Sony oživuje kompaktní řadu A7C o dvojici modelů, zaujmou parametry i cenou – SMARTmania.cz

Sony oživuje kompaktní řadu A7C o dvojici modelů, zaujmou parametry i cenou

Tiskový snímek fotoaparátu Sony Alpha A7C II
  • Kompaktní řada full-frame bezzrcadlovek A7C se dočkala dvou nových fotoaparátů
  • A7C II navazuje na předchůdce se vším všudy, A7CR nabídne vysoké rozlišení
  • Základní A7CII pořídíte za 58 tisíc, na A7CR si budete muset připravit 90 tisíc

Japonská společnost Sony se nezabývá pouze výrobou televizí, herních konzolí a chytrých telefonů, ale rovněž patří mezi přední společnosti v segmentu bezzrcadlovek. Ty v posledních letech výrazně nabírají na popularitě a pomalu nahrazují klasické DSLR fotoaparáty. Mezi jejich hlavní přednosti patří kupříkladu menší rozměry, což je rovněž jedním z hlavních taháků řady A7C v portfoliu Sony. První generace Sony Alpha A7C patřila mezi nejmenší full-frame bezzrcadlovky na trhu a dvojice modelů A7C II a A7CR v tomto nastoleném trendu pokračuje.

Kompaktní A7C dostala rovnou dva nástupce

Nástupce první generace Sony Alpha A7C II se může pyšnit 33Mpx full-frame snímačem typu CMOS Exmor R, který doprovází procesor BionZ XR. Kromě špičkových fotek od něj můžeme očekávat také natáčení videa až ve 4K při 60 snímcích za sekundu, případně ve Full HD ve 120 snímcích. Podporován je též formát 10bit 4:2:2 a profily S-Cinetone a S-Log. Potěší rovněž 5osá stabilizace obrazu a 7kroková kompenzace chvění.

Mírné úpravy se dočkaly také ovládací prvky, jako je nový přepínač režimů na horní straně a otočný volič na přední straně, změnou prošel i grip, který by měl být příjemnější na úchop. Kompaktní rozměry hořčíkového těla utěsněného proti prachu a vlhkosti jsou 124 × 71,1 × 58,6 milimetru a hmotnost 429 gramů naštěstí pokračuje v duchu předchůdce.

Druhý přírůstek s označením Sony Alpha A7CR svým názvem odkazuje na „velká“ Rka v portfoliu fotoaparátů Sony a stejně jako v jejich případě i zde znamená písmeno R především vyšší rozlišení. Japonci tento model osadili 61Mpx full-frame snímačem typu CMOS Exmor R v doprovodu procesoru BionZ XR.lifestylový snímek fotoaparátu sony alpha a6700Nepřehlédněte

Nová bezzrcadlovka od Sony překvapí rychlostí ostření, umělou inteligencí i cenou

Díky vysokému rozlišení je v případě A7CR mnohem použitelnější APS-C režim, který ve výřezu nabídne sympatických 24 Mpx. Ani zde nechybí natáčení videa ve 4K/60 fps a Full HD/120 fps s podporou 10bitového 4:2:2 a také rozměry jsou víceméně stejné jako v případě A7C II – jen hmotnost je o 1 gram vyšší.

Pro profesionální použití může být problém především absence druhého slotu pro SD kartu, avšak pro amatéry či poloprofesionály se jedná o velmi zajímavou alternativu k větším kamerám (nejen) od Sony. Oba fotoaparáty budou na českém trhu k dispozici v následujících týdnech jak v kompletně černé barvě, tak ve variantě se stříbrnou horní částí. Cena A7C II byla stanovena v duchu předchůdce na 57 990 Kč, zatímco A7CR se nebojí jít s cenou až na 89 990 Kč.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku