Domů » Bleskovky » Spotify má 83 milionů platících uživatelů, Apple je na polovině

Spotify má 83 milionů platících uživatelů, Apple je na polovině

Společnost Spotify oznámila, že počet předplatitelů se za 1. dvě čtvrtletí roku 2018 zvýšil o 10 %. Konkrétně jde o 8 milionů nových, platících zákazníků. Celkový počet je nyní 83 milionů.

Celková základna uživatelů Spotify je však mnohem větší. Stále je zde téměř 100 milionů lidí, kteří využívají služeb zdarma a jsou tak nuceni potýkat se s reklamou.

spotify

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se Spotify daří skvěle, není tomu tak. Průměrná tržba za uživatele klesla o 12 %. Je to dáno především propagačními akcemi, jež zahrnovali rodinné, či studentské balíčky. Průměrná tržba se tak pohybuje okolo 5,72 dolarů (125 korun) na zákazníka. Společnost navíc tvrdí, že v současné době nevidí žádnou možnost, jak situaci změnit.

Spotify chystá nový typ předplatného. Nabídne bezztrátovou kvalitu hudby

Streamovací hudební služby jsou velmi populární nejen u posluchačů, ale především u interpretů, jimž jde většina tržeb. K tomu si přičtěte skutečnost vysokých provozních nákladů a dostaneme se k tomu, že Spotify je ve značné ztrátě. Konkrétně se jedná o 460 milionů dolarů, což dělá více než 10 miliard korun. Před rokem byla ztráta na úrovni 220 milionů dolarů.

Spotify k tomu uvádí, že jejich záměrem není primárně profit, ale zvýšení počtu předplatitelů, čímž chtějí zamezit nelegálnímu stahování hudby. Věří tomu, že současná strategie povede v budoucnu k vyšší hodnotě podniku. Minimálně dnes to tak ale nevypadá.

Zatímco Spotify potřebuje vytvářet zisk, konkurence v podobě Applu to nemá zapotřebí. Apple je na tom finančně totiž tak dobře, že je poloviční počet předplatitelů nemusí trápit. Apple navíc prodává i své vlastní Homepody. Tím se snaží dostat své zákazníky ještě hlouběji do svého propracovaného ekosystému.

Spotify má výhodu ve větší globální základně předplatitelů. Apple Music zase jednoznačně vede v USA.

Spotify připravuje vlastní hardware: dočkáme se chytrého reproduktoru nebo přehrávače?

A kterou službu využíváte vy?

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

12 komentářů

 1. Apple odkupi spotiffy a je vymalovane.

  • Nemá žádné know-how, umělci upřednostňují iTunes, je to ve ztrátě. Tak, proč by to probůh kupoval? ????

  • O know-how bych pomlčel, Spotify prodávalo hudbu, když v Apple ještě ani nevěděli, že nějakou Apple Music kdy vypustí do světa. Umělci upřednostňují Apple Music jen v USA a navíc nikdo neřekl, že je Spotify na prodej. Ostatně proč také, když je to bezkonkurenční jednička na trhu, to by nemělo logiku. Takže z toho tvého moudra zbyl jen fakt, že je Spotify ve ztrátě, ale to je napsané v článku. Zbytečný výblitek v tvém podání, ostatně jako vždy…

  • Umělci upřednosťnují iTunes? Uni opět lže. Drtivá většina vydavatelství umísťuje písně umělců do všech online obchodů naráz. Ale co čekat, od našeho olizovače výloh :DDD

  • shepii (neregistrovaný): Trvale zmatený jedinče, Apple prodával hudbu už v době, kdy majitelé Spotify tahali kačera….????

   Menty: Ano, upřednostňují, Apple platí dobré podíly.

  • uni: Aha, už je mi to jasné, nechápeš rozdíl mezi iTunes a Apple Music, že mě to překvapuje. :) Tak vše beru zpět, bez téhle základní informace ti nemá cenu víc vysvětlovat. ;)

  • uni ja fakt nechapu, proc tu komentujes, kdyz nejspis nevyuzivas ani spotify ani apple music a uz vubec ne itunes..

  • Ten bazarovy troll nechape, ze ako BFU sa nema vyjadrovat k niecomu, comu nerozumie. Vlastnej blbosti sa dokonca smeje.

  • shepii (neregistrovaný): btw Spotify hudbu neprodává, ale pronajímá. Jen k dotvoření tvého dokonale zmateného profilu ????

  • No kdyby k tomu měl Apple důvod, možná se zbavot konkurence a nebo si rozšířit databázi, ale myslím že na Apple music je toho tak nějak stejně, nebo možná mít víc klientů, to by dávalo smysl. Ale Spotify není na prodej. I když Schazam taky nebyl na prodej a Apple ho koupil a někde jsem slyšel že Apple chce koupit Netflix a tem taky není na prodej, tak neví jak to Apple dělá.

 2. dosť slabé výsledky len o 50% viac na 82% zariadeniach sveta???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).