TOPlist

Seriál Simpsonovi na pranýři. Kam se poděl humor a proč jdou na ruku čínským komunistům?

Snímek ze seriálu Simpsonovi
  • Seriál Simpsonovi se letos dočkal své 34. řady
  • Ani ta se neobešla bez kontroverzí
  • Disney nechalo odstranit epizodu, ve které zazní vtip namířený proti Číně

Jen těžko byste hledali televizní pořad, který bavil a ovlivnil tolik lidí jako Simpsonovi. Žlutá rodinka s typickým hnědým gaučem, kterou přivedli k životu géniové Brooks, Groening a Simon, si v druhé polovině roku odkroutí již 35. sezónu (aktuálně se vysílá 34.). Už dávno ale nebaví tolik jako v minulosti a seriálu nepomáhají ani četné kontroverze.

Co se stalo se Simpsonovými?

V Česku má seriál Simpsonovi velkou tradici. Na televizních obrazovkách běží takřka bez přestávky od roku 1993, licence od původní americké televizní stanice Fox si v tuzemsku přehazovala Česká televize s Primou. Druhý jmenovaný kanál aktuálně vlastní práva do 20. série. Všech 34 sezón pak najdete na streamovací službě Disney+, kde jsou i s povedeným českým dabingem (poslední série není kompletní a zatím nemá dabing).



The Simpsons



Nepřehlédněte

Disney+ je konečně v Česku. Nechybí ikonické filmy a seriály, navíc s českým dabingem

Právě dabing zapříčinil, že se Simpsonovi stali v naší zemi tolik populární televizní zábavou. Česko-Slovenská filmová databáze (ČSFD) hodnotí seriál 92 % a dle uživatelských hodnocení se jedná o 5. nejlepší seriál. Na základě žebříčků popularity, který si každý uživatel sestavuje ve vlastním profilu, je dokonce 1. nejoblíbenější.

Jenomže hodnocení přesahující 90 % si drží pouze prvních 15 řad a hodnocení nad 80 % pak najdeme jen do 24. série. Zbytek se v hodnocení propadá někam kolem 60 %.

Diváci se shodují na tom, že chybí sofistikovaný humor, který zdobil prvních cirka 15–20 řad. Seriál jako kdyby se bál dělat si legraci ze současných palčivých témat, scénář se rozpadá i na ploše 20 minut a postavy se nevyvíjí, spíše karikují sebe sama z prvních sérií. Parodie na typickou americkou rodinu z předměstí se vypařila.

Simpsonovi a Čína

Poklesu kvality jednotlivých epizod nepomáhají ani různé kontroverze. Ty se někdy opírají o peprné vtipy nebo zábavu za hranou, ale častěji spíše o tematickou vyčpělost a místy nepochopitelné kroky tvůrců.

Ve druhém díle „Rozhněvaná Líza“ (v originále „One Angry Lisa“) zatím poslední 34. série sledujeme Marge, jak cvičí na rotopedu. Přehrává si k tomu video s fitness instruktorem, který stojí na hradbě Velké čínské zdi a pronáší kontroverzní větu: „Pohleď na čínské divy. Bitcoinové doly, tábory nucených prací, kde děti vyrábějí smartphony.“

disney simpsonovi
Disney+ má protipirátskou ochranu, tudíž na snímku obrazovky ukazuje místo obrazu černou plochu

Vtip se opírá o kritiku Komunistické strany Číny, která podle mnoha světových organizací systematicky porušuje lidská práva. Mluví se dokonce o převýchovných zařízeních, respektive koncentračních lágrech, a to v provincii Sin-ťiang na severozápadním cípu země, kde většinu obyvatelstva tvoří pro čínské komunisty nepohodlná menšina muslimských Ujgurů. Lidí této národnosti žije jenom území Čínské lidové republiky zhruba 12 milionů.

Čína nařčení z genocidy Ujgurů konstantně popírá, avšak jsou známy důkazy, jako například satelitní snímky zmíněných převýchovných a pracovních táborů. Je tak logické, že se čínským komunistům nelíbila ani zmíněná epizoda seriálu Simpsonovi.

Společnost Disney, která na své streamovací platformě nabízí seriál ke zhlédnutí, se rozhodla ke kontroverznímu kroku a epizodu ze služby stáhla. Zatím se opatření týká pouze diváků v Hong Kongu, avšak není vyloučeno, že se rozšíří i dál. Studio situaci nijak nekomentovalo – není tedy jasné, zdali o stažení „požádala“ čínská vláda, anebo jde o proaktivní krok.

Aféry kvůli domnělému rasismu

Již jednou přitom ke stažení nepohodlné epizody došlo a opět v tom měla prsty Čína. Předloni se vládě nejlidnatější země na světě nelíbila epizoda 12 ze 16. série nazvaná „Čínskej nášup“, která obsahovala zmínku ohledně násilného potlačení demonstrací v Pekingu roku 1989, které vešlo do historie jako masakr na náměstí Nebeského klidu.



china demonstrace smartphony midjourney



Nepřehlédněte

Čínou otřásají demonstrace. Vláda cenzuruje videa přímo na vašem telefonu, varuje novinářka

Ovšem když je řeč o kontroverzích kolem animovaného seriálu, ne vždy jde jen o „čínské problémy“. Indické obecenstvo mělo problém s vyobrazením postavy Apua Nahasapímapetilona, který ve fiktivním městečku Springfield provozuje samoobsluhu Kwik-E-Mart. Vzhled, chování i namluvení této postavy jsou prý urážlivé a dehonestují indickou kulturu i náboženství.

V létě 2020 se americkým divákům nelíbilo, jak tvůrci od 32. řady zamíchali s rozložením herců poskytujících svůj hlas. Kvůli protestům hnutí Black Lives Matter byly totiž do rolí afroamerických postav najati černoši, i když je původně dlouhých 31 let mluvili herci světlé pleti. V téže sérii byl vyměněn i majitel hlasu postavy Čmeláčího muže, který mluví jihoamerickou španělštinou. Ponovu jej podle pravidel autorů musí namluvit americký herec mexického původu Eric Lopéz.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku