Domů » Bleskovky » SpaceX usilovně testuje raketu Starship. Kdy se dočkáme prvních komerčních letů?

SpaceX usilovně testuje raketu Starship. Kdy se dočkáme prvních komerčních letů?

V letu jsme raketoplán Starship dosud neviděli. Společnost SpaceX však v posledních měsících provedla několik testovacích zážehů. Prvních komerčních letů bychom se tak mohli dočkat poměrně brzo. Dle slov viceprezidenta obchodu Jonathana Hofellera všichni ve společnosti doufají, že se první výlet do vesmíru uskuteční už v roce 2021.

Oba stupně rakety mají být znovu použitelné

SpaceX jedná s prvními zájemci

Hofeller se nedávno zúčastnil konference v Indonésii, kde mimo jiné uvedl, že SpaceX v současné době jedná rovnou se třemi zájemci z řad telekomunikačních společností, které by na orbitu rády vyslaly své satelity.

Raketoplán se původně jmenoval Big Falcon Rocket (zkráceně BFR). Horní stupeň se posléze přejmenoval na Starship a pomocný vzletový raketový stupeň dostál název Super Heavy. Na dvou konkurenčních sestavách se v současné době pracuje v Texasu a na Floridě, přičemž je možné, že výsledná kosmická loď bude kombinací nejlepších řešení, s nimiž oba týmy během vývoje přišly.

Na zákazníky by mohlo dojít v roce 2021

Ačkoliv mezi sestavami mohou existovat rozdíly, oba týmy navrhují vesmírné plavidlo, které dokáže unést 20 metrických tun na geostacionární oběžnou dráhu a více než 100 metrických tun na nízkou orbitu Země. Výsledným plánem společnosti SpaceX je přeprava nákladů na Měsíc a Mars právě s pomocí Super Heavy.

Hoffeler dále uvedl, že cílem společnosti je co nejrychlejší dosažení oběžné dráhy, a to potenciálně ještě letos. K uvedení do plného provozu by v takovém případě došlo do konce příštího roku a na první zákazníky by se dostalo z kraje roku 2021.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na