Sony Ericsson Aspen s Windows Mobile 6.5.3 představen

Sony Ericsson dnes oficiálně představil komunikátor Aspen s operačním systémem Windows Mobile 6.5.3. Jedná se o ekologický mobil z řady GreenHeart a co se hardwarových parametrů týče, jde spíše o středně vybavené zařízení, na kterém bude pro mnohé zájemce největší překážkou displej jen s rozlišením QVGA. Lákadlem naopak bude hardwarová klávesnice a čtyřsměrový d-pad. Cenu zatím výrobce neodhalil a s uvedením na trh se počítá na druhé čtvrtletí tohoto roku.

Pokud sledujete dění o operačním systému Windows Mobile 6.5.x (6.6), pak asi víte, že z Microsoftu zatím žádné “velké” představení nepřišlo, v tichosti se tato verze objevila na veletrhu CES v Las Vegas a pak už opět nastalo ticho po pěšině. Zmínka o novém systému naštěstí nechybí ve specifikaci nového Sony Ericssonu Aspen (dříve známého také pod kódovým názvem Faith), takže už nyní konečně víme, že ona verze s lištou a tlačítky ve spodní části se označuje jak Windows Mobile 6.5.3. Jen škoda, že si Microsoft nedal práci s žádným podrobnějším představením; asi si šetří síly na prezentaci Windows Mobile 7 na Mobile World Congressu, který začne za necelých 14 dní a ze kterého budete moci na SmartManii sledovat živé zpravodajství. Ve specifikaci chybí zmínka o procesoru, pokud ale budeme vycházet z toho, co se objevilo u předprodukční verze, měl by být Aspen vybaven čipovou sadou Qualcomm MSM 7227 s 600 MHz procesorem. Zveřejněny nebyly ani hodnoty RAM a ROM, i když zde bych asi nic nadstandardního stejně neočekával.

- - -

V zařízení najdeme bezdrátový modul Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1 a potěší přítomnost 3,5 mm výstupu na sluchátka. Telefonovat zvládne jak v GSM, tak i 3G sítích, datové přenosy pak můžete prohánět přes HSDPA do teoretické rychlosti stahování až 7.2 Mbps. Rezistivní displej s QVGA rozlišením nabídne úhlopříčku 2.4″ a zobrazí standardních 65k barev. Snímky a videa pořídíte přes 3.2 MPx fotoaparát. Telefon zvládne i GPS navigaci a vhod může přijít také přítomnost FM rádia s funkcí RDS. Operační systém výrobce obohatil o pěknou řádku bonusového software. Dočkáme se nejen nejrůznějších panelů, ale také prostředí SPB Mobile Shell 3.0.

- -

- -

V balení kromě telefonu naleznete akumulátor (kapacitu výrobce neudává), nabíječku, sluchátka a microUSB kabel. Tištěné manuály nečekejte, ty u ekologických mobilů GreenHearth nejsou a nahradily je elektronické příručky na CD. Sony Ericsson k telefonu bude v některých regionech dodávat také 4 GB microSDHC kartu a z volitelného příslušenství pak bude možné přikoupit Bluetooth handsfree (VH700) nebo autonabíječku. Celkové rozměry komunikátoru Aspen jsou 117 x 60 x 12.45 mm, hmotnost včetně akumulátoru je rovných 130 gramů. Jak jsem již zmínil v perexu, telefon se začne prodávat v druhém čtvrtletí tohoto roku a dostupný bude v bílé a černé variantě.

- -
Dříve uniklé fotografie s předprodukčním vzorkem

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku