Cena:

Sony Xperia SP a Xperia L: Dva nové smartphony střední třídy

Sony oficiálně představilo dva nové a již dříve spekulované modely, které nabídnou dvoujádrové procesory, operační systém Android a 8Mpx Exmor R fotoaparáty. Pojďme se podívat, čím dalším budou Xperie SP a L bojovat proti konkurenci.

Sony Xperia SP: Vyšší střední třída s velkým displejem

Vybavenější z dvojice modelů se pochlubí 4,6palcovým HD displejem (1280 x 720 px), na kterém se bude promítat operační systém Android ve verzi 4.1 „Jelly Bean“ (novější verze 4.2 do Japonska zjevně ještě nedorazila). Srdcem zařízení se stane dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8690 s grafickým akcelerátorem Adreno 320 tikajícím na frekvenci 1,7 GHz. Sekundovat čipsetu bude 1GB operační pamět, tu pak doplní ještě 8 GB interního úložiště. Fotografie zachytíte 8Mpx Exmor R fotoaparátem a doufejme, že se Sony tentokrát podaří zvládnout softwarovou stránku věci a dočkáme se konkurenceschopných výsledků.

Ve výbavě dále nebude chybět ani čip NFC nebo podpora sítě 4. generace LTE. Přítomen bude také indikační svítící proužek pod displejem upozorňující na zmeškané hovory či nové zprávy, velmi dobře zní také kapacita baterie 2370 mAh. Největšími soupeři pak pravděpodobně budou loňské vlajkové lodě HTC a Samsungu, konkrétně tedy modely One X+ (recenze) a Galaxy S III (recenze). Ty sice oproti Xperii SP nabídnou čtyřjádrové procesory, výkonem jsou ale velmi podobné zde zvolenému dvoujádrovému řešení. K dispozici budou tři barevné varianty, a to červená, černá a bílá. Cena byla stanovena na 399 EUR (cca 10 230 Kč). 

Sony Xperia L

Nižší model dostal do vínku 4,3palcový displej s FWVGA rozlišením (854 x 480 px), zato operační systém Android 4.1 „Jelly Bean“ bude totožný, jako u většího sourozence. Dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Plus bude přítomen v nižší verzi MSM8230, která se liší frekvencí „pouze“ 1 GHz a nabídne také slabší grafickou jednotku Adreno 305. Sekundovat mu opět bude 1 GB operační paměti a nebude chybět ani 8 GB vnitřního úložiště. Stejně jako u Xperie SP se dočkáme NFC, LTE a totožného 8Mpx fotoaparátu.

Kapacita baterie oproti většímu bratříčkovi klesla na stále obstojnou hodnotu 1750 mAh. K dostání budou opět tři barevné varianty a to konkrétně černá, červená a bílá, oficiální cena poté činí 279 EUR (cca 7200 Kč). Konkurentem se stane stále populární Samsung Galaxy SII (recenze) a eventuelně také HTC One S (recenze), oba však zatím mají o něco výše nasazenou cenu a rozhodovat tedy bude až částka požadovaná v oficiální české distribuci.

Elegantní design, rozumná cena a dobrá výbava – to jsou tři hlavní znaky nových smartphonů od Sony, které zatím vypadají velmi slibně. Uživatele také určitě potěší stále žádaná přítomnost slotu na MicroSD karty, na kterou konkurence již často zapomíná. Pokud japonský výrobce stihne uvedení na trh v rozumné době (očekává se druhé čtvrtletí) a zapracuje na propagaci, prodejní čísla by mohla být velmi pěkná a my se samozřejmě budeme snažit získat obě zařízení na důkladnou recenzi.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.