Domů » Bleskovky » SpaceX otestovala Starhopper, „zárodek“ budoucí Starship zvládl let na jedničku

SpaceX otestovala Starhopper, „zárodek“ budoucí Starship zvládl let na jedničku

Úterní večer nabídl v jižním Texasu unikátní podívanou. Muskova SpaceX zde provedla teprve druhý test Starhopperu – testovací varianty budoucí lodi Starship. Test dopadl skvěle a společnost se tak může posunout do další fáze vývoje.

Test sledovali místní obyvatelé, kterým lokální vedení doporučilo jít spolu se svými mazlíčky na dobu testu ven. Obávali se totiž, že by případný výbuch testovaného stroje mohl rozbít okna v okolních domech. Úspěšný test jistě neunikl ani politikům. Například texaský senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Ted Cruz již počátkem měsíce vydal prohlášení, že pozorně sleduje pokroky SpaceX s lodí Starship a je nadšen tím, co bude v budoucnu nabízet.

Stopadesátimetrový skok

Primárním cílem úterního testu bylo vyzkoušet tah a schopnosti vektorování motoru Raptor. Šlo tak o první větší let, k němuž byl úspěšně použit takto velký raketový motor využívající palivo na bázi metanu. Netradiční složení raketového paliva bylo zvoleno mimo jiné s důrazem na budoucí mise na Mars, metan by totiž mělo být možné snadno přímo na místě syntetizovat.

150 Meter Starhopper Test

Starhopper nejprve vyletěl do výšky asi 150 m. Následně se přesunul horizontálně asi o 100 m dále a precizně přistál na k tomu určené plošině. Tým SpaceX tak úspěšně vyzkoušel schopnosti motoru Raptor při opravdovém letu a na příští rok se tak již plánují testy s prototypem finální lodi Starship. V závislosti na výsledku těchto testů by pak v ideálním případě již koncem příštího roku mohl proběhnout první skutečný let Starship do vesmíru.

Na závěr se hodí zmínit, že tyto „poskoky“ nejsou ve vývojovém procesu SpaceX ničím novým. Při přípravě rakety Falcon 9 takto mezi roky 2012 a 2013 testovala Muskova společnost tzv. Grasshopper. Ten při testech dosahoval výšky až 744 metrů. V té době „poskoky“ zjevně nedokončeně vypadajících objektů mnozí zesměšňovali, nicméně o tři roky později už firma přistávala prvními stupni rakety Falcon 9 na souši i na lodích. Navzdory často poněkud nadsazeným vyjádřením Elona Muska se tak určitě nevyplácí podceňovat odhodlání zaměstnanců SpaceX dostat Starship co nejdříve do vesmíru.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. Podobně před 100 lety poskakovali bratři Wrightové. A kde jsou letadla dnes.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).