TOPlist

Shrnutí roku 2005 – změny na webu

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nový rok se již nezadržitelně blíží, a proto nastala vhodná doba na rekapitulaci toho uplynulého. Pojďme si společně projít změny, které prodělal náš/váš web za rok 2005 – a že jich opravdu nebylo málo. Ale pěkně popořádku.

Úplné počátky se datují ke konci Ledna 2005, kdy Jiří Hrma založil webík zvaný SmartGames. Vhodnější by bylo spíše pojmenování osobní stránky, jelikož se na nich nacházelo pouze pár recenzí her pro Windows Mobile Smartphone, v jeho případě zosobněný legendárním smartphonem Motorola MPx200. Po zhruba dvou měsících činnosti se objevily úvahy o rozšíření stránek, a hlavně zlepšení designu.

Po dlouhodobém plánování a mnoha návrzích spatřily světlo internetu desingově velmi zdařilé stránky SmartGames. Grafiku tehdejšího webu vytvořil velký fanoušek smartphonů –  Gen. Vzhled lahodící oku byl sice velmi příjemný, ale k úspěchu webu samotného samozřejmě nestačí-bylo nutné jej zaplnit rovněž neméně kvalitním obsahem. A tak se Jirka rozhodl přibrat k psaní někoho dalšího. K týmu se přidal Radek Mikudík, a o něco později i moje maličkost. Společně jsme utěšeně plnili databázi našich herních recenzí a brzo jsme začali přidávat i recenze programů. Snad jedinou nevýhodou danou použitým vzhledem stránek bylo textové omezení recenze-předem daný počet slov nesměl být příliš vysoký, v opačném případě se totiž zobrazil u textu posuvník naprosto kazící design. Po sepsání tedy následovalo nutné zkracování a hledání kompromisu, co autor ponechá a co smaže.

1

Nápady ale neustanuly na místě a na hlavní stránku jsme občasně přidávali zajímavé novinky týkající se světa Windows Mobile. To vše bylo hezké, ovšem update SmartGames byl strašně nepohodlný a navíc časem nám stávající design a možnosti přestaly stačit. Bylo jasné, že by to chtělo nějaký redakční systém. S tím byla spojena totální reorganizace webu, včetně uvažování o zlepšení jeho obsahu a zaměření. A jak to vše dopadlo?

Král je mrtev, ať žije král
Dne 1. června 2005 se objevil na českém internetu nový magazín zabývající se Windows Mobile přístroji s telefonním modulem a vším souvisejícím s tímto systémem. Web se také přesunul na novou doménu, na které fungujeme dodnes – SmartMania.cz. Přechod na redakční systém umožnil jednoduché vkládání textu, správu a samozřejmě rozčlenění jednotlivých příspěvků. Nezanedbatelné je rovněž Download centrum a diskuzní fórum.

Zpočátku nás čekala nepříjemná práce sestávající z přepisování starých článků ze SmartGames do nového systému. Po několika probděných nocích bylo ale vše hotovo a SmartMania obsahovala všechny původní texty. Neusnuli jsme však na vavřínech a začali psát nové recenze, články a zejména novinky. Velmi nás potěšila nabídka spolupráce od internetového magazínu MobilMania, zabývajícího se vším ohledně mobilních telefonů a technologií s tím spojených. Rádi jsme se připojili, což nám mimo jiné pomohlo snadněji proniknout do podvědomí „mobilůchtivé“ veřejnosti:)

Práce na webu však není pokaždé med, nýbrž jsme každý zažili i pěkně krušné chvilky. Jmenujme například problémy se stahováním z Download centra, na které má jistě Jirka dodnes nepříjemné vzpomínky. Právě tyto chvíle jsou pořádným testem asertivity, kdy byste správně měli zůstat v naprostém klidu a přenést se nad problém. Nebo jako já třeba rozmlátíte ve vzteku klávesnici. To vše je již dávno pryč, Jirkovi dorostly vlasy a já si koupil novou klávesnici:)

Ačkoliv nás psaní velmi těší (ostatně jinak bychom to ani nemohli dělat:), ne vždy se nám daří z časových důvodů aktualizovat podle našich představ. I přesto se vám, našim čtenářům, jak vidno SmartMania líbí, jelikož už po necelých pěti měsících provozu jsme zaznamenali prvních 100 000 čtenářů, a nyní se již pomalu, ale jistě, blížíme k číslu 200 000. Tento a podobné úspěchy nás vždy dokáží povzbudit a popohnat do další práce. Proto vám za celou redakci přeji příjemné prožití vánočních svátků, mnoho úspěchů v následujícím roce 2006, také nějaký Windows Mobile přístroj pod stromečkem a celkově mnoho příjemných chvil strávených s tímto systémem. A samozřejmě nás nezapomeňte stále navštěvovat:)

Redakce SmartMania.cz

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku