Letos na podzim dorazí do Windows 10 velká aktualizace se spoustou novinek, přičemž jednou z nich bude i nativní podpora smíšené (tedy virtuální i rozšířené) reality. Oproti proprietárním řešením ostatních výrobců bude platforma Windows Mixed Reality dostupná přímo z Windows 10 a pojede na většině počítačů (pochopitelně s adekvátní konfigurací), postačí jen dokoupit si patřičnou náhlavní soupravu. Některé z nich byly okrajově představeny na květnové vývojářské konferenci Build, na veletrhu IFA v Berlíně však teprve dostaly konkrétní obrysy a informace o ceně a dostupnosti.
https://www.youtube.com/watch?v=QK_fOFDHj0g
Asus Windows Mixed Reality Headset
Z těch lepších modelů si budete moci letos na podzim zakoupit smíšenou realitu od Asusu, která přijde na 449 EUR (asi 11 800 korun). Tato helma s hmotností 400 gramů obsahuje dva displeje s rozlišením 1 440 × 1 440 px s obnovovací frekvencí 90 Hz a polygonální krycí panel, schopný analyzovat okolí bez nutnosti vybavovat místnost dalšími senzory.
Helma od Asusu má také unikátní konstrukci umožňující snadné odklopení a rychlé navázání kontaktu se skutečnou realitou, vnitřek je pak vypolstrován antibakteriálním povrchem. K počítači se souprava připojuje skrze HDMI a USB. Náhlavní souprava od Asusu by měla být dostupná už příští měsíc.
Dell Visor
Další variantou pro konzumaci smíšené reality bude helma Visor od Dellu za 350 dolarů (asi 9 200 korun bez DPH), případně za 450 dolarů (asi 11 800 korun bez DPH) se dvěma přibalenými ovladači.
Helma obsahuje dva displeje se stejným rozlišením jako řešení od Asusu, podobný je i mechanismus odklápění. Souprava má být dostupná později v tomto roce.
Lenovo Explorer
Stejnou cenu jako Visor bude mít i Lenovo Explorer, který půjde na trh v říjnu samostatně s cenou 350 USD nebo za 450 USD se dvěma ovladači. Helma je vybavena dvěma displeji s rozlišením 1 440 × 1 440 px a rovněž používá systém skenování okolí bez nutnosti rozmisťovat po něm senzory.
Levnější náhlavní soupravy budou k dispozici od firem Acer (za 299 USD) a HP (za 329 USD).
Utáhne to můj počítač?
Microsoft v minulém týdnu zveřejnil některé detaily o smíšené realitě, kde stručně objasnil, jak to bude s hardwarovou náročností. Rozlišovat bude:
- Windows Mixed Reality PCs – počítač či notebook s integrovanou grafickou kartou, který zvládne provozovat smíšenou realitu v 60 fps
- Windows Mixed Reality Ultra PCs – počítač či notebook s dedikovanou grafickou kartou, na němž si užijete smíšenou realitu v 90 fps
Tyto názvy budou mít patrně nová zařízení napsané přímo na krabici, u starších počítačů se budete muset spolehnout na splnění minimálních hardwarových parametrů, které jsou podle informací z května následující:
- CPU: Intel Mobile Core i5 (e.g. 7200U) Dual-Core
- GPU: Integrovaná Intel® HD Graphics 620 (GT2) a vyšší s podporou DX12
- RAM: 8GB+ Dual Channel (pro integrované grafické karty)
- HDMI: HDMI 1.4 nebo DisplayPort 1.2 pro konzumaci obsahu s obnovovací frekvencí 60 Hz
- HDMI: HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.2 pro konzumaci obsahu s obnovovací frekvencí 90 Hz
- HDD: 100GB+ SSD / HDD
- USB: USB 3.0 Type-A nebo USB 3.1 Type-C Port s DisplayPort Alternate Mode
- Bluetooth: Bluetooth 4.0 pro příslušenství
Obsahu bude dost
Pochopitelně s aplikacemi a hrami pouze z Windows Store bychom si příliš legrace neužili, naštěstí Microsoft v minulém týdnu ohlásil spolupráci se Steamem, tudíž veškeré tituly fungující na helmách Oculus Rift a HTC Vive budou kompatibilní se soupravami Windows Mixed Reality.
Microsoft již oznámil spolupráci s mnoha partnery, mimo jiné i se studiem 343 Industries, které pro smíšenou realitu připraví další titul ze série Halo. Hned po vydání podzimního Creators Updatu a přidání podpory Mixed Reality do Windows 10 má být pro tuto platformu připraveno více než 20 tisíc titulů.