Bezpečnost je pro Apple jednou z dlouhodobých priorit, za což je chválen svými zákazníky a kritizován představiteli bezpečnostních složek nejen Spojených států. I přes veškerou snahu bude firma z Cupertina vždy o krok pozadu za útočníky, kteří se snaží zmocnit osobních údajů majitelů chytrých zařízení jeho výroby. To ovšem neznamená, že nehledá způsoby, jak vzít hackerům vítr z plachet.

Novinkou v operačních systémech iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura je takzvaný Lockdown Mode (v češtině Režim blokování), který umožňuje vypnout většinu funkcí potenciálně zneužitelných hackery při cíleném útoku. Zařízení v Lockdown Mode blokuje celou řadu příloh, omezuje náhledy odkazů, vypíná některé webové technologie usnadňující prohlížení, blokuje FaceTime hovory z neznámých zdrojů, znemožňuje připojit zařízení k počítači skrze kabel a zabraňuje také přidávání nových konfiguračních profilů a registraci do správy mobilních zařízení (MDM).
Právě tyto oblasti jsou podle Applu nejvíce náchylné na zneužití ze strany útočníků, například skrze software Pegasus. Ten s oblibou využíval infikovaný GIF, jenž na pozadí sleduje zprávy z iMessage. Časté byly také útoky zaměřující se na zranitelnosti MDM či chyb ve vykreslování internetových stránek.
Lockdown Mode rozhodně není standardním způsobem obrany, ale extrémní variantou, kterou mohou ocenit například firmy či instituce pracující s citlivými údaji. Apple tímto krokem zároveň vstupuje do souboje s šifrovanými telefony, které často stojí násobně více než iPhony.
Jestliže používáte iOS 16 beta 3 a chcete si Lockdown mode aktivovat, stačí přejít do nabídky Nastavení – Soukromí a zabezpečení a úplně dole vybrat Režim blokování.