Domů » Bleskovky » Soud rozhodl: HTC nesmí v Německu prodávat telefony s Androidem

Soud rozhodl: HTC nesmí v Německu prodávat telefony s Androidem

Jen, co se podařilo tchaj-wanskému výrobci mobilních zařízení HTC oddálit zákaz prodeje modelů One a One mini ve Velké Británii, dostal se do právních problémů v Německu. Žalobcem je nyní finská Nokia, která získala soudní příkaz na zastavení prodeje všech telefonů HTC běžících na operačním systému Android. Celý spor se týká klíčového patentu EP 1 246 071, jenž popisuje, který ovladač vybere počítač po tom, co je k němu připojen mobilní telelefon.

 

HTC se k výsledku prozatím nevyjádřilo, ale mělo by tak učinit v co nejbližší době, aby se vyhlo zákazu prodeje. Nabízí se několik možností, jak spor urovnat – upravit kód, aby patent nebyl porušován, zakoupit na patent licenci nebo vytáhnout do boje s právníky a zkusit celou situaci vyrovnat jinou cestou. Bude zajímavé, jak se zachová Nokia k ostatním výrobcům telefonů, neboť tento patent porušují prakticky všichni výrobci chytrých telefonů s operačním systémem Android.

 

HTC to v následujících týdnech nebude mít rozhodně lehké, americká Komise pro mezinárodní obchod uvedla, že prošetřuje HTC kvůli porušení dalších dvou patentů Nokie, což by mohlo vést k zákazu prodejů telefonů HTC v USA.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Porek
Uživatel
Porek

V Americe uz vyklizeji prostor pro Ms? :)

-pekr-
Uživatel
-pekr-

Nezlobte se na mě, ale tomuto hovadismu by už měl někdo učinit konec. To, co článek popisuje, jen dokazuje, jak je patentový systém prohnilý. To je mi tedy inovace, kterou bylo nutné chránit. A vůbec – ochrana SW skrze patenty je celá divná. Kde najít tu správnou hranici? To si někdo mohl patentovat třeba Round robin scheduler pro tasking a pak buzerovat jednotlivé OS, které podobnou konkrétní techniku pro scheduling procesů používají …

janac_marek
Uživatel
janac_marek

IBM si napríklad patentovalo checkboxi pri zobrazení položiek, pomocou ktorých sa dá robiť potom multi select a teraz mu za to platia.

-pekr-
Uživatel
-pekr-

Fajn – a vám to přijde jako inovace hodná patentové ochrany?

Martin...
Uživatel
Martin...

Jsem fanda Nokie (konkrétně Lumií), proto mě opravdu zamrzelo, že se teď zachovala jako to hovadské nakousnuté jablko :( … navíc, když si takto kopne ještě do HTC, které je na tom i tak dost špatně … kdyby vyhlásili patentovou válku třeba Applu (nebo i Samsungu), řekl bych na to, že dostali, co si začli … trochu se bojím, aby to nebyl jen prvotní náznak toho, co bych nazval „USA styl“.

Tony (neregistrovaný)
Anonym
Tony (neregistrovaný)

Nokia je proste od predstavenia One zasadnutá na HTC a je to vidieť, tieto „patenty“ porušujú aj ostatní výrobcovia.

famakate
Uživatel
famakate

a ktori presne?

Cleric
Anonym
Cleric

A máme tady dalšího patentovýho trotla ehm pardon trolla. Je smutné že se chovají stejně jako mrkvosoft nebo nahnilý jabko.

Shone9522
Uživatel
Shone9522

Tak já s Nokii souhlasím patent by se měli chránit, je sice blbé teď vůči HTC které na tom není nejlépe. Ale ať si říká kdo chce co chce, pokud chci vydělávat na nějakém produktu a využívám k tomu technologii někoho jiného, tak jako spolupodílníkovi bych mu měl dat část marže nebo se domluvit na fixní taxe na které se dohodneme hned na začátku. A co se týče těch sporů tak spíš než MS, tak jedním z největších světových patentových trollů je Samsung. Ale když bych to vzal kolem a kolem, tak bych se soudil s Googlem to je ten… Číst vice »

Martin...
Uživatel
Martin...

Také jsem naprosto proto, aby existovaly patenty, aby se chránily, aby druhý nežil z vynálezu prvního atd. O tom žádná, ale můj hloupý laický názor je, že co se týče „mobilních patentů“, tak devět z deseti takovýchto patentů je naprosto směšných, proto mě tím Nokie (teď už spíše MS) vážně zklamala.

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

Patenty ano, SW patenty ne – navíc takové, jako v tomto případě.

jan (neregistrovaný)
Anonym
jan (neregistrovaný)

Varovani Nokia uz dostala. Uvidime, jestli si ho vezme k srdci. [odkaz]

Argonaut (neregistrovaný)
Anonym
Argonaut (neregistrovaný)

Tak strasne to nebude. Podla Nemeckych serverov sa zakaz netyka aktualnej rady One (HTC One, HTC One Mini, HTC One Max). Zaujimalo by ma, ako su na tom nove HTC Desire 200, 500 atd. Ale o tom sa nepise vobec nic.