Domů » Bleskovky » Američtí vědci vyvinuli akumulátor s dvojnásobnou výdrží. Na trhu se objeví ještě letos

Američtí vědci vyvinuli akumulátor s dvojnásobnou výdrží. Na trhu se objeví ještě letos

O revolučně vyhlížejících technologiích pro skladování energie slýcháme s železnou pravidelností již několik let. Bohužel v drtivé většině případů se jedná o platformy, jejichž komercializace je buďto v nedohlednu nebo ji nelze aplikovat v masovém měřítku.

Nejblíže k prolomení zažitých standardů má společnost SolidEnergy, která ve spolupráci s vědci z MIT oznámila úspěšný vývoj nového typu akumulátoru, který nabídne vyšší kapacitu než konvenčně používané Li-Ion články. Prezentovaná baterie se od Li-Ion alternativy liší použitím Lithium-Metal fólie místo klasické uhlíkové anody. V praxi kovová fólie dokáže pojmout více iontů a tím pádem dosahuje daleko vyšší hustoty uložené energie.

Řečí čísel jde o dvojnásobek při zachování totožného objemu. Pro úplnost je vhodné dodat, že vývoj podobného typu akumulátoru probíhá již řadu let, nicméně až nyní se podařilo vyřešit několik zásadních problémů. Největším oříškem bylo snížení provozní teploty z původních 80°C a vypořádání se materiálovou nestabilitou.

batteryonlyimageReálné porovnání velikosti akumulátoru v iPhone 6 s řešením od SolidEnergy.

Podle vedení SolidEnergy se ještě letos na podzim dočkáme nasazení jejich technologie v dronech. Mobilní a nositelná elektronika přijde na řadu v prvním pololetí 2017 a do elektromobilů se nastěhuje o rok později. Pokud se však těšíte na budoucí smartphony s dvojnásobnou výdrží, nemáme pro vás příliš dobré zprávy. Nepřímé indicie dávají tušit, že výrobci nový typ akumulátoru použijí jako nástroj pro další ztenčování.

V odborných kruzích se o akumulátorech využívající Lithium-Metal technologii hovoří jako o svatém grálu, který má nakročeno správným směrem. Tuto domněnku potvrzuje fakt, že SolidEnergy získalo milionové investice na další výzkum.

Za tip na článek děkujeme našemu čtenáři Tomáši Putschöglovi.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments