Snapdragon 8 Gen 3 o sobě dává vědět. Qualcomm s ním zahodí část historie

Qualcomm Snapdragon
  • Qualcomm u svého příštího vlajkového čipsetu překope procesor
  • Snapdragon 8 Gen 3 přijde o podporu 32bitových instrukcí

Qualcomm letos údajně nepředstaví „pluskovou“ variantu svého aktuálního vlajkového čipsetu Snapdragon 8 Gen 2, namísto toho soustředí veškeré síly do vývoje příští hlavní generace Snapdragon 8 Gen 3. Ta by měla dorazit tradičně na sklonku roku, byť kvůli vynechání mezigeneračního modelu se možná dočkáme o něco dříve. Vývojář Kuba Wojciechowski, který je známý získáváním informací ze zdrojových kódů, nyní přináší první náhled možných parametrů tohoto čipu.

Qualcomm u svého příštího vlajkového čipu údajně pozmění složením procesorové části. Zatímco aktuální Snapdragon 8 Gen 2 disponuje konfigurací 1+2+2+3, jeho nástupce vyvíjený pod kódovým označením Lanai (nebo Pineapple) má mít následující složení:

  • 1 × Cortex-Xn (Gold+)
  • 2 × Cortex-A7xx (Titanium)
  • 3 × Cortex-A7xx (Gold)
  • 2 × Cortex-A5xx (Silver)

Qualcomm údajně nasadí zbrusu dosud neznámá jádra s interním pojmenováním Hunter (první tři clustery) a Hayes (poslední cluster), která mají být pouze 64bitová – podpory 32bitových instrukcí se tak u příštího Snapdragonu zřejmě nedočkáme. Co se grafického čipu týká, Snapdragon 8 Gen 3 údajně bude obsahovat nový čip Adreno 750 GPU, jehož frekvence u testovacího modelu dosahuje taktu 770 MHz – toto číslo se ale ještě může v průběhu měnit.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 bude v roce 2023 pohánět většinu vlajkových smartphonů s Androidem, nepochybujeme však, že první telefony s tímto čipsetem stihnou výrobci představit ještě letos.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku