojující odpověď, ale že jde o stejný článek se dá rozlišit podle shodné miniatury. Položky topované v horní části webu vybíráme ručně (budou se tam objevovat tipy na články, které doporučujeme + recenze).

 17. Hm, je mi to moc líto, ale starý design se mi líbil víc, přišel mi přehlednější. Ale asi to je také o zvyku. Navíc mám podobný problém s posuvníkem jako ERYTHROS. Možnost výběru většího písma by asi dost pomohla.

 18. Ahoj, stránky jsou podle mne přehlednější a hlavně na mobilu čitelnější, ale zároveň jsem zjistil, že mi nefinguje na WP7 – (Mango) tlačítko Back (lelé tlačítko pod displejem) a v PC verzi mi také nefunguje Backspace pro návrat o zránku zpět. Nevím jestli je to problém s IE9, ale hlavně na mobilu to urychluje čtení článků a návrat na jejich seznam. Jinak držím palce.

 19. Problém s avatary byl vyřešen a opravena byla i chyba v RSS výstupech. Díky všem za reporty!

 20. Drze další názory:-)
  Štítky bych zobrazoval už na titulní stránce, ne až po rozkliknutí.
  Dále jsem „nespokojen“ se svým panelem v levém sloupci. Vlastně mi nic neříká. U „Nové komentáře“ bych ocenil numero, které mi řekne, kolik nových příspěvků je u článků, které jsem okomentoval nebo jsem si u nich dal „Sledovat“ (což web neumí:-) ). Po kliknutí bych zobrazil jen tyto články. Pokud bych na to kliknul bez číslíčka, ať si to funguje jak nyní, ale nové komentáře obecně mě moc nezajímají, když mě nezajímá dané téma. Obdobně u „Nové příspěvky ve fóru“, opět numero, kolik jich je ve vlákně, které sleduji/diskutuji.
  Jo, a nemám v tomto vstupním poli kurzor, dost těžko se mi pohybuje v textu, ale třeba je to specifikum mého FF, nebylo by první:-)

  • Podobné komentáře jsou přínosné, takže za ně díky! Štítky na titulce ne, zkoušeli jsme to, ale vypadalo to divně a moc se to nehodilo do layoutu (leda je přestylovat). Co se týče sledování reakcí na vlastní komentáře, to je výborný nápad a určitě to na novém webu chci mít, jen ta integrace asi bude chvíli trvat (než doladíme současné chybky).

   Co se týče nových příspěvků z fóra (a soukromých zpráv), tam počítadlo doděláme, také mi to docela chybí :)

  • Teď koukám na stupiditu: „…se svým panelem v levém sloupci.“ Samozřejmě PRAVÉM, ale asi to není problém správně interpretovat:-). Ano, zamýšlel jsem se nad designem a je pravda, že mě to také neuspokojovalo. Měl jsem za to, že aspoň pro platformy mohly být štítky barevně odlišeny +1 barva pro „jiné“ a na titulní stránce by pak mohly být nějaké decentní barevné značky dané skupiny. Ostatně, barevné rozlišování dobře funguje v metru nebo v nemocnici, proč by nemohlo i zde:-) Cílem je snadněji určovat, co mě zajímá.
   Já tu nechci říkat, že starý nebo nový web je lepší nebo horší, když už se ale v něčem vrtá, proč nezkusit něco z toho vyždímat:-)

 21. Pekny stranky :) Uz se tesim na mobilni verzi ;)

  • Díky. Řešíme tu teď možnost, že bychom nějakou hodně základní verzi pro telefony (jen pro čtení textů) spustili už nyní a později by se nahradila tou, která byla v plánu (s komentáři atd.).

 22. JIRKO, pochvala ;o) Cista prace pritom zadny minimalismus ;o)

 23. Mám asi jedinou výhradu a to je velikost avatarů v komentářích, 60×60 je pro mě moc, nedají se nějak vypnout? :)

  • Avatary jsou součástí layoutu, kdybychom je vypnuli, vypadalo by to divně. Zkuste tomu dát čas, věřím že si zvyknete, ta velikost není nijak nestandardní a běžně se na webech používá :)

 24. strasny picus

  chcelo by to popracovat na formatovani prispevkov. nefunguje novy riadok.

 25. Bylo by fajn kdyby se v komentářích pod článkem od sebe odlišovaly nové a staré komenty (něco jako na žive).

 26. Mne se to teda nelibi, snad je to jen o zvyku. A docela me stve, ze nazev Diskuze na foru neni klikaci na diskuzi, ale musim tam pres nejaky prispevek nebo najet az nahoru a kliknout na Diskuzni forum… (alespon by se to treba mohlo jmenovat stejne :) )

 27. Co mi vadi?
  – web si nepamatuje prihlaseji, ackoliv mam zatrzeno Pamatovat
  – nechapu, proc me to po prihlaseni hodi do fora? Chci zustat na aktualni strance!

  • Za tuhle chybu se omlouváme, bohužel zatím přesně nevíme, co ji způsobuje, protože to dělá jen malému procentu uživatelů, ale budeme se to snažit co nejdříve opravit, protože chápu, že je to dost otravné :-(

  • JJ zvykam, zacina se mi to libit. A uz je to klikaci, parada. Diky.

  • nAscA: Jen jsem ten prispevek hodil jinam :) Mozna jeste jedna vec, napr. u meho nicku tady v diskuzi vidim vsechna pismena velka NASCA, ale pouzivam nAscA, ale to je drobnost.

  • nAscA: díky :) to je věc stylu diskuzí a všichni to mají kapitálkami, tak nějak nám přišlo, že se to více hodí.

 28. Martin (neregistrovaný)

  Chcem sa opytat ci by nebolo dobre v katalogu k popisu telefonu aj doplnit informaciu o displeji. V tom zmysle ci je to gorilla glass, alebo nejako inak chraneny proti poskriabaniu ..

  • U telefonů, u kterých víme, že jsou vybaveny Gorilla Glass nebo jiným ochranným sklem, tento údaj uvádíme. Pokud jste někde našel nepřesnost, dejte nám o tom vědět na redakce(zavinac)smartmania(tecka)cz, díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).