Domů » Bleskovky » Rusové okopírovali SpaceX, do stratosféry vypustili Ladu s šéfem Roskosmosu

Rusové okopírovali SpaceX, do stratosféry vypustili Ladu s šéfem Roskosmosu

Možná si ještě vzpomínáte na to, jak SpaceX v rámci testu rakety Falcon Heavy vypustil do vesmíru Muskův Tesla Roadster. Na místě řidiče navíc seděla figurína takzvaného Starmana. Akce svého času vzbudila poměrně širokou mediální odezvu, na což se nyní zřejmě pokusili navázat v Rusku.

Startup ToSky patřící pod Tomskou státní univerzitu proto ze Sibiře vypustil balón nesoucí model ikonického sovětského vozu Lada 2107, v němž navíc seděl samotný šéf Roskosmosu – ruské alternativy NASA. Ten v internetovém hlasování porazil další kandidáty na let – Stephena Hawkinga i kaktus.

Výzkum, nebo spíše provokace?

Balón vynesl rudou Ladu do výšky 20 km, odkud model i s Dmitrijem Rogozinem opět sestoupil na zemský povrch. S pomocí padáku Lada bezpečně přistála přibližně 150 km od místa startu. Univerzitní startup si od akce slibuje, že jim získaná letová data pomohou vyvinout lepší stratosférické balony schopné vynášet těžší předměty, strávit více času ve stratosféře a umožnit lepší manévrování.


Kromě výzkumných účelů jde však zcela zjevně i o vtipnou provokaci Muska. Zatímco Tesla se Starmanem patřila zakladateli SpaceX, šéf Roskosmosu prý vlastní rudou Ladu.

Mezi Muskem a Rogozinem navíc panuje již delší dobu rivalita. Šéf Roskosmosu například v jednom rozhovoru prohlásil, že by Muska ve své agentuře nikdy nezaměstnal. Při jiné příležitosti zase kritizoval, že Musk likviduje svou konkurenci a ztráty mu hradí Pentagon. V obecné rovině se pak do amerického kosmického průmyslu pustil po ohlášení sankcí za anexi ukrajinského Krymu v roce 2014, kdy Američanům doporučil, ať do vesmíru startují z obrovské trampolíny.

Než o nenávist jde však spíše o rivalitu, po úspěšném letu Crew Dragonu k ISS Rogozin Muskovi gratuloval na Twitteru. Ten na to reagoval poděkováním a ujištěním, že si ve SpaceX vždy vážili jejich raketových technologií.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Anonym
Martin

OMG… OMG… OMG…

To už je jako ten vtip s dotazem na rádio Jerevan:
– Je pravda, že Ivan Petrovič vyhrál Ladu?
– Ano, to je pravda. Ale nebyl to Ivan Petrovič, ale Petr Ivanovič; nebyla to Lada, ale kolo; a nevyhrál jej, ale ukradli mu ho.

No teda fakt OMG.

lvy
Anonym
lvy

Stupidita pisatelů článku opravdu nezná mezí

Frank
Anonym
Frank

Pánové, vy jste nějací trololo ne? Vždyť ten text je úplně v pohodě. To spíš stupidita komentujících nezná meze

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

Okurková sezóna v plném proudu :-(((((((((((((((((((((((((((( fuckt Rádio Jerevan hadr.