Domů » Bleskovky » Američtí vědci vyvinuli akumulátor s dvojnásobnou výdrží. Na trhu se objeví ještě letos

Američtí vědci vyvinuli akumulátor s dvojnásobnou výdrží. Na trhu se objeví ještě letos

O revolučně vyhlížejících technologiích pro skladování energie slýcháme s železnou pravidelností již několik let. Bohužel v drtivé většině případů se jedná o platformy, jejichž komercializace je buďto v nedohlednu nebo ji nelze aplikovat v masovém měřítku.

Nejblíže k prolomení zažitých standardů má společnost SolidEnergy, která ve spolupráci s vědci z MIT oznámila úspěšný vývoj nového typu akumulátoru, který nabídne vyšší kapacitu než konvenčně používané Li-Ion články. Prezentovaná baterie se od Li-Ion alternativy liší použitím Lithium-Metal fólie místo klasické uhlíkové anody. V praxi kovová fólie dokáže pojmout více iontů a tím pádem dosahuje daleko vyšší hustoty uložené energie.

Řečí čísel jde o dvojnásobek při zachování totožného objemu. Pro úplnost je vhodné dodat, že vývoj podobného typu akumulátoru probíhá již řadu let, nicméně až nyní se podařilo vyřešit několik zásadních problémů. Největším oříškem bylo snížení provozní teploty z původních 80°C a vypořádání se materiálovou nestabilitou.

batteryonlyimageReálné porovnání velikosti akumulátoru v iPhone 6 s řešením od SolidEnergy.

Podle vedení SolidEnergy se ještě letos na podzim dočkáme nasazení jejich technologie v dronech. Mobilní a nositelná elektronika přijde na řadu v prvním pololetí 2017 a do elektromobilů se nastěhuje o rok později. Pokud se však těšíte na budoucí smartphony s dvojnásobnou výdrží, nemáme pro vás příliš dobré zprávy. Nepřímé indicie dávají tušit, že výrobci nový typ akumulátoru použijí jako nástroj pro další ztenčování.

V odborných kruzích se o akumulátorech využívající Lithium-Metal technologii hovoří jako o svatém grálu, který má nakročeno správným směrem. Tuto domněnku potvrzuje fakt, že SolidEnergy získalo milionové investice na další výzkum.

Za tip na článek děkujeme našemu čtenáři Tomáši Putschöglovi.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. m.i.m.o (neregistrovaný)

  Hm. Zaujímalo by ma aj porovnanie hmotnosti pri rovnakom objeme.

 2. Když jsem viděl obrázek s porovnáním velikostí, zrovna mě napadla myšlenka, snad to nebudou výrobci zas zmenšovat. Umím si představit např. 75% velikost oproti stávajícímu řešení, kdy tedy velikost 3000mAh akumulátoru stávajícího přinese kapacitu 6000mAh 75% velikost tedy velice krásných 4500mAh což by znamenalo významné navýšení výdrže a např. u takového Sgs 7 Edge by se z nynějšíjo 1,5 dne staly úplně v pohodě dny 2.
  Ztencovani? Kravovina…. Tedy v dnešní době už tak dost tenkých smarfonu zbytečnost.

  • Pokud tohle nebo něco podobného dokazi dostat do smartphonu v prubehu 1-2roku vítám blíž bude ale spíš to super rychle nabijeni ktere také zkoušejí.

   • No, oni to tedy srovnávají s Li-Ion, u užívaných Li-Pol to bude předpokládám s menším rozdílem. Navíc bude muset výrobce odolat lákadlu zmenšení objemu kapacity, budeme rádi, když to nahodí aspoň pár desítek % a sna ne za cenu pomalejšího nabíjení:)

  • astaroth (neregistrovaný)

   Ja bych se nebal, v Cine urcite vyrobi dosti kapacitni telefon.

   • ano v Číně jsou už, tak daleko, že umí „vymyslet“ běžně telefon s akumulátorem třeba 5000 mAh na STÁVAJÍCÍCH technologiích :) v ostatních zemích na to zatím nemají mozkové buňky :D

   • bkf1: Radši bych hleděl na reálné testy výdrže, než přeci jen často hodně optimistická numera „made by číňan“ u akumulátorů. Pak je taky trocho otázka, s jakým HW je to spojeno. Nicméně v zásadě neznám „vlnu“ čínských telefonů, které by měly 3-4 dni provozu, zatímco u těch neschopných z Japonska, USA apod. jsou to ty prachbídné 1-2 dny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).