Domů » Bleskovky » Snapdragon S4: 28nm dual-core v podání Qualcommu

Snapdragon S4: 28nm dual-core v podání Qualcommu

Qualcomm zveřejnil podrobné specifikace o nové řadě mobilních procesorů s označením Snapdragon S4. Pro výrobu čipsetů byla zvolena 28nm technologie, která sebou přinese řadu výhod. Díky přechodu z 45nm na 28nm architekturu lze docílit menší velikosti všech komponentů a především nižší spotřeby energie. Použitá technologie by měla eliminovat i ztráty v podobě vyprodukovaného tepla. Nový čipset nabídne zhruba o 60 % větší výkon než současný Qualcomm Scorpion. Čipsety budou taktovány na frekvenci od 1,5 GHz až do neuvěřitelných 2,5 GHz. Samozřejmostí je podpora asynchronního multiprocessingu a dual-channel pamětí.

-

Grafická část čipsetu ponese název Adreno 225 a nabíne o 50 % vyšší výkon než současné Adreno 220. Qualcomm slibuje podporu DirectX 9.3 pro Windows 8, OpenGL 1.1 a 2.0. To ocení především milovníci her. Dalším zajímavým údajem je podpora běžně používaných frekvencí v rozsahu od 700 MHz do 2600 MHz. Čipset bude umět spolupracovat s LTE (až 100 Mbps), HSPA+ (až 42Mbps), GSM, GPRS a EDGE. Mezi další specifikace patří podpora pro prostorový zvuk Dolby 7.1, GPS, GLONASS (ruský navigační systém), NFC, Wi-Fi, Bluetooth a FM rádia.

-

Je velmi pravděpodobné, že Qualcomm do nových Snapdragonů integruje i pokročilé rozpoznávání gest. Jedná se o plod výzkumu společnosti GestureTek, jejíž aktiva Qualcomm v letošním roce odkoupil (informovali jsme zde). Vzorky procesorů se v současné době nacházejí u výrobců, kteří je testují pro budoucí použití v nových modelech smartphonů a tabletů. První zařízení vybavené Snapdragonem S4 můžeme očekávat v roce 2012. Čtyřjádrová varianta Snapdragonu S4 se nachází stále ve fázi vývoje, podle zákulisních informací se dočkáme jeho uvedení až v druhé polovině roku 2012.

Zdroj: Mobileburn

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

  1. uf tak tomu sa hovori vykon.

  2. U predchozi serie tvrdili (a to me opravdu HODNE pobavilo), ze vykon je srovnatelny s vykonem modernich konzoli (Xbox, PS3), tak bych rad vedel, jak udajne „vykonna“ je tato serie, kdyz podle realnych testu zamerenych na hruby vykon (ne Quadrant neni takovym testem!) ty jejich smejdy drti nVidia, Samsung i Texas Instruments ;-) Pocitam, ze za chvili se budou srovnavat s vypocetnim vykonem pocitacu v NASA :D A samozrejme s vybavenim pro armadu :D Ale marketing funguje = lidi tomu veri :)

  3. Fbio (neregistrovaný)

    Tak asi ARM architektura asi brzo ovladne i ultrabooky…..

  4. O 50% väčší grafický výkon než 220:) čiže stale menší výkon než starý Exynos, nohovoriac o novom a Apple A5. A to vyjde budúci rok, keď už budú quad core.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).