Spotify má 83 milionů platících uživatelů, Apple je na polovině

Společnost Spotify oznámila, že počet předplatitelů se za 1. dvě čtvrtletí roku 2018 zvýšil o 10 %. Konkrétně jde o 8 milionů nových, platících zákazníků. Celkový počet je nyní 83 milionů.

Celková základna uživatelů Spotify je však mnohem větší. Stále je zde téměř 100 milionů lidí, kteří využívají služeb zdarma a jsou tak nuceni potýkat se s reklamou.

spotify

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se Spotify daří skvěle, není tomu tak. Průměrná tržba za uživatele klesla o 12 %. Je to dáno především propagačními akcemi, jež zahrnovali rodinné, či studentské balíčky. Průměrná tržba se tak pohybuje okolo 5,72 dolarů (125 korun) na zákazníka. Společnost navíc tvrdí, že v současné době nevidí žádnou možnost, jak situaci změnit.

Streamovací hudební služby jsou velmi populární nejen u posluchačů, ale především u interpretů, jimž jde většina tržeb. K tomu si přičtěte skutečnost vysokých provozních nákladů a dostaneme se k tomu, že Spotify je ve značné ztrátě. Konkrétně se jedná o 460 milionů dolarů, což dělá více než 10 miliard korun. Před rokem byla ztráta na úrovni 220 milionů dolarů.

Spotify k tomu uvádí, že jejich záměrem není primárně profit, ale zvýšení počtu předplatitelů, čímž chtějí zamezit nelegálnímu stahování hudby. Věří tomu, že současná strategie povede v budoucnu k vyšší hodnotě podniku. Minimálně dnes to tak ale nevypadá.

Zatímco Spotify potřebuje vytvářet zisk, konkurence v podobě Applu to nemá zapotřebí. Apple je na tom finančně totiž tak dobře, že je poloviční počet předplatitelů nemusí trápit. Apple navíc prodává i své vlastní Homepody. Tím se snaží dostat své zákazníky ještě hlouběji do svého propracovaného ekosystému.

Spotify má výhodu ve větší globální základně předplatitelů. Apple Music zase jednoznačně vede v USA.

A kterou službu využíváte vy?

Spotify - Music and Podcasts
Spotify - Music and Podcasts

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

12 komentářů

 1. Readytogo (neregistrovaný)

  Apple odkupi spotiffy a je vymalovane.

  • Nemá žádné know-how, umělci upřednostňují iTunes, je to ve ztrátě. Tak, proč by to probůh kupoval? ????

   • shepii (neregistrovaný)

    O know-how bych pomlčel, Spotify prodávalo hudbu, když v Apple ještě ani nevěděli, že nějakou Apple Music kdy vypustí do světa. Umělci upřednostňují Apple Music jen v USA a navíc nikdo neřekl, že je Spotify na prodej. Ostatně proč také, když je to bezkonkurenční jednička na trhu, to by nemělo logiku. Takže z toho tvého moudra zbyl jen fakt, že je Spotify ve ztrátě, ale to je napsané v článku. Zbytečný výblitek v tvém podání, ostatně jako vždy…

   • Umělci upřednosťnují iTunes? Uni opět lže. Drtivá většina vydavatelství umísťuje písně umělců do všech online obchodů naráz. Ale co čekat, od našeho olizovače výloh :DDD

   • shepii (neregistrovaný): Trvale zmatený jedinče, Apple prodával hudbu už v době, kdy majitelé Spotify tahali kačera….????

    Menty: Ano, upřednostňují, Apple platí dobré podíly.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: Aha, už je mi to jasné, nechápeš rozdíl mezi iTunes a Apple Music, že mě to překvapuje. :) Tak vše beru zpět, bez téhle základní informace ti nemá cenu víc vysvětlovat. ;)

   • lukass71

    uni ja fakt nechapu, proc tu komentujes, kdyz nejspis nevyuzivas ani spotify ani apple music a uz vubec ne itunes..

   • lololol (neregistrovaný)

    Ten bazarovy troll nechape, ze ako BFU sa nema vyjadrovat k niecomu, comu nerozumie. Vlastnej blbosti sa dokonca smeje.

   • shepii (neregistrovaný): btw Spotify hudbu neprodává, ale pronajímá. Jen k dotvoření tvého dokonale zmateného profilu ????

  • . (neregistrovaný)

   No kdyby k tomu měl Apple důvod, možná se zbavot konkurence a nebo si rozšířit databázi, ale myslím že na Apple music je toho tak nějak stejně, nebo možná mít víc klientů, to by dávalo smysl. Ale Spotify není na prodej. I když Schazam taky nebyl na prodej a Apple ho koupil a někde jsem slyšel že Apple chce koupit Netflix a tem taky není na prodej, tak neví jak to Apple dělá.

 2. kukolar (neregistrovaný)

  dosť slabé výsledky len o 50% viac na 82% zariadeniach sveta???

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *