TOPlist

Snapdragon S4: 28nm dual-core v podání Qualcommu

Qualcomm zveřejnil podrobné specifikace o nové řadě mobilních procesorů s označením Snapdragon S4. Pro výrobu čipsetů byla zvolena 28nm technologie, která sebou přinese řadu výhod. Díky přechodu z 45nm na 28nm architekturu lze docílit menší velikosti všech komponentů a především nižší spotřeby energie. Použitá technologie by měla eliminovat i ztráty v podobě vyprodukovaného tepla. Nový čipset nabídne zhruba o 60 % větší výkon než současný Qualcomm Scorpion. Čipsety budou taktovány na frekvenci od 1,5 GHz až do neuvěřitelných 2,5 GHz. Samozřejmostí je podpora asynchronního multiprocessingu a dual-channel pamětí.

-

Grafická část čipsetu ponese název Adreno 225 a nabíne o 50 % vyšší výkon než současné Adreno 220. Qualcomm slibuje podporu DirectX 9.3 pro Windows 8, OpenGL 1.1 a 2.0. To ocení především milovníci her. Dalším zajímavým údajem je podpora běžně používaných frekvencí v rozsahu od 700 MHz do 2600 MHz. Čipset bude umět spolupracovat s LTE (až 100 Mbps), HSPA+ (až 42Mbps), GSM, GPRS a EDGE. Mezi další specifikace patří podpora pro prostorový zvuk Dolby 7.1, GPS, GLONASS (ruský navigační systém), NFC, Wi-Fi, Bluetooth a FM rádia.

-

Je velmi pravděpodobné, že Qualcomm do nových Snapdragonů integruje i pokročilé rozpoznávání gest. Jedná se o plod výzkumu společnosti GestureTek, jejíž aktiva Qualcomm v letošním roce odkoupil (informovali jsme zde). Vzorky procesorů se v současné době nacházejí u výrobců, kteří je testují pro budoucí použití v nových modelech smartphonů a tabletů. První zařízení vybavené Snapdragonem S4 můžeme očekávat v roce 2012. Čtyřjádrová varianta Snapdragonu S4 se nachází stále ve fázi vývoje, podle zákulisních informací se dočkáme jeho uvedení až v druhé polovině roku 2012.

Zdroj: Mobileburn

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku