TOPlist

BlackBerry KEY2 LE oficiálně: nejlevnější vstupenka do světa ostružinových klávesnic

Společnost TCL odhalila v rámci veletrhu očekávaný smartphone BlackBerry KEY2 LE. Jedná se o odlehčenou verzi klasického modelu KEY2 se slabšími parametry, ale s velice zajímavou cenou. Pokud toužíte po telefonu s hardwarovou klávesnicí, ale klasický model se vám zdá příliš drahý, máte před sebou jednoznačnou volbu. A navíc si můžete vybrat z několika barev.

Legendární klávesnice přišla o dotykovou vrstvu

BlackBerry KEY2 LE je svému vzoru velice podobný, rozměry jsou až na desetinky milimetrů stejné, totožné je také rozložení přední strany, jejíž spodní třetinu zabírá mechanická klávesnice, zbytek nad ní patří displeji s netradičním poměrem stran 3:2. Papírově se jedná o ten samý IPS panel s rozlišením 1 080 × 1 620 pixelů, jaký je použit v BlackBerry KEY2. Displej překrývá ochranné sklo Gorilla Glass, mezi ním a klávesnicí najdeme ještě trojici senzorových tlačítek pro ovládání systému.

Hardwarová klávesnice pod displejem má stejné rozložení, ale je lehce menší rozměry než u BlackBerry KEY2. Také jí chybí dotyková vrstva, takže ji nelze použít pro rychlé opravy textu či jako dotykovou plochu při scrollování. Nechybí však čtečka otisků prstů integrovaná do mezerníku, ani oblíbená Speed Key pro vyvolání kombinací rychlých klávesových zkratek při spouštění a přepínání aplikací. Nechybí ani programovatelná klávesa Convenience v rámečku telefonu.

Manažer v plastovém obleku

Na rámečku se mimochodem také šetřilo, u tohoto modelu použilo TCL namísto hliníku pouze plast, vynahrazuje to však třemi zajímavými barevnými variantami – slate, atomic a champagne (šedá, červená a zlatá). Do těchto barev se halí nejen rám, ale i předěly mezi klávesami. Záda jsou pak ve všech případech barevně stejná, mají typickou soft-touch texturu, díky které by telefon neměl klouzat z rukou, ani ze stolu. Telefon má rozměry 150,25 × 71,8 × 8,35 mm a hmotnost 156 g, bohužel mu chybí jakákoliv odolnost vůči vodě a prachu.

BlackBerry KEY2 LE disponuje duálním fotoaparátem na zadní straně, tvoří jej dvojice snímačů s rozlišením 13 Mpx (F/2.2) a 5 Mpx (f/2.4). Ostření probíhá fázově, fotoaparát zvládá pořizování portrétních snímků s rozmazaným pozadím. Na pozici selfie kamerky byl dosazen 8 Mpx fotoaparát.

Klasická střední třída

Celý tento koncert pracuje pod taktovkou dirigujícího čipsetu Qualcomm Snapdragon 636 ve spolupráci se 4 GB RAM. Vnitřní úložiště bude nabízeno v kapacitách 32 nebo 64 GB, další prostor půjde získat vložením paměťové karty. Telefon podporuje sítě LTE, dvoupásmovou Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 5.0 a také NFC. Veškerá energie tohoto zařízení pochází z 3 000mAh akumulátoru, k jehož dobíjení slouží USB-C konektor a podpora funkce Quick Charge 3.0, bezdrátové dobíjení bohužel chybí. Milovníci klasického poslechu ocení přítomnost 3,5mm sluchátkového jacku.

BlackBerry KEY2 LE pohání Android 8.1 Oreo doplněný o software BlackBerry, který klade důraz na bezpečnost a produktivitu. Novinkou je možnost namapovat si na Convenience klávesu jakousi vysílačku, skrze kterou lze komunikovat s ostatními majiteli KEY2 LE, posléze i KEY2.

Cena a dostupnost

BlackBerry KEY2 LE půjde na trh koncem září, jeho cena je nastavena na 399 EUR, což je v přepočtu asi 10 300 korun. Verze s 64GB pamětí pak přijde na 449 dolarů (asi 11,5 tisíc korun).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku