- Nahustit pneumatiku u vozu, u kola, nebo třeba nafouknout lehátko potřebuje čas od času každý
- S novými kompresory od Xiaomi je to snadná záležitost třeba i na cestách
- Základní model stojí 1 199 Kč, výkonnější Pro varianta o necelých 300 Kč více
Sem tam něco nafouknout potřebuje čas od času každý z nás. Ať už jde o pneumatiku na kole, fotbalový míč, lehátko či třeba nafukovací bazén. Zatímco u menších předmětů můžeme sáhnout po ruční pumpičce či vlastních ústech, v případě větších věcí už je lepší mít po ruce kompresor, který nejenže rychle a bez námahy danou věc nafoukne, ale zároveň třeba zkontroluje i správný tlak, aby zkrátka všechno bylo tak, jak má.
Jenže jaký kompresor vybrat? Xiaomi má ve své nabídce užitečnou dvojici s názvem Portable Electric Air Compressor 2 (Pro), které vám s tímto problémem rády pomohou. Výkonnější Pro variantu jsme vyzkoušeli přímo v redakci a hned na úvod vám prozradím, že jde o skvělého pomocníka.
Praktický pomocník
Xiaomi Portable Electric Air Compressor 2 (Pro) je vybaven přesnými válci z 27mm slitiny vyrobenými metodou tlakového lití, které zajišťují rychlé huštění pneumatik – podle výrobce během přibližně 45 sekund. S tím mu pomáhá výkonný magnetický motor, jenž se stará o spolehlivý chod.
Samozřejmostí je automatická detekce tlaku ± 1 psi, díky čemuž si nastavíte požadovanou hodnotu tlaku vzduchu, nebo zvolíte přednastavený režim a huštění se zastaví, jakmile bude dosaženo požadovaného tlaku, tudíž nedojde k přehuštění. Výkonnější Pro variantu jsme otestovali v praxi. Pomocí ovládacích tlačítek, které svým tvarem připomínávají přehrávač Apple iPod, se můžete přepínat mezi přednastavenými režimy dofukování, případně si nastavit vlastní požadovaný tlak.
Kompresor od Xiaomi je také vybaven dvojicí LED svítilen – jedna velká je na zadní straně, druhá menší pak v horní části. Velké světlo kromě bílé umí i červenou, kterou lze využít i pro vyslání SOS signálu v morseovce. Hlavní svítilna vám v noci spolehlivě osvětlí prostor potřebný k výměně kola.
O výdrž také nemusíte mít nouzi díky baterii s kapacitou 2000 mAh (Pro verze 2500 mAh). Do plna kompresor nabijete za přibližně 3,5 hodiny skrze USB-C. Jen pro zajímavost – plně nabitý kompresor zvládne plně nahustit zhruba 10 cyklo pneumatik, přičemž každou z nich strávíte jen přibližně 10 sekund.
U Pro varianty jsem zkusil nahustit úplně prázdné kolo u automobilu na hodnotu 2,5 baru. Z devíti proužků ukazatele baterie během toho ubyly pouze dva. Bez problémů tak s Pro variantou na jedno nabití zvládnete nafoknout všechny čtyři kola u osobního automobilu. Doplním ještě, že použitím 19mm tlakového odlitku ze slitiny se dosáhlo tlaku huštění cca 150 psi. Naplnění vysokotlaké pneumatiky díky tomu zabere okolo 90 až 120 sekund.
A když nevíte, jak moc nahustit kolo či míč? Pro Xiaomi Portable Electric Air Compressor 2 (Pro) to není žádný problém, neboť nabízí šest různých režimů (ruční, kolo, motocykl, automobil, eketrický skútr/koloběžka, míč), které přesně ví, jak moc danou věc nahustit. Pakliže si kompresor plánujete brát i na cesty, jistě oceníte jeho rozměry – 123 × 75,5 × 45,8 milimetrů a hmotnost 490 gramů. Pro verze už je ale větší – 152 × 100 × 63 milimetrů a s téměř dvojnásobnou hmotností (905 gramů).
Hadička pro přívod vzduchu zároveň po aretaci do horního prostoru slouží jako poutko. Součástí balení je ještě druhá prodlužovací hadička o stejné délce (přibližně 20 cm). V součtu tak můžete mít až 40cm hadičku.
Jaká je cena?
A jak je to s cenou? Základní verze Xiaomi Portable Electric Air Compressor 2, která je lehčí a má menší baterii, stojí 1 199 korun, zatímco za větší a těžší (a výkonnější) Námi testovaná Pro verze s větší baterií i výkonem vyjde na 1 469 korun.