TOPlist

Smartphony BlackBerry oficiálně končí. Jejich výrobci skončila licence

Další legendární značka mobilních telefonů končí, byť v případě BlackBerry se to dalo tak trochu očekávat. Telefony BlackBerry od roku 2016 vyráběla čínská společnost TCL na základě licence, kanadská firma BlackBerry pak do těchto telefonů dodávala své bezpečnostní řešení a několik aplikací postavených pro operační systém Android.

BlackBerry v mobilech končí

Dnes se na Twitteru BlackBerry Mobile objevila zpráva, že licence mezi BlackBerry a TCL pozbývá 31. srpna letošního roku platnost, a od tohoto termínu již nebude moci TCL navrhovat, vyrábět a ani prodávat telefony s logem ostružiny.

Nutno podotknout, že zřejmě ani skalní fanoušci značky už nedoufali v příchod nových ostružin; poslední smartphone BlackBerry (model KEY2) byl představen v polovině roku 2018, poté už jsme dočkali pouze jeho odlehčené verze a červené varianty.

Současným telefonům BlackBerry ještě poběží podpora, která skončí 31. srpna roku 2022, avšak ta zřejmě bude pouze „udržovací“ a nepřinese žádné významné nové funkce. Nedá se tak předpokládat, že zmíněné BlackBerry KEY2 dostane novější Android 9.0 nebo dokonce 10.

TCL si bez BlackBerry poradí

O společnosti TCL budeme ve světě smartphonů nepochybně nadále slyšet, vyrábí jak telefony pod vlastní značkou, tak pod praporem značky Alcatel. Jak to ale bude se značkou BlackBerry zatím netušíme; ve světe smartphonů ji využívá ještě několik výrobců, kteří však na západních trzích své telefony neprodávají.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku