Domů » Bleskovky » SONICable: Kabel, který váš smartphone nabije dvakrát rychleji

SONICable: Kabel, který váš smartphone nabije dvakrát rychleji

Segment nositelné elektroniky a dalšího chytrého příslušenství zažívá v posledním období neuvěřitelný vzestup. Stačí se ohlédnout za letošním veletrhem CES, jehož pavilony byly doslova napěchovány gadgety s někdy až diskutabilním přínosem pro uživatele. V moři těchto produktů se snaží prosadit i skupinka nadšenců s údajně nejvyspělejším kabelem pro nabíjení na světě. Novinka nese název SONICable a podle dostupných informací dokáže nabít běžný smartphone až dvakrát rychleji než obyčejný kabel.

  

Způsob, jakým SONICable funguje, je velice jednoduchý. Na kabelu se nachází speciální modul s dvoupolohovým přepínačem. Pokud je spínač ve vypnuté poloze, kabel se chová naprosto standardně a lze s ním provádět například datovou synchronizaci s počítačem. Po přepnutí do aktivní polohy, ztratí kabel synchronizační schopnosti ve prospěch rychlého nabíjení. Tvůrci projektu slibují, že jejich SONICable nabije váš iPhone či telefon s Androidem dvakrát rychleji, než výrobcem běžně dodávané adaptéry. Dalším příjemným bonusem je oboustranný USB konektor a kvalitní dílenské zpracování vodiče s textilním bužírkou.

Pokud těmto tvrzením můžeme věřit, jedná o skvělou myšlenku, kterou ocení každý majitel chytrého zařízení. Ačkoliv původní kampaň na komunitním webu Indiegogo již skončila, stále existuje možnost pořízení jednoho kousku za částku 27 USD (zhruba 650 Kč bez daně). Dopravné je zdarma pouze na území USA a proto je nutné k celkové ceně připočítat dalších 6 USD na pokrytí mezinárodní přepravy. Předpokládaná expedice prvních sérií je naplánována na březen letošního roku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

6 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  No ale tak to se asi vztahuje jen na nabíjení přes PC, ne? U připojení na adapter do zásuvky je ta synchronizace vyplá automaticky ;-)

 2. Dlouze se nadechněme. Prosím vás, co je to za bullshit?

  Né! počkejte, možná už tomu rozumím, oni spoléhají na to, že nějaká zařízení mají v sobě zabudovanou logiku, pokud na datových vodičích není nic, může přes Vcc vést víc jak povolenou mez v améperech.

  Což ale znamená jediné: ze zásuvky proud poteče rovnajako (na maximum) ať máte jaký koliv kabel a u počítače záleží, zda povolí větší proudový odběr.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jo, přesně tak. Nabíjet rychleji to bude jen při zapojení do počítače a to ještě jen za předpokladu, že USB port v tom počítači umí dodávat víc jak 500 mA. To dnes už sice většina umí, ale pochybuju, že by dokázaly dávat celou 1 A, aby to bylo 2x rychleji.

   Autor to mohl do článku dopsat, a ne jen opsat tiskové prohlášení. Oh wait, to by to musel vědět…

  • knizmi (neregistrovaný)

   A ještě jedna věc, kterou bych doplnil – nejde o žádnou novinku. Některé powerbanky se standardně dodávají s vyzkratovanými datovými vodiči, protože některá zařízení (možná i všechny) podle toho určují, jestli jde o nabíjení ze zásuvky, nebo z USB portu počítače.

   Počítač přes datové vodiče normálně komunikuje a nabíjení je omezeno na 500 mA. Nabíječka je zkratuje, mobil tak ví, že se jedná o nabíječku a může si vzít víc (co dovolí regulátor dobíjení a nabíječka). Ten kabel je zvláštní jedině tím, že má přepínač.

   Schválně připojte na mobil nabíječku a pak počítač a podívejte se do Nastavení -> Informace o telefon -> Stav baterie. Jednou tam budete mít „Nabíjení přes USB“ a podruhé „Nabíjení z adaptéru“.

 3. Jakub (neregistrovaný)

  Zdravím jako student elektrotechniky si umím spočítat, že na nabíjení mobilu, má největší vliv „tlošťkaů(průřez) kabelu, čím „užší“ kabel tím je ztrátový wýkon větší, protože odpor vodiče se rovná hustotě materiálu krát délka děleno průřez.

  => to znamená, že ikdyž mi nabíječka dává 2A přes dlouhý kabel např 3metry se mi mobol nabije za 6 hodin, ale se stejným adaptérem a tlusčím drátek a hlavně drátem 25 cm se mi mobil nabije za 2 a kousek hodiny

  • standa (neregistrovaný)

   jasně, odpor se počítá z hustoty… pojem rezistivita vám asi nic neříká. Přeji hodně štěstí při studiu elektrotechniky, vzhledem k vašim znalostem ho budete potřebovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).